Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městský byt lze v Praze získat nelegálně

  8:42aktualizováno  8:42
Praha - Radnice hlavního města má špatný systém v evidenci pronájmu městských bytů a v kontrole správného hospodaření správcovských firem. Například v barokním domě poblíž Václavského náměstí bydlí inženýr Housa, který se údajně před dvěma lety prokázal nájemní smlouvou podepsanou radním Zdeňkem Kováříkem. O přidělení tohoto bytu však magistrát nikdy nerozhodl.

Nepořádek v přidělování městských bytů, které pro město spravuje společnost Solid, nyní prošetřují  kontrolní orgány hlavního města.

První výsledky šetření poukazují na dvě možné verze, jak se Housa dostal k městskému bytu s atraktivní adresou. Buď vystavil některý z městských úředníků nájemní smlouvu na byt neoprávněně, nebo byt bez vědomí města pronajala správcovská firma Solid, která spravuje šest stovek městských bytů.

Podle třetí - nejméně pravděpodobné verze - mohl nájemní smlouvu zfalšovat i sám Housa, ale i v tom případě by firma Solid pochybila, pokud by na základě zfalšované nájemní smlouvy předala nájemníkovi byt.

"S něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Požádal jsem ředitele odboru auditu a kontroly, aby tuto nájemní smlouvu prověřil. Možné jsou zatím všechny varianty a nechci předjímat, kdo udělal chybu. Pokud to byla firma Solid, ukončili bychom s nimi samozřejmě mandátní smlouvu," uvedl radní Miloš Máša, který má na starosti správu městského bytového fondu.

Radní Zdeněk Kovářík, který běžně podepisoval nájemní smlouvy, zatím nepotvrdil, zda je jeho podpis pod smlouvou pravý, nebo zfalšovaný.

"Celou věc řešíme, ale nemáme originál smlouvy a nemá ho ani Solid. Je možné, že někdo ke smlouvě připojil kopii mého podpisu z jiné smlouvy, ale pokud nebyla smlouva řádně podepsaná, není možné, aby tento nájemník bydlel legálně. Patrně jej vyzveme, aby se odstěhoval, případně se obrátíme i na soud," sdělil Kovářík.

Podle bytového odboru magistrátu pochybila v tomto případě firma Solid, která před dvěma roky neinformovala radnici o uvolnění městského bytu a ignorovala i stanovený postup, podle kterého o výběru nájemníka rozhoduje radnice.

"Firma Solid neprovedla ani zběžnou vizuální kontrolu předložené nájemní smlouvy, která byla evidentně na první pohled odlišná od běžně užívaných. Firma nevysvětlila okolnosti pronájmu a projevila značnou neochotu při poskytování potřebných údajů," uvedl ve svém dopise odboru kontroly ředitel bytového odboru magistrátu Julius Schimmer. Zároveň však přiznal, že u soudu o vyklizení tohoto bytu se bude řada věcí obtížně dokazovat a není ani zcela jistý úspěch žalobce.

Jednatel firmy Solid Pavel Enderle se však odvolává na to, že mu někdo z magistrátu v roce 1999 telefonicky avizoval nového nájemce bytu. Ten mu posléze ukázal nájemní smlouvu a předal i její kopii. Enderle se nedomnívá, že by v tomto případě pochybila jeho firma. Podle něj měl originál nájemní smlouvy všechny náležitosti, a proto firma Solid byt nájemci předala.

Nájemník bytu Vladislav Housa není ve svém bydlišti již několik dní k zastižení a Telecom na dané adrese neeviduje ani žádnou telefonní stanici. Podle sousedů se Housa v bytě sice čas od času objevuje, ale naposledy ho viděli před několika měsíci.

Podle internetového obchodního rejstříku je Vladislav Housa společníkem, jednatelem či členem dozorčí rady u šesti firem. U některých z nich však nemá uvedeno bydliště shodné s nájemní smlouvu na městský byt, ale uvádí zde adresu sousedního domu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Sucho zadrželo velkou část čtvrtečních přívalových dešťů, říká hydrolog

Přívalový déšť způsobil zaplavení a neprůjezdnost Kotovic u Stodu.

Sucho na jedné straně vysušuje část republiky, na jihovýchodě Čech však pomohlo během přívalových lijáků. Podle...

Najdete na iDNES.cz