Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Meziříčí bude mít městskou dopravu

  15:55aktualizováno  15:55
Velké Meziříčí - Třetím městem na Žďársku, ve kterém jezdí městská autobusová doprava, se brzy stane Velké Meziříčí. Radní však zatím nevědí, zda se osvědčí. Zatím by se jednalo pouze o zkušební provoz na dva měsíce. Po vyhodnocení vytíženosti linek pak radnice rozhodne, zda bude městská doprava zavedena natrvalo.

Velké Meziříčí budou několikrát denně křižovat dvě linky. První od autobusového nádraží k podniku Draka kabely, druhá pak ve směru autobusové nádraží - Výtahy s.r.o. „O zřízení městské hromadné dopravy ve městě uvažujeme už několik let. Otázka nabyla většího důrazu po loňském zprovoznění nového autobusového nádraží mimo střed města. Dřív měly linkové autobusy zastávky na hlavním průtahu mětem," řekl velkomeziříčský starosta František Bradáč s tím, že radnice tak vychází vstříc požadavkům obyvatel.

Radní nevědí, jaké bude mít tento krok ekonomické dopady na městskou pokladnu a jaký vůbec bude zájem mezi obyvateli tyto spoje využívat. Rozhodli se proto zavést pouze zkušební provoz, aby získali určité podklady pro další rozhodování. Pro město nebude hromadná doprava - podle starosty Bradáče - rentabilní; vynaložené náklady se radnici nevrátí. „Jde ale o to, kolik budeme muset doplácet," upozornil Bradáč.

TRASY AUTOBUSŮ

Linka č. 1: Autobusové nádraží, Novosady, U Floumových, Motorpal, Výtahy a zpět (pojede denně třikrát tam a zpět)

Linka č. 2: Autobusové nádraží, U Smrčkových, Hřbitov, U Smrčkových, Novosady, Hornoměstská, Okresní správa silnic, Fr. Stránecké, Hornoměstská, Železniční stanice, Energodílny, Draka Kabely a zpět (pojede denně desetkrát tam a zpět)

Právě proto také z rozpočtu dosud nebyla vyčleněna konkrétní částka na pokrytí nákladů spojených s provozem městských autobusů. Starostův odhad je, že by provoz mohl vycházet na částku do půl milionu korun ročně. „Záleží však na tom, jak bude využívaná. Jestli by toho půl milionu mělo lidem skutečně posloužit, nebál bych se toho. Ale jestli by městské autobusy mělo využívat jen pár lidí, pak to pak nemá smysl," upozornil Bradáč.

Radnice chce v první řadě zabezpečit dopravní spojení v době ranních a odpoledních špiček. Městské autobusy budou zajišťovat spojení především podél základních silničních tras a propojovat je s centry zaměstnanosti ve městě.  „Velkým Meziříčím tedy budou ve všední dny křižovat dvě autobusové linky, které svými trasami celé město zokruhují," řekl Ladislav Pelánek, vedoucí střediska osobní dopravy ve Velkém Meziříčí žďárské společnosti Zdar, která bude městskou autobusovou dopravu ve městě provozovat.

CENY JÍZDNÉHO

Dospělá osoba - 5 Kč jedna jízda
Důchodci nad 70 let - 1Kč
Děti 6-15 let - 2Kč
Děti do 6 let, invalidé a představitelé státních orgánů - zdarma
Měsíční jízdenka - 140 Kč
Měsíční žákovská jízdenka - 60 Kč
Zavazadlo - 2 Kč

Za jízdenku na jednu jízdu dospělá osoba zaplatí pět korun, přičemž ceník zahrnuje i řadu různých slev, včetně časových jízdenek. Autobusy však budou jezdit pouze ve dne a jen pět dní v týdnu. O tom, že by jezdily v noci a o víkendech, se zatím neuvažuje. „Na zavedení kyvadlového systému nemáme. Ani o tom neuvažujeme, na to je město příliš malé," řekl starosta Bradáč.

Na Ždársku dosud funguje městská doprava v okresním městě a v Bystřici nad Pernštejnem. Rozhodnutí o jejím zavedení je jen na uvážení města a v jeho kompetenci. „Dopravním úřadem pro městskou dopravu je samo město. Okresní úřad do toho nemá co mluvit," vysvětlil zákonný postup vedoucí referátu žďárského okresního úřadu Petr Němec. Okresní úřad podle něj v tomhle případě vystupuje pouze jako možný odvolací orgán, kdyby se objevil nějaký nesouhlas například s udělením licence. „To ale nepředpokládám, protože licenci si uděluje samo město," dodal Němec.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Najdete na iDNES.cz