Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město zachránilo letiště, koupí ho

  19:58aktualizováno  19:58
Pardubice - Další provoz pardubického letiště, které se již několik let potýká se ztrátami a dluhy, je zřejmě zachráněn. Stoprocentním majitelem civilního letiště se totiž nyní stane město Pardubice, jež je ochotné zařízení dotovat.

Pardubičtí zastupitelé v úterý schválili koupi čtyřiceti devíti procent akcií společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje, od firmy Unico za 5,1 milionu korun. Město dosud vlastnilo jednapadesátiprocentní podíl.

Názory zastupitelů na podporu letiště a koupi jeho akcií byly napříč politickými stranami velmi podobné. „Město významu Pardubic by letiště mělo mít, koupi podporujeme,“ uvedl zastupitel Jaroslav Kňava (ODS). „Částka, o které se nyní bavíme, je vzhledem k důležitosti letiště velmi malá,“ uvedl lidovec Josef Bednář. Podporu letišti vyjádřili i komunisté. „Uvědomujeme si, že za částku, kterou vložíme, koupíme dluh. Možná se vše může do budoucna obrátit v pozitiva, jsme patrioti a myslíme si, že letiště k Pardubicím patří,“ uvedl jejich lídr v zastupitelstvu Václav Snopek. Zastupitelé nakonec koupi akcií odhlasovali jednomyslně. Neodradilo je ani upozornění náměstka pardubického primátora Michala Koláčka, že provoz letiště přijde město ročně na miliony korun. „Ročně budeme vkládat do provozu řádově milionové částky, podle odhadů by to měly být asi čtyři miliony korun. V tomto roce to však bude o jeden až dva miliony více. Jestli však letiště chceme, tak koupě akcií je jediná možnost, jak přitom současně nepodporovat soukromou firmu,“ sdělil Koláček. Celkem dosud stálo letiště pardubický magistrát na dotacích a půjčkách přes šestnáct milionů korun.

Kromě nákupu akcií zastupitelé odsouhlasili i půjčku letišti ve výši dva miliony korun. Peníze na nákup akcií i půjčku vezme město z fondu podpory bydlení, kde nyní podle radních peníze přebývají.

Nynější rozhodnutí zastupitelstva urychlila krize letiště, která nastala poté, co se firma East Bohemian Airport kvůli nedostatku peněz zadlužila. Pokud by do konce března neuhradila částku okolo jednoho milionu dvou set tisíc korun armádě, byl by další provoz letiště ohrožen. "EBA nemá dostatek vlastních prostředků k tomu, aby uhradila armádě a řízení letového provozu dlužnou částku. Pokud město nezíská zbytek akcií firmy EBA do konce března, tak za letiště nezaplatí a provoz na něm bude zastaven nebo zrušen," řekl na začátku března náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz