Česká kontrarozvědka získala důvěru spojenců NATO až poté, kdy byli bývalí spolupracovníci StB odejiti. Ilustrační foto.

Česká kontrarozvědka získala důvěru spojenců NATO až poté, kdy byli bývalí spolupracovníci StB odejiti. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

MF DNES: Kontrarozvědce šéfovala až do roku 2003 StB

  • 200
Píše se rok 2003, Česko je již čtyři roky v NATO a vedení bývalého Vojenského obranného zpravodajství je téměř úplně obsazeno bývalými důstojníky komunistické tajné policie (StB). Důstojníkem StB byl i zástupce ředitele této tajné služby. Tu spojenci z NATO považují za jednu z klíčových.

Podílí se totiž na prověrkách lidí, kteří pracují s tajnými dokumenty aliance. Vedení armádní rozvědky o tom veřejně promluvilo vůbec poprvé poté, co se před čtyřmi lety zkompromitovaných lidí zbavilo.

"Dostat je odtud byl tvrdý boj. Využívali všech kontaktů: Úřadem vlády počínaje a některými poslanci konče. Nám pomohli poslanci výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, které jsme detailně informovali o každém našem kroku. Bez jejich podpory bychom se neobešli," říká šéf Vojenského zpravodajství ČR Miroslav Krejčík.

Před reformou rozvědky měl prý Krejčík vždy silný pocit, že i když je Česko v NATO, tak si s aliančními kolegy sice dobře popovídá o sportu, ale jinak mu příliš nedůvěřují.

Obrazně řečeno: když se jednalo o důležitých zpravodajských operacích, spojenci nechávali Čechy často za dveřmi. Až když se Krejčík s důstojníky StB rozloučil, byl do Bruselu pozván tým českých zpravodajců a jeden z Čechů vede dokonce vůbec nejutajovanější odbor kontrarozvědného vyšetřování NATO.

Hlouběji se tématu věnuje pondělní MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video