Astronaut Jones pracuje v kosmu

Astronaut Jones pracuje v kosmu - Astronaut Tom Jones pracoval 10. února na povrchu vědecké laboratoře Destiny po jejím připojení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). | foto: AP, ČTK

Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla

Nový objekt na nebi, který v noci svítí jako nejjasnější hvězda, se opět rozrostl. Posádka amerického raketoplánu Atlantis k Mezinárodní vesmírné stanici upevnila vědeckou laboratoř Destiny. Gigantické robotické rameno ovládané z raketoplánu nejdříve opatrně modul vyzvedlo a pak s pomocí záběrů kamery a signálů dvou kosmonautů v otevřeném kosmu laboratoř připojilo. Manévr trval dvě hodiny.

Thomas Jones a Robert Curbeam při kosmické procházce položili elektrické vedení a počítačový kabel, který propojil technické zařízení patnáctitunové laboratoře s vesmírnou stanicí.

Destiny je vybavena 13 počítači a mnoha složitými systémy, které budou kontrolovat práci stanice. Cena Destiny je odhadována na 1,4 miliardy dolarů. Kdyby byla poškozena nebo zničena, zpozdila by se výstavba vesmírné stanice o několik let.

Laboratoř Destiny je první z nejméně tří kosmických výzkumných modulů, které má v budoucnu ISS mít - ovšem hovoří se až o šesti podobných laboratořích. Její výroba byla tak nákladná, že si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nemohl náhradní modul dovolit.

Modul Destiny je dlouhý 8,4 metru, 4,3 metru široký a váží 14 tun. Je sestavený ze 415 tisíc součástek a 42 kilometrů drátů a kabelů. Jeho součástí jsou počítače, které umožní NASA převzít od Ruska kontrolu stanice pravděpodobně během příštího měsíce nebo dvou.

Destiny také umožní kosmonautům zahájit ve vesmírném prostoru vědecké pokusy, i když to nebude okamžitě. Zatím v modulu nejsou žádné experimenty připraveny, protože Destiny využila užitečnou hmotnost raketoplánu takřka bezezbytku, raketoplán by prostě neunesl žádnou dodatečnou váhu.

První pokus proto má začít až v březnu. Podle vědců NASA potrvá několik let, a možná až do dokončení stanice v roce 2006, než začne kosmická laboratoř plně pracovat.

Budou se tu zkoumat tekutiny a jejich chování v prostředí mikrogravitace, ale i kovy, polovodiče, rostliny a dokonce i samotní kosmonauté, protože NASA se chce dozvědět víc o dopadech kosmické radiace a stavu beztíže na lidský organismus, než rozhodne o vyslání člověka na Mars.

Mezitím Destiny poskytne vítanou čtvrtou místnost posádce ISS, stejně jako čističku vzduchu, vylepšené rádiové vybavení a možnost řídit celý komplex stanice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video