Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město trvá na rychlodráze přes Stromovku

  8:35aktualizováno  8:35
Praha - Pražští radní chtějí, aby rychlodráha z centra Prahy na ruzyňské letiště vedla pod Stromovkou, a to ve dvou tunelech. Současná železniční trať, která park protíná, by měla být zrušena. "Tuto změnu jsem navrhli ministerstvu životního prostředí při projednávání dokumentace o vlivu na životní prostředí," řekl radní Zdeněk Kovářík.
Podle něj studie, kterou nyní ministerští úředníci posuzují, počítá s napojením rychlodráhy na Masarykovo nádraží. Uvažované spojení by mělo vést převážně po stávajících tratích Českých drah. S novým, zhruba šestikilometrovým úsekem rychlodráhy počítají projektanti pouze od Drnovské ulice k letišti.

Rychlodráha do Ruzyně má mít devět stanic a dopravní odborníci počítají s jejím zapojením do Pražské integrované dopravy. Pak by zde platily stejné jízdenky jako třeba v metru a tramvajích. Později by rychlodráha měla být prodloužena až do Kladna.

Podle náměstka primátora Martina Hejla nemohou dohady kolem rychlodráhy ohrozit modernizaci ostatních pražských železničních tratí. "Dráhy si to zkoordinují tak, aby si obě stavby nepřekážely," dodal náměstek Hejl.

Zakončení rychlodráhy na Masarykově nádraží totiž není dosud jisté. Podle některých studií by tato moderní trať měla vést na hlavní nádraží. Zastánci této verze to zdůvodňují tím, že lidé zde mohou na rozdíl od "Masaryčky" přestoupit na dálkové mezistátní expresy.

Proti rychlodráze na letiště protestuje již mnoho let městská část Praha 6. "My už jsme ministerstvu životního prostředí dali najevo, že rychlodráhu nechceme, stále trváme na tom, aby na letiště jezdilo přes Dejvice a Petřiny metro," tvrdí radní Jan Winkler.

Zároveň zpochybnil údaje, podle kterých by metro bylo dražší než rychlodráha. "Máme svoje výpočty a ty jsou jasné - jak metro, tak rychlodráha by byly zhruba stejně drahé," dodal.

Rychlodráha by měla stát kolem jedenácti miliard korun, ale kdy se začne stavět, není dosud jisté.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz