Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní manželství

  14:45aktualizováno  14:45
Minulý rok jsem se oženil. Byla to svatba jako každá jiná, s tím rozdílem, že jsem si vzal cizinku - Slovenku. Říkáte, že to není žádná cizinka? Vždyď mají oba národy mnohé společného. Také jsem si to myslel, ale naše úřady mě přesvědčily o opaku.
Rozhodli jsme se žít v České republice, a proto musela manželka žádat o povolení k trvalému pobytu. Domníval jsem se, že to nemůže být žádný velký problém je získat, když si vzala občana České republiky.

K jeho vystavení je mimo jíného potřeba také předložit: oddací list, místo trvalého bydliště se souhlasem majitele nemovitsti, výpis z katastru nemovitostí o tom, že majitel nemovitost skutečně vlastní, potvrzení od obecního úřadu, že číslo popisné dané nemovitosti odpovídá jeho adrese, potvrzení o zaměstnání nebo přisežné prohlášení manžela, že je ochoten manželku živit. Oba manželé musí mít shodné trvalé bydliště, přechodné nestačí. 
 
Aby bylo možné vše doložit, musel jsem si nechat vystavit nový občanský průkaz se změnou bydliště a stavu. Na to je však potřeba nechat si vystavit český překlad ¨sobášného listu¨, kterému české úřady od okamžiku rozdělení republik nerozumí.
 
Vyřízení všech náležitostí nezbytných k udělení povolení k trvalému pobytu nám trvalo téměř 3 měsíce. Podotýkám, že úřední hodiny našich úřadů ne vždy respektují pracovní dobu klientů, takže je nezbytné brát si někdy na jejich vyřízení dovolenou. Jeké je potom rozčarování, když vám oznámí, že vám ještě chybí tohle nebo ono potvrzení.
 
Zdálo se mi, že se tím naši úředníci dokonale baví, jak člověka posílají od čerta k ďáblu hajíc se tím, že jenom dělají svoji práci.
 
V českých rodinách žije mnoho partnerů ze Slovenska, a proto bych očekával od našich úřadů jakýsi nadstandardní přístup. Situace je však taková, že slovenský občan je podle imigračních zákonů postaven na rovinu imigrantů z Afganistánu, Číny či Ruska.
 
Pokud se tedy hodláte oženit či provdat za občana Slovenské republiky, doporučuji obrnět se trpělivostí, případně uskutečnit svatbu v zemi, ve které hodláte poté společně žít. Ušetří vám to velkou část nepříjemného potýkání s úředním šimlem.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz