Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smog dusí polovinu republiky, meteorologové varují další čtyři kraje

  6:48aktualizováno  16:23
Stav ovzduší v Česku se dál zhoršuje. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci již v sedmi z čtrnácti krajů. Během pátku se však denní koncentrace prachu v ovzduší většinou snížila. Například v Ústeckém či Středočeském kraji klesla oproti čtvrtku na polovinu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

V Moravskoslezském kraji, kde je stále znečištění ovzduší největší, prachu také ubylo. Denní koncentrace tam ale nadále dosahuje téměř čtyřnásobku povoleného limitu.

Sever Moravy dusí smog nejvíce. Moravskoslezský kraj byl tento týden také prvním regionem, kde byla vyhlášena smogová situace, a to už v pondělí.

Nyní platí varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před smogem pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. K 15:30 přesáhla denní koncentrace prachu limit 50 mikrogramů na metr krychlový na všech měřicích stanicích v kraji. Během dneška hustota prachu poklesla, ale stále se pohybovala kolem troj- až čtyřnásobku imisního limitu.

Nejhorší situace byla ve Věřňovicích na Karvinsku. Ve čtvrtek vpodvečer tam meteorologové naměřili 268 mikrogramů prachu na metr krychlový a ještě dnes ráno stále více než 260. K 15:30 už činila koncentrace 187 mikrogramů a podobný stav ovzduší byl i v Bohumíně. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé či malé děti by se podle ČHMÚ měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže. Zásadní zlepšení situace zatím meteorologové neočekávají.

Úbytek prachu v ovzduší se projevil ve všech krajích. Na rozdíl od čtvrtka, kdy denní koncentrace přesahovala limit 50 mikrogramů na všech stanicích v ČR, v pátek už se na některých místech dostala pod limit. Přesto smog stále dusí většinu země. Smogová situace dále trvá v Ústeckém a Středočeském kraji, přestože tam denní koncentrace prachu klesla ve srovnání se čtvrtkem zhruba na polovinu.

Smogovou situaci vyhlásili v dalších čtyřech krajích

Ve čtvrtek bylo k 17:30 v Mostě a Chomutově naměřeno asi 120 mikrogramů a v Příbrami ve středních Čechách téměř 150. V pátek k 15:30 činila koncentrace v Mostě zhruba 75 mikrogramů, v Chomutově 58 mikrogramů a v Příbrami 80. V Ústeckém kraji byla situace nejhorší v Lomě na Mostecku, kde meteorologové naměřili 84 mikrogramů a ve Středočeském kraji se 105 mikrogramy v Mladé Boleslavi.

Ráno vyhlásil ČHMÚ smogovou situaci ještě v dalších čtyřech regionech - v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském. Z těchto krajů na tom byl dnes k 15:30 nejhůře Olomoucký, kde koncentrace prachu na většině stanic přesahovala dvojnásobek limitu a v Jeseníku bylo naměřeno až 118 mikrogramů na metr krychlový. Situace se sice od rána zlepšila, podle odborníků však jde o přechodnou záležitost. "Denní průměry klesají jen díky čerstvému větru. Na noc začne proudění zase slábnout," řekl ČTK Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ.

Rovněž v Libereckém kraji byla většina stanic nad 100 mikrogramy, nejvíce prachu, 114 mikrogramů, bylo v Liberci. Ve Zlínském kraji se na dvojnásobek limitu dostal se 101 mikrogramy denní koncentrace prachu Zlín, v Jihomoravském kraji bylo ve středu Brna 99 mikrogramů a zhruba 97 mikrogramů hlásila brněnská stanice Zvonařka.

V ostatních regionech se údaje o denní koncentraci prachu již k 15:30 dostaly nad 100 mikrogramů pouze výjimečně, a to na některých místech v Praze a Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Například v Plzeňském kraji, kde v minulých dnech hodnoty rostly téměř až k trojnásobku limitu, dnes bylo naměřeno nejvíce, 85 mikrogramů, v Plzni-Slovanech.

Situace se ale podle ČHMÚ výrazněji zlepší až na začátku příštího týdne. Meteorologové ve čtvrtek ČTK řekli, že smog zřejmě příští týden rozptýlí vítr a vzduch mohou mírně pročistit i srážky. Od neděle bude totiž v Čechách pravděpodobně sněžit a poslední lednový týden začne deštěm.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz