Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova

Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova | foto: Profimedia.cz

Mezi Británií a Španělskem znovu vzplály vášně kvůli Gibraltaru

  • 18
V posledních týdnech se to už stalo skoro pravidlem. Téměř den co den se "semele" něco kolem Gibraltaru. Britského území, po němž stále prahne Španělsko. Nové vášně vzplály o víkendu, kdy do vod Gibraltaru vpluly lodě španělských rybářů protestovat proti budování umělého útesu z betonu.

Po několika hodinách lodě vytlačila místní pobřežní stráž. A v pondělí gibraltarský premiér Fabian Picardo v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung osočil Madrid, že se vyostřováním sporu jen snaží odvést pozornost od vlastních problémů.

Konkrétně od korupčního skandálu, který se točí kolem financování vládní Lidové strany premiéra Mariana Rajoye. Bývalý pokladník strany je totiž obviněn z praní špinavých peněz, korupce a daňových úniků. Ovládal prý černé konto, kam přispívali různí podnikatelé, kteří pak dostávali veřejné zakázky. Stín podezření padl i na současného premiéra Rajoye, jenž ovšem účast na čemkoliv nekalém popírá.

Gibraltar

Gibraltar Britové a Španělé se o skalnaté území o rozloze necelých 7 kilometrů čtverečních handrkují celá staletí.

Strategicky dobře umístěný Gibraltar má status britského zámořského území. Toto uspořádání platí od roku 1713, kdy se ho Španělsko muselo vzdát v rámci utrechtské smlouvy, jež uzavřela války o španělské dědictví.

Madrid teď tvrdí, že se nevzdal teritoriálních vod a vzdušného prostoru.

Ale zpět k Gibraltaru. Na počátku nejnovějšího pokračování staletého sporu byl právě onen už zmíněný útes z betonových bloků. Gibraltar ho začal před několika týdny budovat údajně na ochranu ohrožené populace ryb. Přičemž tím znemožnil rybolov španělským rybářům.

Madrid proto razantně žádá jeho odstranění. Pohrozil mimo jiné zavedením padesátieurového poplatku pro vstup na Gibraltar či uzavřením vzdušného prostoru. A silně zkomplikoval život těm, již překračují hranici s britskou enklávou.

Španělé na hraničním přechodu s Gibraltarem kontrolují auta tak důkladně, až se čekání protahuje na dlouhé hodiny (Gibraltar nepatří do Schengenu). Jako oficiální důvod uvádějí boj proti pašování tabáku, který na Gibraltaru podléhá menšímu zdanění a je podle Madridu pašován do Španělska.

Evropská kontrola španělských kontrol

Do sporu se už zapojila i Evropská komise – na hraniční přechod vyšle monitorovací tým, aby sledoval přísnější kontroly a pomohl zmírnit napětí. Vyhověla tak požadavku britského premiéra Davida Camerona, jenž přesně o tohle v pátek žádal šéfa komise José Manuela Barrosa.

Mezinárodní diplomacie chtějí využít i Španělé, kteří hlasitě zvažují, zda využít dočasného předsednictví Argentiny v Radě bezpečnosti OSN a spojit síly. Jihoamerický stát totiž vede s Brity mnohaletý spor o Falklandy...

Proč tolik povyku kvůli Gibraltaru? Vždyť je to jen relativně malý kus skály. Ano, je. Ovšem s dobrou strategickou polohou. Neboť leží v průlivu mezi Evropou a Afrikou, tam, kde se střetává Atlantik a Středozemní moře, byť z hlediska vojenství sehrál klíčovou roli spíše v minulosti. Stačí vzpomenout třeba obě světové války, kdy Britové díky němu měli přehled o pohybu lodí ve Středozemí.

Dnes možná hraje větší roli v obchodní dopravě, Britové ovšem na Gibraltaru stále mají své vojenské základny a důležitý je i ze zpravodajského hlediska, jelikož je blízko neklidnému severu Afriky.

"Nelze opomenout, že většina teritoria je obsazena vojenskou leteckou základnou, námořní základnou, která je nezbytná pro zastávky lodí, je tam možné opravovat ponorky a je tam také základna zpravodajců," přiblížil profesor mezinárodního práva na Cádizské univerzitě Alejandro del Valle.

Nutno podotknout, že britská válečná flotila v rámci cesty do Středozemí zakotvila v gibraltarských vodách i včera. Cestu však Londýn naplánoval už mnohem dříve.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video