Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Metro se stalo pastí i peklem

  14:33aktualizováno  14:33
Desetitisíce obyvatel Moskvy jezdívají pravidelně metrem do práce. Pro stovky z nich se však každodenní dopravní prostředek stal pastí. Stačilo, aby v době ranní dopravní špičky vybuchla v soupravě nálož. Než se pasažéři zasaženého vlaku dostali na povrch, prožili skutečné peklo.

PŘEČTĚTE SI
vše o atentátu a vyšetřování

V podzemní dráze mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja uvízlo na tisíc lidí. Po explozi cítili strašlivý kouř, zápach spálených kabelů a lidských těl. Úlomky vagonů se vryly do stěn tunelu.

"Všude se válela torza. Zkrvavení lidé brečeli a křičeli, že to je výbuch a že to nikdo z nás nepřežije," vyprávěl muž jménem Alexandr na ulici Mastěrkova poblíž vchodu do metra, od kterého odjížděly sanitní vozy.

Křižovatku mezi ulicemi Avtozavodskaja a Mastěrkova v průmyslovém jižním obvodu Moskvy krátce po výbuchu zaplavily desítky sanitních, hasičských a policejních vozů.

Šokovaní obyvatelé okolních domů se seběhli, když přímo na podestě u pomníku válečným hrdinům přistál vrtulník ministerstva pro mimořádné situace.

Zranění lidé byli odvážení do stejných nemocnic jako na podzim 2002 oběti teroristického útoku v divadle na Dubrovce. Stanice Avtozavodskaja se totiž nachází zhruba kilometr od kulturního střediska, v němž teroristé zadržovali stovky rukojmích.

Podle cestujících nevypukla v podzemí velká panika. Většina byla v klidu, i když všichni hned pochopili, že jde o výbuch.

"Bylo slyšet silné prasknutí a pak celý náš vagon zaplnil žlutý, štiplavý kouř. Ve vzduchu byl cítit střelný prach a také plyn. Vyrazilo to skla. Někdo se vymočil do šály a pak ji přikládal k obličeji," vyprávěl mladík, který prý jel v předposledním vagonu.

Galina Archipovová potřebovala pomoc psychologa, když se dostala na povrch. "Nemohli jsme hned vystoupit. Byl tam hrozný dusivý, žlutý kouř. Teprve když vypnuli proud, jsme seskočili do kolejiště. Oheň tam nebyl. Lidé mi říkali, abych šla opatrně, že pod nohami jsou těla. Vůbec jsem se ale nedívala. Bylo to peklo. Nic si nepamatuji. Nevím, jak teď budu jezdit metrem," řekla.
 
Lidé, kteří nebyli zraněni, mohli nastupovat do náhradních autobusů, které je odvážely na jiné stanice metra. Mnozí to však odmítali a snažili se dovolat příbuzným. Kvůli přetížené síti však nefungovaly mobily.

V okolí metra Paveleckaja se vytvořila obrovská dopravní zácpa a chaos. Pomocí náhradních autobusů byli lidé evakuováni nejen z metra, ale i z Paveleckého nádraží, které se nachází hned vedle. Moskevští taxikáři okamžitě zvedli ceny. Za cestu vzdálenou několik stovek metrů žádali až tisíc rublů (přibližně stejně v korunách).

Policie obklíčila oblast kolem vchodu do stanice Avtozavodskaja, odkud byli vynášení zranění, do okruhu asi tří stovek metrů. Vzápětí se ale u zátarasů začali shromažďovat příbuzní lidí, kteří v době výbuchu podle nich měli být právě pod zemí.

"Určitě tam byl můj syn Gurgen Chačaturjan. Stále mu volám na mobil, ale nehlásí se. Jel do školy. Vím to, že tam byl. Nevím, kde ho hledat," naříkala jeho matka Lilija.

Podle poslance Valerije Draganova, který byl ve stanici metra krátce po výbuchu, je situace v podzemí děsivá. "Torza těl jsou rozházena do vzdálenosti 150 metrů od kolejiště. Explodovaný vagon připomínal ohromný sud. Tlakovou vlnou se celý nadmul," uvedl Draganov.

Výbuch v metru si mnozí Moskvané dávají do souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami. "Politické pozadí je naprosto jasné. Terorismus v Moskvě se už stal součástí našich voleb. Já nevím, kdo to potřebuje, ale někdo tak chce vyburcovat naši pozornost," soudí třicetiletý inženýr Vitalij.

Policie pátrá po muži kavkazského vzhledu, který prý krátce před explozí přistoupil k dozorčí na nástupišti a řekl jí: "Těšte se, za chvíli tady budete mít svátek".

Záchranář ošetřuje cestující moskevského metra, která přežila výbuch bomby, kterou odpálila sebevražedná atentátnice. (6. února 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz