Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městská doprava bude den zdarma

  8:52aktualizováno  8:52
Olomouc, Prostějov - Města Olomouc a Prostějov se letos připojily k dalším městům v zemi, kde budou lidé v pátek 21. září jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Hlásí se tak k celoevropské akci Den bez aut, které se letos nejvíce budou věnovat v Brně. Autobusy i tramvaje v Olomouci něco takového ve své historii ještě nezažily. Účty zaplatí radnice.

Podle národního koordinátora Dne bez aut Miroslava Patrika z hnutí Děti Země bude v pátek bezplatná městská hromadná doprava i v dalších osmi městech - v Bystřici pod Pernštejnem, Hodoníně, Jablonci nad Nisou, Kunovicích, Liberci, Starém Městě, Třebíči a Uherském Hradišti. V Kroměříži podobnou akci chystají na sobotu.

Nejvíce akcí - výstav, besed, seminářů a setkání - připravuje letos Brno. Výtvarnou soutěž a výstavu chystá i prostějovská radnice. V Olomouci se zase v sobotu uskuteční cyklistický výlet. Den bez aut se v zemi koná již podeváté a loni se do něj zapojilo 109 organizací ze 45 měst.

"Pro nás je těžké zorganizovat podobnou akci. Městskou dopravu nemáme v režii města a na vykrytí ztrát ČSAD nejsou v rozpočtu peníze," uvedl například tajemník radnice v Jeseníku Jiří Pelc. Připomněl také, že hromadná doprava je ve městě zanedbatelná. "To ovšem neznamená, že se nezapojíme," řekl tajemník a slíbil, že například on sám počítá s tím, že v pátek nepojede do zaměstnání autem, ale půjde pěšky.

"Bezplatná jízda jeden den růst automobilizmu ve městě nezastaví, je to však účinnější způsob, jak na tento problém upozornit. Osobně si myslím, že větší efekt by tato akce měla, kdyby byl současně omezen vjezd automobilů do města. Lidé by poznali, jak se mohou jeho ulice zklidnit. Tak Den bez aut probíhá v některých městech v zahraničí a věřím, že i u nás se o něco podobného pokusíme," řekl Jaroslav Mikšaník ze sdružení Olomoučtí kolaři.

"Pouze vloni na Den bez aut jezdila jedna tramvaj zdarma a informovala lidi o této akci," řekl mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Miroslav Bureš. "Zdarma mohou lidé jezdit i ve spojích zajišťovaných ČSAD v rámci Integrovaného dopravního systému, ale jen ve vnitřním pásmu," uvedl šéf oddělení IDOS Jiří Urbaník.

Bezplatně se bude jezdit jen na území Olomouce. Jet zdarma bude možné od 4 do 24 hodin. Označovače jízdenek budou přelepeny samolepkami s nápisem Den bez aut, bezplatná přeprava. Kolik bude páteční jízda zdarma stát, olomoucký dopravní podnik ještě nespočítal. "Chápeme to spíš jako upozornění na možnost zvolit jiný způsob dopravy," řekl Bureš.

Mluvčí olomouckého dopravního podniku také připomněl, že stále hustší automobilový provoz v ulicích města začíná dělat problémy i řidičům autobusů a tramvají. "Už několikrát se například stalo, že automobily zablokovaly tramvajím výjezd z Palackého ulice na třídu Svobody," uvedl Bureš.

Zdarma se bude jezdit i v Prostějově, kde městskou hromadnou dopravu provozuje akciová společnost FTL. "Ztrátu mít nebudeme, protože ušlé tržby nám zaplatí město," uvedl ředitel autobusové dopravy FTL Jiří Hloch.

Podle něj tato částka městský rozpočet nenabourá, protože se jedná o několik desítek tisíc korun. Obává se však že aut z ulic města právě v ten den moc neubude. "V Prostějově se bude konat například tenisový Davis cup s Rumuny a do města  asi přijede hodně diváků automobily," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz