Mezi kandidáty na Hrad může být Špidla. ČSSD sní o levicové hlavě státu

  13:43aktualizováno  19:02
Jméno kandidáta ČSSD na Hrad zůstává skryté, ale iDNES.cz zjistil, že někteří významní politici v této straně zvažují jméno bývalého premiéra Vladimíra Špidly. Šéf strany Bohuslav Sobotka počítá s tím, že prezidenta budou volit všichni občané v přímé volbě. Sociální demokraté chtějí kandidáta vybrat příští rok na jaře.

Jedním z lidí, o kterých část sociálních demokratů uvažuje v souvislosti s prezidentskou volbou, je i bývalý premiér Vladimír Špidla. Sociální demokraté ale svého kandidáta vyberou až příští rok na jaře. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"V mých úvahách to jméno je," řekl vysoce postavený sociální demokrat, který bude mít na výběr kandidáta vliv. "Jsou lidé, kteří uvažují tímto způsobem," řekl iDNES.cz člen nejužšího vedení ČSSD. Ani jeden si nepřál být jmenován.

"Zatím jsme se dohodli, že debatu o prezidentské volbě povedeme poté, až dokončíme primárky do krajských a do senátních voleb," uvedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. I šéf Senátu Milan Štěch řekl, že se ČSSD dohodla, že svého kandidáta strana vybere ve druhém čtvrtletí příštího roku, když už do volby nástupce Václava Klause na Hradě nebude zbývat ani rok.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) vyzval ministra financí Miroslava

"Jsem přesvědčen, že bude přímá volba, takže přemýšlím především o vhodném kandidátovi pro přímou volbu," řekl iDNES.cz Sobotka. "Žádný kandidát, který bude ztělesňovat hodnoty sociální demokracie a má za sebou slušný život s pozitivními výsledky, není z té debaty vyloučen," zdůraznil předseda sociální demokracie.

Vedle politika, který je dobře známý jako představitel ČSSD, by měla podle něj strana zvažovat i možnost, že by to byl člověk, který by mohl oslovit nejen voliče sociální demokracie, ale i voliče ve středu politického spektra.

Toto kritérium splňuje právě Špidla. V době, kdy byl premiérem, dal přednost sestavení levostředové vlády s lidovci a Unií svobody a odmítl uvažovat o vládě po dohodě s ODS nebo s komunisty, přestože se mohl opřít o výraznější většinu v parlamentu. O funkci přišel po neúspěchu své strany v evropských volbách v roce 2004 a pak působil jako eurokomisař v Bruselu.

Vladimír Špidla poskytl redaktorce iDNES.cz Haně Válkové rozhovor v metru.

Vladimír Špidla poskytl redaktorce iDNES.cz Haně Válkové rozhovor v metru.

Sám Špidla v rozhovoru pro iDNES.cz na dotaz, zda by se chtěl ještě vrátit do vrcholné politické funkce, odvětil: "To záleží na okolnostech a sociální demokracii." Očekává, že se veřejnost spíše dočká přímé volby hlavy státu. (rozhovor se Špidlou najdete zde)

Hašek sní o silném levicovém kandidátovi na Hradě

První místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek iDNES.cz řekl, že jeho strana bude vybírat z levicových a levostředových úspěšných politiků. "Mým snem je levicový prezident na Pražském hradě po Václavu Klausovi," uvedl Hašek. Do úvahy nad tím, zda by toto kritérium nejlépe splňoval Špidla, bývalá ministryně školství Petra Buzková, která s ním spolupracuje nebo třeba expremiér Miloš Zeman, se už pouštět nechtěl.

"Samozřejmě každý máme svůj tip. Záležet při výběru kandidáta bude i na tom, jaká bude situace u nás a ve světě," řekl iDNES.cz předseda Senátu Milan Štěch. Probírat teď jména by podle něj nebylo seriózní.

Archiv Jan Švejnar

V uvažování sociálních demokratů je to dost podstatná změna. Dříve Sobotka zmiňoval, že by se mu líbil kandidát typu ekonoma Jana Švejnara, kterého strana podpořila při minulé volbě. Hašek dříve na uzavřeném jednání strany mluvil o trojici Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Roman Onderka (více zde). Středočeský hejtman David Rath zase zmínil šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který to ale hned odmítl. Teď se politici ČSSD rozhodli, že do doby, než se shodnou, bude lepší mlčet.

Benešová: Každý máme svého mazlíka. O Špidlovi budou mluvit, ale on to pro mě není

"Samozřejmě, že by bylo nejlepší, kdyby se našel kandidát, který by měl svými hodnotami co nejblíže k sociální demokracii, to by bylo ideální bez ohledu na způsob volby, ale ta debata nás teprve čeká," řekl místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier. "Každý máme nějakého svého mazlíka. Určitě bude spousta lidí navrhovat Špidlu, ale to můj favorit není," uvedla další místopředsedkyně, Marie Benešová. Podle ní je lepší ještě mlčet než se "spálit".

Sociální demokraté stále počítají s tím, že příští prezident vzejde z přímé volby, tedy z hlasování všech občanů. Štěch připomněl, že před pár dny poslal šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové dopis, ve kterém jí píše, že by bylo správné, aby byli senátoři zapojeni do přípravy změny ústavy, ještě než na ni kývne dolní komora parlamentu. "My chceme změnu ústavy opravdu schválit," řekl Štěch.

Považuje za legitimní, že chce strana prosadit i určitou úpravu prezidentských pravomocí. Poukázal přitom na podezření, s nímž přišel týdeník Respekt, že udílení milostí mohla provázet korupce (více o podezření na korupci při udělování prezidentské minulosti).

"Ten aktuální skandál ukazuje, že naše nároky na úpravu prezidentských pravomocí jsou oprávněné. Chceme omezit právo abolice (milost ještě před skončením trestního řízení - pozn. autora), a aby imunita přímo voleného prezidenta byla omezena jen na dobu výkonu mandátu," uvedl Sobotka. Chce o tom jednat nejen s ODS, ale i s dalšími koaličními stranami.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Ilustrační snímek

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit...

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...Najdete na iDNES.cz