Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město vyrovná starý dluh

  15:51aktualizováno  15:51
Jihlava - Jihlavští zastupitelé po dlouhé diskusi, kvůli níž o hodinu prodloužili své jednání, vyrovnali více než osm let starý městský dluh. Na svém úterním jednání odsouhlasili 6,4 milionu korun pro firmu Dinas, jež má pronajatou Radniční restauraci. Dohodou odvrátili hrozbu soudního sporu. Celý případ přitom začal před vánočními svátky v roce 1992.

V roce 1992 město pronajalo Dinasu prostory pozdější Radniční restaurace. Stejná firma převzala následující rok městský dluh, který vznikl nezaplacením za pozemky, o něž město usilovalo v Antonínově Dole. Pohledávku vůči městu předala Dinasu původní majitelka parcel Eliška Kadlecová.
 
„Dinas dostane 6,4 milionu korun. Tenkrát město skutečně dlužilo paní Kadlecové za pozemky a ona převedla pohledávku na Dinas. On to řešil tak, že nám pohledávku jakoby převedl na půjčku. Město to nikdy nezaplatilo. Uzavřená dohoda je korektní pro obě strany,“ shrnul tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Kostlivci ve skříni
V dlouhé diskusi před schválením vyrovnání se ale řada zastupitelů podivovala nad průběhem letitého případu. „Rád bych se zeptal, kolik takových podobných kostlivců máme ještě ve skříni?“ tázal se zastupitel Vilém Kubát (ČSSD).

Někteří jeho kolegové, jako například Ladislav Blecha (Volba pro město) a Milan Kolář (Jihlavská aliance), šli ještě dál. Podezřívali firmu Dinas z toho, že celou transakci měla dopředu velmi dobře promyšlenou s cílem co nejvyššího možného profitu. Padala i slova jako „tunelování“.

Jejich spekulace razantně odmítl Vladimír Hink (ODS). „Vymyslet jakýsi scénář na kterém by se někdo obohatil je fantasmagorie. Kdo podnikal před deseti lety ví o čem mluvím. Tehdy bylo úplně jiné právní prostředí než dnes, všechno se za pochodu měnilo. Myslím si, že to v tomto případě bylo víc nadšení než tunelování,“ řekl.

Návrh na schválení dohody předkládal náměstek primátora František Zelníček. Podle něj byly uzavřené smlouvy v tomto případě nevýhodné pro obě strany. „Narovnání bychom měli schválit, abychom nemuseli říkat že máme blbé smlouvy a ony blbé jsou,“ řekl na začátek debaty.

Další kostlivec?
V době, kdy smluvní vztahy města s firmou Dinas vznikaly, vedl radnici dnešní hejtman kraje Vysočina. Před měsícem po něm chtěl magistrát vysvětlení pozadí vzniku tehdejších ujednání.

„Probírali jsme to detailně. Dospěli jsme k tomu, že dnes by se připravovaly jinak. Byly to jedny z prvních smluv, kdy se město pokoušelo o jakýsi jiný vztah než klasický nájemní. S dnešní zkušeností bychom spoustu věcí formulovali přesněji. Nevím ale, jestli tento případ je ten pravý kostlivec ve skříni,“ vzkázal na dálku tehdejší starosta František Dohnal městskému zastupiteli Kubátovi.

Nová dohoda se ještě během jednání úterního zastupitelstva pozměňovala až k úplnému souladu obou stran. Jeden ze zastupitelů ještě na závěr žádal po zástupci Dinasu veřejné prohlášení, že celou věc nedá k soudu. Podnikatel mu to přede všemi přislíbil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz