Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městskou banku získá Česká pojišťovna

  19:49aktualizováno  19:49
P r a h a - První městskou banku získá Česká pojišťovna. Rozhodlo o tom pražské zastupitelstvo, které tomuto ústavu dalo přednost před konsorciem francouzské banky Dexia a rakouské Kommunalkredit Austria. Česká pojišťovna, pro kterou se zastupitelé rozhodli po dlouhé diskusi, přitom vstoupila do hry o První městskou banku teprve před měsícem - těsně předtím, než mělo pražské zastupitelstvo hlasovat o prodeji majority v PMB konsorciu vedené bankou Dexia.

První městská banka
(PMB) -
Vznikla v roce 1995 z bývalé Royal Banky. Základní jmění činí 626,5 milionu Kč. Praha drží v bance 88,27 procenta akcií. PMB loni měla předběžně zisk 10,7 milionu Kč, předloni přitom hospodařila se ztrátou 126 milionů Kč. Bilanční suma banky vzrostla meziročně z 5,8 na 8,4 miliardy Kč.

Jednání o prodeji banky místy přerůstala v politický boj. Členové zastupitelstva se navzájem nemohli shodnout na tom, která z obou nabídek je výhodnější. Zatímco náměstek pražského primátora Jiří Paroubek (ČSSD) tvrdil, že jsou obě nabídky srovnatelné a lepší rating hovoří pro konsorcium s Dexia, členové ODS a US tvrdili, že při prodeji pojišťovně získá město asi o sto milionů korun více.

Dexia, která se ucházela o 70 procent akcií, nabízela za jednu 3100 korun, oproti tomu pojišťovna nabídla při koupi 78 procent První městské banky 3350 korun za akcii.

Jiří Paroubek konstatoval, že Česká pojišťovna sice nabízí v první fázi městu více peněz, ovšem pozdější zisk města bude nižší. Druhá nabídka je přitom konstruována opačně. Nejvyšší absolutní částku za základní balík akcií nabídla pojišťovna a tato částka by měla přesáhnout půl miliardy korun.

Poté, co zastupitelé souhlasili s prodejem majoritního podílu v bance České pojišťovně Paroubek se rozhodl, že odstoupí z funkce předsedy dozorčí rady První městské banky (PMB) a zcela opustí dozorčí radu. "Nechci být spjat s tím vývojem, který tam bude," řekl.

Mluvčí České pojišťovny Michal Urban po hlasování uvedl, že ve statutárních orgánech První městské banky by měli být i zástupci města. "Toto rozhodnutí o prodeji banky je pro pražskou městskou pokladnu výhodné," míní.

Těsně před jednáním získali zastupitelé dopis od České pojišťovny, ve kterém pojišťovna nabídla 50 milionů korun do Nadace na opravu Karlova mostu, pokud město Praha prodá banku právě pojišťovně. V opačném případě pojišťovna věnuje do stejné nadace jen pět milionů.

Někteří členové zastupitelstva upozornili, že tento postup zavání skrytou korupcí. Mluvčí pojišťovny Michal Urban však něco podobného odmítl. "Takové nabídky jsou standardní součástí výběrových řízení," uvedl.

Praha hledala strategického partnera pro První městkou banku od roku 1998. Radnice nejdříve neúspěšně hledala investora, který by měl zájem o minoritní podíl, o rok později pražské zastupitelstvo souhlasilo s tím, že strategický partner může získat většinový balík akcií.

První městská banka vznikla počátkem roku 1995, kdy hlavní město koupilo dvě třetiny akcií krachující Royal Banky. Stalo se tak poté, kdy se tehdejšímu primátoru Janu Koukalovi nepodařilo od ČNB získat licenci pro zcela novou banku. Z Royal Banky však PMB převzala i její dluhy.

PMB měla sloužit jako komunální banka a měla poskytovat speciální služby pro města a obce. Věnovala se však i rizikovým obchodům a například v roce 1997 nakoupila za 230 milionů korun akcie Chemapolu. V souvislosti s několika podivnými obchody prověřuje policie několik trestních oznámení na bývalý management banky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Najdete na iDNES.cz