Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město už po řečnících nechce legitimace

  13:07aktualizováno  13:07
Hranice - Lidé, kteří budou chtít vystoupit na hranickém zastupitelstvu, se již nemusejí legitimovat. Zdejší zastupitelé toto ustanovení jednacího řádu na žádost Okresního úřadu v Přerově zrušili. Okres platnost tohoto ustanovení pozastavil a pohrozil soudem, pokud zastupitelé legitimování z jednacího řádu nevypustí. "Proti rozhodnutí okresu se odvolávat nechceme, a tak jsme řád změnili," uvedl starosta Rudolf Novák (ČSSD). Vysvětlil, že zavedli legitimování lidí proto, aby vyhověli zákonu o obcích.

Zákon o obcích totiž stanoví, že na zastupitelstvu může promluvit pouze obyvatel města. To je však podle právníků zase v rozporu s Ústavou ČR. Okres má také výhrady k dalšímu ustanovení jednacího řádu v Hranicích. Nelíbí se mu, že o tom, kdo dostane na zastupitelstvu slovo, má rozhodnout starosta. Těm, kteří by nedostali na jednání šanci promluvit, by nezbylo nic jiného než předat svoji připomínku písemně. Touto výtkou okresu se však zastupitelé nezabývali a platí nadále.

Nejprve občanský průkaz, až potom smět promluvit
Nejdřív předložit občanský průkaz a pak teprve smět promluvit. Tento omezující požadavek pro obyvatele města, kteří chtějí zastupitelům na zasedání říct názor na projednávané věci, si schválilo ve svých jednacích řádech zastupitelstvo kraje i zastupitelstvo města Hranic. Obě však po vlně nesouhlasné kritiky jednací řád mění. "Podáváme návrh do rady na změnu sporného ustanovení. Zastupitelé by se jím měli zabývat příští týden ve čtvrtek," řekl místostarosta Hranic Josef Ježík (KDU-ČSL).

Místostarosta také připustil, že město k tomuto kroku donutil přerovský okresní úřad, který Hranicím  pohrozil soudem, pokud legitimování občanů nezruší.
"Je protiprávní chtít po lidech předložení občanského průkazu. I ministerstvo vnitra nám potvrdilo, že žádný zákon v zemi neukládá, aby se občan takto legitimoval," vysvětlil Vlastimil Bořuta z právního oddělení okresu. Vedení města se hájí, že se jen snažilo zajistit zákonnou podmínku, aby na hranickém zastupitelstvu hovořili skutečně pouze lidé žijící v Hranicích.

Okres kromě toho v hranickém jednacím řádu kritizoval skutečnost, že starosta má pravomoc rozhodnout, komu z lidí na zastupitelstvu udělí slovo a komu ne. "Jak to chtějí určovat? To je přece jasná nerovnost," kritizoval jednací řád města Vlatimil Bořuta. "I tímto ustanovením se bude zastupitelstvo znovu zabývat," řekl místostarosta Ježík.

Podobně na nejbližším zasedání zastupitelstva budou chtít měnit jednací řád i krajští zastupitelé. "Na poslední radě jsme schválili návrh na změnu, kde doporučujeme vypustit toto ustanovení," řekl krajský radní Vladimír Válek (US).
Naopak v Prostějově, které je třetím městem v kraji vyžadujícím legitimování lidí, zůstává všechno při starém. "Žádná změna jednacího řádu se neplánuje," řekla Jaroslava Tatarkovičová z prostějovské radnice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz