Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městům brát, vesnicím dávat. Jánošík Gazdík se nezdá ODS

  0:14aktualizováno  0:14
Mezi ODS a TOP 09 to opět začíná vřít. Občanským demokratům se totiž nelíbí zákon o rozpočtovém určení daní z dílny Miroslava Kalouska, podle kterého stát rozděluje peníze mezi města a obce. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík vidí v postoji svých partnerů porušení koaliční smlouvy.

Šéf Starostů a nezávislých se chce zasadit o to, aby se nepoměr mezi největšími městy a nejmenšími obcemi snížil. Ilustrační | foto: Jan Karásek, MAFRA

Gazdík, bývalý starosta obce Suchá Loz, se netají tím, že do velké politiky vstoupil právě proto, aby tento – podle něho nespravedlivý – zákon změnil. "Chci více peněz pro malé obce, které jsou dnes znevýhodněné," opakuje Gazdík.

Města vs. vesnice

Spory o to, jak spravedlivěji rozdělit peníze z daní, se vedou už roky. Zástupcům nejmenších obcí pochopitelně vadí, že zatímco oni dostávají kolem šesti tisíc korun na jednoho obyvatele, primátoři největších měst mohou počítat s částkou kolem dvaceti tisíc.

Starostové větších měst argumentují tím, že toho musí platit víc než na vesnicích. "Provozujeme filharmonii, divadla a dvě velké městské nemocnice," připomíná náměstek primátor Brna Oliver Pospíšil.

Padlo už několik návrhů, jak nepoměr mezi bohatými a chudšími radnicemi snížit. ODS však v parlamentu vždy zastupovalo značné množství (ex)starostů větších měst, která by novým dělením o peníze přišla. Proto žádný neprošel.

TOP 09 prosadila (hlavně kvůli starostům, kteří straně výrazně pomohli ve volbách) změnu zákona do koaliční smlouvy. Ministr financí Miroslav Kalousek nedávno představil svůj návrh, podle kterého dostanou přidáno prakticky všechny vesnice a města na úkor čtveřice největších – Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Ta by měla naopak přijít dohromady o pět miliard korun ročně.

Jenže ODS, která má ve všech čtyřech velkých městech své primátory nebo jejich náměstky, tuto úpravu odmítá. "Na grémiu jsme se dohodli, že ODS Kalouskův návrh nepodpoří. Brno by přišlo o 900 milionů ročně, což je skoro desetina rozpočtu," řekl MF DNES místopředseda ODS a brněnský radní Pavel Blažek.

Gazdíka postoj ODS velmi rozčiluje. "V koaliční smlouvě je jasně napsáno, že se nepoměr mezi nejmenšími obcemi a největšími městy sníží. Pan premiér dal ruku na to, že to bude nejvýš trojnásobek. Jestli kvůli tomu chce ODS vypovědět smlouvu, ať to řekne na rovinu," zlobí se.

Kdo by si pohoršil

Dnešní příjmy z daní (mld. Kč)
Praha 41,5
Brno 7,5
Ostrava 6,0
Plzeň 3,4

O kolik miliard by města přišla
Praha -2,2
Brno - 0,9
Ostrava - 0,9
Plzeň - 0,9

"V koaliční smlouvě není nic o tom, že se budou někomu peníze brát, jde to udělat i nejánošíkovským způsobem," reagoval premiér Petr Nečas.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury se mohou peníze menším obcím přidat, když se zruší některé dotace.

"Určitě nemůžeme souhlasit s tím, aby se vzaly miliardy korun těm čtyřem největším městům. Koaliční smlouva také praví, že se změnou daňových zákonů musí souhlasit všechny tři strany, to je naše pojistka," doplnil Stanjura.

"To by se někde muselo najít přes dvacet miliard. Když to ODS dokáže, řeknu oukej. Nevěřím, že by je při současných úsporách mohli někde objevit," říká Gazdík.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz