(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Italský starosta kvůli smogu zakázal pece na pizzu, naštval celé město

  • 19
Itálie se dlouhodobě potýká s nejvyšším stupněm znečištění ovzduší v Evropě, ročně zemře kvůli znečištěnému vzduchu kolem třiceti tisíc Italů. V boji za čistší vzduch to naposledy odnesla i pizza. Starosta jihoitalského města se rozhodl zakázat tradiční pece na dřevěné uhlí, které ke smogu přispívaly.

Starosta města San Vitaliano Antonio Falcone si kvůli svému nepopulárnímu rozhodnutí vysloužil přízvisko „antipizzového“ starosty. Aby ulevil místnímu ovzduší, rozhodl se, že zakáže pece vytápěné dřevem, pokud nebudou vybaveny filtrem redukujícím množství spalin vypouštěných do vzduchu, informuje The New York Times.

Zákaz se dotkl pekáren, restaurací a hlavně pizzerií, které světově proslulý produkt připravují tradičním způsobem. „Srovnávali nás s Čínou,“ stěžuje si Pasquale Tufano z místní pizzerie La Vigna s odkazem na Peking, který je nechvalně proslulý neprodyšným smogem.

Umělec vysál ze vzduchu v Pekingu cihlu. Přestaňte to ignorovat, apeluje

Starosta teď naříká, že je kvůli zákazu pecí na tradiční italskou pochoutku neoblíbený. A to prý jen proto, že dělal to nejlepší v zájmu místních obyvatel. „Jsem odpovědný za zdraví občanů tohoto města. Někde jsme začít museli,“ obhajuje svůj postup Falcone. Zdá se, že k tomu měl dobrý důvod. Město totiž podle britského The Independent překročilo doporučené emisní limity rovnou 114krát. Průmyslový Milán v porovnání s tím „pouze“ 86krát.

Falcone je jedním z mála místních starostů, který začal problém řešit. Jeho voliči pro to však nemají příliš pochopení - podle svých slov doplácejí na to, že San Vitaliano je jediné město v oblasti, které míru znečištění vzduchu sleduje. „Znečištění je skutečně problém, ale my jediní máme monitor znečištění, takže jsme pod palbou,“ říká Tufano, jehož pizzerie La Vigna už filtry vybavená je.

Problémy se smogem řeší i jinde

Problémy se smogem nemají jen v San Vitalianu. Například v Římě zkoušejí model, podle kterého některá auta mohou do ulic v liché dny a jiná v sudé, podle toho jakým číslem končí jejich espézetka. Milán zase během tří prosincových dnů na devět hodin zakázal veškerou automobilovou dopravu a dokonce zrušil novoroční ohňostroj.

Itálie má jednu z nejhorších kvalit ovzduší v Evropě. Zatímco na bohatém severu je na vině industrializace, na jihu za smog mohou časté dopravní zácpy a špatná infrastruktura. Pohoří a údolí navíc podle ekologů brání lepší cirkulaci vzduchu.

Kanadská firma našla nový byznys: Číně dodává čerstvý vzduch v lahvích

Vládní studie z roku 2015 uvádí, že každoročně zemře na následky špatného ovzduší kolem třiceti tisíc Italů.

Problém San Vitaliana ale nebude jen v pecích. Samotné město je sice malé, ale leží blízko neapolské aglomerace a nedaleko města vede dálnice. Oblast je také známá nelegálním spalováním toxického odpadu místním organizovaným zločinem.

Někteří experti a ekologové starostovo opatření podporují, upozorňují však, že je potřeba zvýšit úsilí na národní úrovni. Podle nich pouhý tlak na ekologické pečení pizzy problém nevyřeší. A v tom se s nimi shodují i vlastníci pizzerií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video