Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES: Chystá se zákaz klamavých cen

  1:38aktualizováno  1:38
Klamavě nízké ceny, které jen přilákají a pak zázračně vzrostou, to mají spočítané. Kromě znechucených zákazníků už rozčilily i ministerstvo financí, které je chce úplně zakázat. Plánuje proto novelu zákona o cenách.
Některé cestovní kanceláře zákaz vítají. Ilustrační foto.

Některé cestovní kanceláře zákaz vítají. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Chceme napravit současný stav, který není dobrý," vysvětlil náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Pokud zákon schválí poslanci, mohl by začít platit v roce 2009.

S "úžasně výhodnými" cenami přicházejí často třeba cestovní kanceláře. Příkladem může být zájezd do tuniské Džerby, inzerovaný za 4990 Kč.

Ve skutečnosti si musí zákazník přičíst ještě 1915 korun za "letištní taxy a další poplatky" a 990 Kč jako palivový příplatek. Výsledek je tedy 7895 korun.

Cílem nového zákona je, aby nabídky byly okamžitě srovnatelné a lidé nemuseli hledat pod čarou všechny možné příplatky. Cestovní kanceláře vysvětlují své chování tím, že kdyby začaly uvádět plné ceny, znevýhodnilo by je to v konkurenci s jinými.

Ani Evropa na tom není líp
"Naše nabídka by oproti jiným vypadala najednou draze. Pokud budou podmínky stejné pro všechny, určitě to uvítáme," řekl Jan Koláčný z Exim Tours.

Úřady se k řešení problematiky klamavých cen příliš dlouho neměly. Samy dokonce mají i mezi sebou různé výklady zákona. Svědčí o tom i případ z Prahy, kde živnostenský úřad zrušil pokutu jiného živnostenského úřadu udělenou cestovce za to, že se nabízená cena výrazně lišila od skutečné.

Spotřebitelské organizace požadují, aby se v zákoně objevilo, že inzerovaná cena už v sobě musí obsahovat všechny případné poplatky.

Ani v Evropě není dosud jasný zákon, který by přikazoval uvádět vždy plné ceny. To by se mělo změnit. Unie už chystá nařízení například pro aerolinky uvádět jen kompletní ceny.

Chcete vědět více?

Odzvonil klamavé reklamě zvonec? Dozvíte se v dnešní MF DNES.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Najdete na iDNES.cz