Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní plán pro Afghánistán: peníze a práce pro Talibance

  15:07aktualizováno  19:20
Šest desítek zemí jednalo v Londýně o tom, jak vyřešit situaci ve válkou zmítaném Afghánistánu. Britský premiér Gordon Brown oznámil ustavení mezinárodního fondu, který by financoval návrat Talibanců do společnosti. Pokud se vzdají násilí, dostanou peníze a práci. Letos do fondu podle BBC vloží 140 milionů dolarů, dohodli se lídři.

"Reintegrační plán je zaměřen na povstalce z extremistického hnutí Taliban, kteří se vzdají násilí, přeruší vazby na Al-Kajdu a další teroristické skupiny, budou respektovat ústavu a své politické cíle budou prosazovat mírovými prostředky," prohlásil britský ministerský předseda.

Podle britského listu The Daily Telegraph by plán mohl příslibem peněz a pracovních míst získat na vládní stranu asi polovinu z odhadovaných 25 tisíc povstalců. Ke konci jednání se lídři dohodli, že mezinárodního fondu, který by měl program zaplatit, dají 140 milionů dolarů (zhruba 3,6 milardy korun).

"Ne všichni povstalci z hnutí Taliban bojovali z ideologických důvodů. Ti, kdo nejsou spojeni s terorismem, dostávají šanci se reintegrovat do společnosti. Fond by měl primárně sloužit k tomu, aby byly zdroje obživy pro lidi, kteří bojují v Talibanu za žold," upřesnil význam programu český ministr zahraničí Jan Kohout, podle něhož se do plánu zapojí i Česká republika.

Britský premiér zároveň zdůraznil, že vůči ostatním povstalcům, kteří se nevzdají násilí, budou spojenci nadále bojovat.

Západ: S Talibanem je třeba jednat

Rachot zbraní nikam nevede

Dalším bodem programu londýnské konference bylo předávání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánským jednotkám a institucím. USA a jejich spojenci v NATO letos posílí své jednotky o dalších 37 tisíc vojáků, už v roce 2011 ale chtějí své muže začít stahovat.

Úkolem posílených jednotek je oslabit ozbrojence natolik, aby Taliban přistoupil na mírová jednání. Brown dnes vyjádřil naději, že by už koncem roku mohli Afghánci postupně v některých oblastech přebírat odpovědnost za bezpečnost své země.

V Afghánistánu se sejde Lója džirga, zván je i Taliban

Zapojit Taliban do jednání hodlá i afghánská vláda. Prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že svolá Velkou radu (Lója džirga), která by měla jednat o usmíření v zemi. Mluvčí afghánské vlády Hamíd Almí dodal, že vláda na zasedání Velké rady přizve i Taliban.

Lója džirga je shromážděním prominentních Afghánců, kmenových vůdců a islámských duchovních, která se svolává příležitostně a má vyšší pravomoci než parlament.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zapojení Talibanu do afghánské vlády podpořila. "Musíte se být ochotní jednat se svými nepřáteli, pokud chcete ukončit násilí," uvedla na konferenci, aniž by svůj příspěvek adresovala přímo afghánské Velké radě.

Na konferenci o Afghánistánu přijeli do Londýna zástupci šesti desítek zemí (28. ledna 2010)

Na konferenci o Afghánistánu přijeli do Londýna zástupci šesti desítek zemí (28. ledna 2010)

Otázkou je, do jaké míry bude usmiřování zahrnovat i nejvyšší vedení Talibanu, včetně jeho šéfa mully Muhammada Umara. Podle Financial Times jsou západní vlády skeptické k tomu, že by usmiřování s vedením Talibanu bylo v této chvíli prospěšné a trvají na tom, aby se povstalci vzdali vazeb na extremisty.

List cituje západní diplomaty, kteří připomínají, že mulla Umar byl usvědčen v rámci vyšetřování útoků z 11. září 2001 a že na jeho hlavu je stále vypsána odměna 25 milionů dolarů.

Nicméně politické řešení v Afghánistánu podpořilo středeční rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která zrušila sankce vůči pěti bývalým vysokým představitelům Talibanu.

Jak by mělo světové společenství dál postupovat v Afghánistánu?

celkem hlasů: 7025

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. února 2010. Anketa je uzavřena.

posílit vojenskou přítomnost 4248
rychle stáhnout vojáky 2166
vyjednávat s Talibanci 611
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz