Majestátní mrakodrap The Blue Skye čekal na kolaudaci několik měsíců, protože se po dostavbě kvůli nepřesným měřením o kousek posunul. | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Kolik metrů má mongolský metr? Díky Čechům přesně jeden

  • 103
Mongolsko (Od zpravodaje iDNES.cz) - Metrologie je na první pohled nudná a nezajímavá věda. Každodenní život by se však bez ní vrátil do středověku. Čeští odborníci na míry a váhy se proto vydali do Mongolska, aby potomkům Čingischána odhalili tajemství své nauky a pootevřeli jim tak dvířka k mezinárodnímu byznysu.

Inženýr Miroslav Chloupek kouří doutník před luxusní restaurací Altaj Barbecue a pohledem přejíždí nekonečnou dopravní zácpu, která prašné ulice Ulánbátaru mění v troubící veletok automobilů. Není to výjimka, zoufalá tlačenice panuje v mongolské metropoli po celý den. Jen v zimě je to horší, protože výfukové plyny město přikryjí dusnou peřinou smogu.

Pro člověka, v jeho popisu práce je naprostá přesnost, musí být pohled na takový chaos utrpením. Inženýr Chloupek se však tváří vcelku lhostejně. Típne doutník a vrací se do sálu, kde právě vrcholí oslava družby mezi českými metrology a jejich mongolskými kolegy. Večírek je tečkou za čtyřdenním seminářem, během kterého se Češi snažili předat Mongolům část svého umění.

Česká pomoc

Odborníci z českého Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví pomáhají svým mongolským kolegům díky penězům České rozvojové agentury, která na projekt vyčlenila 17,5 milionu korun.

Čeští metrologové za tyto peníze vybavili laboratoře v Ulánbátaru a své kolegy v Mongolsku jezdí učit, jak se složitými přístroji zacházet. Cílem je zlepšit národní standardy pro měření délky a zavedení standardů pro měření času a frekvence. To je mimochodem velmi důležité pro správné fungování rádiových a televizních stanic, systémů letecké kontroly nebo počítačových sítí.

Projekt odstartoval v roce 2011 a potrvá dva roky.

Hbitý kuchtík obrací na obří plotně porce, které si přihlížející hosté předtím sami namíchali u samoobslužného baru. Někdo zvolí skopová játra, jiný sáhne po kusu loje a mezi pochoutkami nechybí ani vařená ovčí hlava. Půvabné číšnice v tradičních délech se proplétají mezi stoly a roznášejí pivo. Přichází čas proslovů a skleněné číšky se plní vodkou značky Čingischán.

Právě na lahvi průzračné lihoviny mi inženýr Chloupek vysvětluje, proč jsou pro Mongoly přesné míry a váhy tak důležité. Výrobce vodky chtěl svůj produkt vyvážet do zahraničí, ale protože Mongolsko nemá mezinárodně uznávané standardy měr a vah, nikdo mu neuvěřil, že v litrové lahvi je skutečně litr vodky.

Fabrika si proto obrátila na odborníky z Japonska, kteří si přivezli složité přístroje a požadované ověření vydali. Peníze za celou akci putovaly do Tokia a mongolští metrologové mohli jen smutně počítat, o kolik stát přišel. Nejde ovšem jen o vodku, měření je samozřejmou součástí každodenního života.

Špatně změřený mrakodrap

Bez té správné míry si mongolští motoristé nemohou být jistí, že platí skutečně tolik benzínu, kolik načerpali, a babky na trhu neví, kolik kilo brambor doopravdy prodaly. V centru Ulanbátaru se nedávno postavil moderní mrakodrap připomínající pyšné stavby z Dubaje. Kolaudace se však protáhla o několik měsíců, protože dělníci něco špatně změřili a budova se po dokončení pohnula.

Nejpalčivějším problém představují příjmy z těžby. Pod mongolskou stepí leží nezměrné zásoby mědi, zlata a černého uhlí, o které se perou těžařské společnosti z celého světa. Každý den míří k jižní hranici náklaďáky s nákladem nerostů, po kterých překotně rostoucí Čína tolik baží. Tady už se nepatrné rozdíly v míře rychle násobí a každý den mohou Mongoly připravit o statisíce dolarů.

Mongolsko se proto potřebuje zapojit do mezinárodního systému, který zaručuje, že se všude na světě měří stejně. A čeští odborníci jim na této strastiplné cestě pomáhají. Dodávají jim přístroje, díky kterým svá měření výrazně zpřesní a postupem času si mohou vytvořit mezinárodně uznávané etalony - přísně střežená měřidla, podle kterých se ověřuje správnost všech hodin, metrů a vah v zemi.

Až své metry a váhy sladí s mezinárodními standardy, budou si moci být jistí, že je nikdo nebere na hůl. "Účast na semináři nás hrozně překvapila. Čekali jsme asi dvacet lidí, ale přijelo jich třikrát tolik. A všichni od rána do večera seděli v sále, poslouchali, ptali se. Nikdo se nevytratil o přestávce jako se to stává u nás," pochvaluje si výsledek semináře inženýr Chloupek.

Večírek pomalu končí a rozveselení metrologové se chystají k odchodu. Už dobrou hodinu mi vrtá hlavou otázka: nejsou tihle lidé tak trochu blázni? Jak se metrolog zachová, když mu prodavačka v masně řekne, že té šunky je o dvacet deka víc a jestli to tak může nechat? "Já s tím žádný problém nemám, ale musí to být přesně dvacet deka," směje se mému dotazu mladá metroložka Klára.

Tak teď už to chápu.

Ulánbátar

Ulánbátar


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video