Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město už po řečnících nechce legitimace

  13:07aktualizováno  13:07
Hranice - Lidé, kteří budou chtít vystoupit na hranickém zastupitelstvu, se již nemusejí legitimovat. Zdejší zastupitelé toto ustanovení jednacího řádu na žádost Okresního úřadu v Přerově zrušili. Okres platnost tohoto ustanovení pozastavil a pohrozil soudem, pokud zastupitelé legitimování z jednacího řádu nevypustí. "Proti rozhodnutí okresu se odvolávat nechceme, a tak jsme řád změnili," uvedl starosta Rudolf Novák (ČSSD). Vysvětlil, že zavedli legitimování lidí proto, aby vyhověli zákonu o obcích.

Zákon o obcích totiž stanoví, že na zastupitelstvu může promluvit pouze obyvatel města. To je však podle právníků zase v rozporu s Ústavou ČR. Okres má také výhrady k dalšímu ustanovení jednacího řádu v Hranicích. Nelíbí se mu, že o tom, kdo dostane na zastupitelstvu slovo, má rozhodnout starosta. Těm, kteří by nedostali na jednání šanci promluvit, by nezbylo nic jiného než předat svoji připomínku písemně. Touto výtkou okresu se však zastupitelé nezabývali a platí nadále.

Nejprve občanský průkaz, až potom smět promluvit
Nejdřív předložit občanský průkaz a pak teprve smět promluvit. Tento omezující požadavek pro obyvatele města, kteří chtějí zastupitelům na zasedání říct názor na projednávané věci, si schválilo ve svých jednacích řádech zastupitelstvo kraje i zastupitelstvo města Hranic. Obě však po vlně nesouhlasné kritiky jednací řád mění. "Podáváme návrh do rady na změnu sporného ustanovení. Zastupitelé by se jím měli zabývat příští týden ve čtvrtek," řekl místostarosta Hranic Josef Ježík (KDU-ČSL).

Místostarosta také připustil, že město k tomuto kroku donutil přerovský okresní úřad, který Hranicím  pohrozil soudem, pokud legitimování občanů nezruší.
"Je protiprávní chtít po lidech předložení občanského průkazu. I ministerstvo vnitra nám potvrdilo, že žádný zákon v zemi neukládá, aby se občan takto legitimoval," vysvětlil Vlastimil Bořuta z právního oddělení okresu. Vedení města se hájí, že se jen snažilo zajistit zákonnou podmínku, aby na hranickém zastupitelstvu hovořili skutečně pouze lidé žijící v Hranicích.

Okres kromě toho v hranickém jednacím řádu kritizoval skutečnost, že starosta má pravomoc rozhodnout, komu z lidí na zastupitelstvu udělí slovo a komu ne. "Jak to chtějí určovat? To je přece jasná nerovnost," kritizoval jednací řád města Vlatimil Bořuta. "I tímto ustanovením se bude zastupitelstvo znovu zabývat," řekl místostarosta Ježík.

Podobně na nejbližším zasedání zastupitelstva budou chtít měnit jednací řád i krajští zastupitelé. "Na poslední radě jsme schválili návrh na změnu, kde doporučujeme vypustit toto ustanovení," řekl krajský radní Vladimír Válek (US).
Naopak v Prostějově, které je třetím městem v kraji vyžadujícím legitimování lidí, zůstává všechno při starém. "Žádná změna jednacího řádu se neplánuje," řekla Jaroslava Tatarkovičová z prostějovské radnice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní. Chce, aby se lidé mohli bránit

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal petici proti regulaci zbraní. Její autoři žádají, aby zákonodárci projednali...

Poslanci přijali Metnarovo vysvětlení, proč skončil šéf rozvědky Šašek

Ministr vnitra Lubomír Metnar (vlevo) vysvětloval sněmovní komisi pro kontrolu...

Ministr vnitra Lubomír Metnar vysvětloval na uzavřeném jednání poslancům z komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz