Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městský soud je hlídán nedostatečně

  20:02aktualizováno  20:02
Praha - Budova městského soudu ve Slezské ulici na Vinohradech není dostatečně hlídána. Tvrdí to alespoň předseda soudu Jan Sváček. Hlavním důvodem jsou peníze. Proto je dnes v soudu jediný detekční rám, ale nepoužívá se, protože by se tvořily fronty. Do budovy tak například může kdokoli bez větších problémů pronést střelnou zbraň nebo výbušninu.

Co brání justiční stráži hlídat i tuto budovu, jako ostatní justiční paláce?

Jde o peníze. Po nedávném zrušení Krajského obchodního soudu tato budova přešla pod Městský soud v Praze. Tento objekt byl v minulosti nesmírně bezpečnostně zanedbaný. Máme zde pouze jeden detekční rám. Denně sem však stále proudí stovky a někdy i tisíce lidí kvůli výpisům z obchodního rejstříku nebo třeba do místní jídelny.  Fronty, které by se důkladnějšími prohlídkami tvořily, by byly neúnosné.

Jak chcete tuto situaci změnit?
V souvislosti s útoky USA na Afghánistán a hrozbou teroristických akcí je naopak ostraha ostatních justičních paláců zpřísněna.

S ohledem na charakter projednávaných věcí a vůbec činnosti městského soudu by budova měla být zapezpečena kvalitně i v době, kdy žádné teroristické útoky nebo podobné akce nehrozí.

Opakovaně jsem však už rok a půl zpět žádal i předchozí ministry spravedlnosti, aby byl objekt ve Slezské  dovybaven. Urgoval jsem je o zakoupení  dalšího rámu a dvou rentgenů. K tomu by na tento soud měli nastoupit alespoň další tři justiční strážci, aby mohli tyto přístroje obsluhovat.

Teprve za této situace jsem připraven garantovan bezpečnost zmíněného soudu.
Musím podotknout, že současný ministr Jaroslav Bureš byl k této věci velmi vstřícný. Tento týden mi přislíbil, že situace bude brzy řešena.

Česká justice, pokud vím, zatím od začátku devadesátých let minulého století nikoho kvůli terorizmu nesoudila. Podle bezpečnostních služeb však  často peníze utržené organizovaným prodejem drog  dotovali nákup zbraní pro muslimské extremisty na Balkáně. Budou procesy, s podle vás, rizikovějšími drogovými obchodníky přísněji střeženy?

Již nyní některé podobné procesy hlídají speciální policejní komanda. Nerozlišujeme jestli jde o drogovou problematiku, nebo třeba násilnou trestnou činnost.
Někdo může chtít nechat zlikvidovat svědka, nebo unést obžalovaného.Je na jednotlivých předsedajících soudcích, aby zvážili rizika projednávaného případu. Musím podotknout, že v tomto ohledu máme v poslední době vynikající spolupráci s pražskou policií a jejím ředitelem generálem Charvátem.

K dramatickým změnám v bezpečnosti soudů však nedošlo kvůli nynější vypjaté situaci. Příčinou byl právě únos drogového bosse přímo z jednací síně budovy ve Spálené ulici 14. dubna 1999. Dříve žádné detektory nebo rentgeny v justičních palácích instalovány nebyly, i když jsme o to žádali. Je možná pro tuto společnost příznačné, že se věci daly do pohybu až po incidentu. Vedle naší budovy ve Spálené jsou bezpečnostními rámy vybaveny i všechny obvodní soudy. Zhruba v polovině z nich nyní fungují i rentgeny.

"Na dostatečné zabezpečení městského soudu nemáme peníze," tvrdí předseda soudu Jan Sváček. (11. října 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz