Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi Moskvou a Bruselem

  0:01aktualizováno  0:01
Vstup do Evropské unie provázela taková radost, že se i Václav Klaus nechal unést a přednesl několik optimistických slov o velké šanci pro celou zemi. Členství v EU je určitě šancí, jakou jsme dosud neměli. Ale nebude to procházka růžovým sadem.

Blízká budoucnost unie bude nejspíš plná kontroverzních diskusí a tahanic. Na to bychom se měli psychicky připravit a vytvořit vlastní evropskou politiku.

Co je vlastně EU?
V redakci MF DNES jsme udělali malou anketu o definici EU. Už o tom vyšly celé eseje a povaha EU se stala předmětem vědeckého bádání. Avšak říci ve dvou větách, co je EU, není lehké.

Do těchto vět lidé bezděčně vkládají více své vlastní naděje i obavy než faktický stav.
Jeden kolega tak začal slovy: "Jde o unikátní projekt tvořícího se superstátu." Jedna dáma zase v anketě napsala: "Je to skvělá myšlenka otevřeného trhu a bezbariérové hospodářské spolupráce."

Její manžel EU tolik nemiluje, a tak mu stačila jen dvě slova: "Žalář národů." Jestli je EU skvělá myšlenka, či unikátní projekt, to ukáže čas.

Rozhodně však jde o lidskou záležitost, kterou budou provázet spory a chyby. EU není svatá a určitě zde nebude navěky. I Slunce jednou dohoří. Ale jde o to, aby to byl po co nejdelší dobu co nejužitečnější spolek, a to pro všechny své členy.

Superstát, či impérium?
O Evropské unii se mluví často jako o superstátu. Je to hodně nadnesené. Aby byl stát státem, musí být schopen si vynutit dodržování svých předpisů. Evropská unie takovou moc nemá, jednotlivé státy se ocitají pod tlakem jiných států či společných institucí.

Ale odvolávání se na to, že něco musíme udělat kvůli Bruselu, je nedůstojné a nepatřičné. Bylo by vážně smutné, kdybychom třeba nyní pod tlakem německého kancléře Schrödera dále zvyšovali daně.

Není žádný důvod, proč bychom měli opakovat německé chyby přebujelého sociálního státu. O tom EU není a být nemá. Část českých politiků však mluví o Bruselu podobně, jako kdysi uvažovali o Moskvě.

Je skandálním projevem politické méněcennosti, když si někdo za Moskvu dosadí Brusel a hned mu v hlavě naskakují staré instinkty poddanství a alibismu.

Žalář národů?
Euroskeptici vykládají EU vlastně ze stejných pozic. Pro ně je EU a RVHP opět téměř zaměnitelná věc. Přitom na naši touhu po RVHP se nás tehdy nikdo neptal a o vedoucí roli Moskvy se pochybovat nesmělo.

Do EU jsme nyní vstoupili svobodně a o chování bruselských institucí budeme určitě pochybovat a budeme je i kritizovat. Především v nich však budou sedět naši zástupci a mohou ovlivnit evropské dění.

Evropa se jen těžko přemění v superstát či v žalář národů, protože v každé zemi jsou silná hnutí, která přemrštěné integraci EU brání. Evropa se navíc neskládá z jednoho evropského politického národa, ale z mnoha národů, které vůbec nemají chuť přijít o svoji identitu.

Právě proto se EU žalářem národů nestane. A neměla by se ani proměnit v nějaký superstát, pakliže to nebudou chtít sami Evropané, tedy i Češi.

EU je smlouva i projekt
Evropská unie je prostě smluvní svazek, na jehož základě sdružené státy vytvářejí společné instituce a společné ekonomické i politické prostředí. Každá smlouva, kterou uzavíráme, omezuje nějak naše suverénní chování a něco nám ukládá.

Jako manželství či jakákoli jiná smlouva v životě jednotlivce. Nejcennějším aspektem EU je to, že nám ukládá mít demokratický režim, v němž se vládne na základě svobodných voleb, a tím nás mnohem pevněji než dosud integruje do západní civilizace.

Kvalitativní rozdíl mezi nadvládou Moskvy a svobodným členstvím v EU by neměl nikomu unikat. Jestliže pak RVHP byla hotovou věcí, tak EU je naopak nehotový projekt, který se vyvíjí. Dobře či méně dobře. Ale to je i naše odpovědnost.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz