Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Metro nebude jezdit do Vánoc

aktualizováno 
V povodní zničených úsecích bude metro znovu jezdit o Vánocích. Jenže se neví, zda to budou Vánoce letošní, či roku 2003. Alespoň takový je rozdíl mezi nejoptimističtějším a nejčernějším odhadem, kdy by se doprava v hlavním městě mohla vrátit i pod zem. "Pokud všechno dobře půjde, bude během října otevřena trasa C až na Florenc," říká mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Za dva měsíce by se tak podařilo opravit pouze jedinou stanici, zatímco podle prvních odhadů měla být do října otevřena celá trasa C a částečně se mluvilo i o trase A. O konkrétních termínech oprav na většině tras už nyní zástupci Dopravního podniku nemluví vůbec. Přitom každý den v době, kdy jezdilo, přepravilo metro milion lidí. Ty se teď tlačí v přeplněných tramvajích, které v pomalých kolonách projíždějí centrem Prahy.

Kritická je situace zejména v místech, která spojovala trasa B, tedy právě ta, jejíž stanice jsou nejvíce zničené a u níž se předpokládá, že začne jezdit nejpozději. Přestože od povodní uplynuly už tři týdny, v některých stanicích metra je stále ještě voda. Čas potřebný na její odčerpání odborníci původně odhadovali také příliš optimisticky, na pouhý týden. Veškerá voda by se ze stanic měla dostat až o tomto víkendu, kdy má skončit její čerpání.

Do metra zřejmě teklo i tajnými bunkry
Veřejnost se asi nikdy nedozví, jak povodeň v Praze zasáhla tajné podzemní kryty a jak situace v těchto objektech ovlivnila zničující záplavy v pražském metru. Ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany už dva týdny o svých pražských krytech odmítají cokoliv říci.

Ministerstvo vnitra zopakovalo, že nemůže říci ani to, zda bylo některé z jeho takzvaných záložních pracovišť zatopeno, či ne. Veřejně úřady připustily pouze zatopení bývalého vládního bunkru na Malé Straně. A to jen kvůli tomu, že je v jeho části technické centrum metra, a proto musí být kryt společně s metrem také odčerpáván.

"U nás jsou samozřejmě pracovníci, kteří mají o takových prostorech informace. Ale oni také nesmějí nic říci. Jsou k tomuto účelu náležitě prověřeni," odpověděla na otázku týkající se tajných bunkrů mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

"Dříve jsem si nebyl úplně jistý, ale teď jsem přesvědčen, že kryty musely zatopení metra nějak ovlivnit," říká jeden z projektantů podzemní dráhy, který však v souvislosti s tajnými objekty nechce veřejně uvádět své jméno.

Takovou možnost připouští i muž, který v minulosti pracoval přímo na údržbě krytů. "Hlavní možnost bych viděl v úseku mezi vládním krytem a budovou ministerstva dopravy, bývalého ústředního výboru KSČ. Mezi těmito objekty je tunel pod Vltavou i s úzkokolejnou dráhou.

Tunely je však s metrem propojeno daleko více tajných staveb," říká. Podle informací tohoto muže jsou další dosud tajné stavby například na pražském Smíchově nebo v Prokopském údolí. Jejich existenci neoficiálně potvrdili nezávisle na sobě dva pracovníci ministerstva vnitra.

Oficiální odpověď však zní vždy stejně: Vše je tajné. Úřady nechtějí žádné informace o krytech potvrdit, ani vyvrátit. "Při povodních mohla problémy způsobit skutečnost, že tajné objekty stavěl někdo jiný než metro. Byly zřejmě úplně jinak zabezpečeny. Mohly na tom být lépe, ale také hůř než metro," přemýšlí projektant podzemní dráhy.

O propojení metra s neveřejnými objekty svědčí skutečnost, že z jeho prostor technici odčerpávají daleko více vody, než se do zatopených stanic vejde. Zpočátku to pracovníci metra přisuzovali hlavně stále pokračujícím průsakům. Němečtí záchranáři, kteří odčerpávali vodu ze stanic na trase A, v žertu říkali, že čerpají vodu z Vltavy. Nedokázali totiž uvěřit, že se do stanic metra mohlo takové množství vody vejít. Stále jen čerpali a hladina téměř vůbec neklesala.

Zdlouhavé odčerpávání Dopravní podnik zdůvodňuje tím, že do některých hlouběji položených stanic voda stéká ze stanic okolních. Včerejší vyjádření ministerstva vnitra však potvrzuje, že pravdu úřady nechtějí říct nikdy. "Pokud by hypoteticky došlo k jakémukoliv technickému porušení záložního pracoviště, tak tady ta technická závada musí být odstraněna takovým způsobem, aby nedošlo k úniku utajovaných skutečností," řekla ČTK Marie Masaříková z ministerstva.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz