Oslava Mezinárodního dne Romů spojená s předáním cen a symbolickým vzdáním úcty...

Oslava Mezinárodního dne Romů spojená s předáním cen a symbolickým vzdáním úcty (paťiv) významným romským osobnostem proběhla ve středu večer v pražské Meet Factory (8. 4. 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Boxer, pedagožka i disident. Romští studenti vzdali hold svým vzorům

  • 98
Stanislav Tišer vede školu boxu, v níž po léta zapojuje sociálně slabé chlapce a dívky. Bývalý disident Karel Holomek šíří romskou kulturu a Hilda Pášová zase Romům vysvětluje složitosti české gramatiky. Těmto a dalším čtyřem osobnostem vzdali hold romští studenti u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů.

Slavnostní večer ve středu v pražském klubu Meet Factory uvedl romista a ředitel sdružení AraArt David Tišer. Diváky uvítal v romském i českém jazyce.

„Mezinárodní den Romů je jedinečná příležitost připomenout si to dobré, připomenout si to, co se nám daří, přestože každodenní realita není vždy růžová,“ řekl Tišer.

Během večera pak byly oceněny romské osobnosti, které jsou vzorem pro mladé, a které se podle nich zasloužili o pomoc Romům a zlepšení vztahů s majoritní společností. Romští studenti středních a vysokých škol je vybrali na začátku tohoto roku v anketě pořádané sdružením AraArt a Slovem 21

Mezinárodní den Romů

Romská vlajka

Mezinárodní den Romů připadá na 8. duben, což je den vzniku Mezinárodní romské unie. Ta byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně. Delegáti tehdy určili vzhled romské vlajky a romskou mezinárodní hymnu. Dohodli se také na preferenci označení Rom před Cikán. V České republice probíhají oslavy Mezinárodního dne Romů od roku 2001.

Mezi oceněnými jsou známá jména jako například hudebnice Ida Kelarová, mnohaletý reprezentant Československé republiky v boxu Stanislav Tišer, který trénuje mladé lidi trpící sociálním vyloučením (rozhovor s Tišerem čtěte zde), či osmasedmdesátiletý bývalý disident a šiřitel romské kultury Karel Holomek, který se, mimochodem, narodil do rodiny prvního vysokoškolsky vzdělaného Roma v tehdejším Československu.

Romští studenti ovšem ocenili i osobnosti, jejichž jména se v médiích tak často neobjevují. V kategorii politika získal ocenění místostarosta města Ralsko Oto Varádi, maďarský Slovák žijící v Česku, který již třináct let působí v komunální politice a zároveň velí městským strážníkům. „Měl bych přání, aby mnoho studentů romské národnosti se dalo na politiku a měnili svět, ve kterém žijí,“ řekl Varádi v projevu na podiu.

V oblasti školství studenti vzdali hold Hildě Pášové, učitelce českého jazyka, která pomohla mnoha Romům úspěšně absolvovat závěrečné, maturitní, či přijímací zkoušky, některým i absolvovat vysokoškolské studium. Bývalá jeřábnice Jarmila Kuchárová pak získala ocenění za dlouholetou práci v sociální sféře. In Memorim byl poctěn skladatel a textař Josef Fečo.

Symbolické pocty, které měly podobu gramofonových desek, jejichž střed zdobí čakra z romské vlajky, ocenění převzali z rukou současných romských studentů vysokých škol.

Romská kultura si zaslouží ochranu, míní Herman

Podle pořadatelů oslav Mezinárodního dne Romů jsou oceněné osobnosti důkazem toho, že mladá generace českých Romů má na koho navazovat. „Potěšilo nás velké množství nominovaných jmen, které se nám ze strany studentů sešlo,“ řekl Tišer. Mottem oslav proto organizátoři zvolili: „Kořeny máme od toho, abychom mohli růst.“

Romská kultura

Romskou kulturu a historii zaznamenává Muzeum romské kultury v Brně a další instituce, které spadají pod ministerstvo kultury. Soubor romské literatury je v Památníku národního písemnictví či v Národní knihovně. Filmový materiál má Národní filmový archiv.

Při posledním sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo asi 13 tisíc lidí. Podle odhadů jich v Česku žije kolem čtvrt milionu.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) při příležitosti romského dne připomněl, že druhou světovou válku nepřežilo devadesát procent českých Romů. Jejich oběti připomíná památník v Letech.

Čím menší kultura podle ministra je, tím je ohroženější a zaslouží si větší ochranu. Herman míní, že i díky romské kultuře je možné svět vidět jinak a nově. Kdybychom se o tento pohled připravili, „svět se zase o něco zploští“, uvedl ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video