Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město zrušilo výjimky k parkování

  13:26aktualizováno  13:26
Třebíč - Dopravní značky už zakazují stání v třebíčské Nezvalově ulici. Právě toto řešení zvolili třebíčští radní po dohodě s policií ve víře, že tak konečně zamezí dlouhodobým problémům s parkováním a nedodržováním dopravního značení v ulici blízko centra, která se za posledních několik let změnila z poklidné lokality v obchodní třídu.

Značka zákaz stání již kdysi v ulici byla, a to především kvůli průjezdu linkových autobusů, které tudy vyjíždějí z autobusového nádraží. Před dvěma lety však byla zrušena a na žádost některých podnikatelů, kteří zde mají své provozovny, dokonce radnice zřídila na jedné straně několik placených parkovacích míst. Další podnikatelé pak měli výjimky od policie. Jenže parkovat chtěli i ostatní. Tím, že podmínky nebyly stejné pro všechny, docházelo k neshodám a stížnostem.

„Rozhodnutí vzešlo z jednání na okresním úřadu, přičemž se jednalo se všemi, kterých se to týká. Hledala se různá řešení od změny licencí a odklonu autobusové dopravy až po vybudování parkoviště. Na to však nemá ani radnice ani podnikatelé peníze," vysvětlil třebíčský starosta Miloš Mašek.

Podle starosty bylo nakonec bylo přijato řešení, které zajistí jednotný režim pro všechny a bude ho možné i kontrolovat. „Ulici nerozšíříme, baráky neposuneme. Kdo chce, může si tam za dvě stě korun měsíčně předplatit místo na parkovišti. Další parkovací plochy jsou v okolí," dodal Mašek.

„Je to určitý kompromis a v současné době nejlepší možné řešení. Podstatně horší bylo, když se na jedné straně mohlo parkovat a na druhé byl zákaz zastavení," komentoval situaci majitel vinotéky Lubomír Zahrádka. Jak podnikatelé tak i město podle něj upřednostňovali variantu jednosměrné ulice. To však nejde kvůli projíždějícím linkovým autobusům.

Cenu změny v licencích autobusové dopravy totiž okresní úřad, který je vydává, vypočítal na zhruba dvě stě tisíc korun. Město by tak muselo přispět dopravci na ztráty. Půl milionu by stálo parkoviště, o kterém podnikatelé uvažovali. „Na to ale nemáme a jiné řešení nás zatím nenapadá. Jde nám hlavně o zákazníky. Potřebujeme, aby tady mohli zastavit a nakoupit si. Bez nich obchody můžeme zavřít, protože na nich závisí naše existence," dodal Zahrádka.

„Moc se mně to nelíbí, ale co se dá dělat," komentoval situaci majitel pohřební služby Jan Konečný. Podle něj by bylo řešením udělat z ulice buď pěší zónu, nebo ji přeměnit na jednosměrku, aby se dalo parkovat po obou stranách. A v každém případě vyloučit autobusovou dopravu. Takové řešení však v současné době možné není.

Nově instalované značky po obou stranách Nezvalovy ulice umožňují zastavení na nezbytně nutnou dobu  ke složení či naložení nákladu a vystoupení osob. Žádnou novou výjimku z dopravního značení policie nevydala a platit přestaly i výjimky dosavadní. „Jinak to zatím nejde. Značka jasně říká, co se má dělat. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál," řekl ředitel Městské policie v Třebíči Stanislav Mastný.

Pokud se podnikatelé rozhodnou zbudovat pro sebe nové parkoviště, město jim podle starosty vyjde vstříc. „Je to pozemek města. Určitě bychom hledali nějaké rozumné řešení. Samo město parkoviště dělat nebude. Navíc sice podnikatelé říkají, že by to bylo pro jejich zákazníky, ale stejně by si tam dávali své vozy," je přesvědčen starosta Mašek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz