Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město proti Regecové: hloupost proti špatným mravům

  9:13aktualizováno  9:13
Spor města Hranice n.M. s Markétou Regecovou odhaluje ve více rovinách, jací jsme jako stát, obec i jednotlivci. Nejčastěji se v této době a v této souvislosti dostává na přetřes konání vedení města, jeho odpůrkyně a o obohacení scény se postaral svým nehorázným zásahem náměstek policejního ředitele. Hranická radnice projevila nemalou dávku hlouposti, když si neuvědomila včas rizika sporu s Markétou Regecovou a nedohodla se s ní, dokud její požadavky nepřekračovaly únosnou míru. Následné pokusy přimět vzdornou majitelku pozemku silou o nic chytřejší nebyly a navíc mají politický charakter. Nelze přece občana nutit administrativním zásahem nebo jiným nátlakem, aby uskutečnil obchod, s jehož podmínkami není srozuměn.

Vstup náměstka policejního ředitele Jakubíka na scénu dodal celé záležitosti zlověstný nádech pokusu o návrat k starým časům. Paradoxně to však může být jediný kladný prvek celé aféry.

Názorně totiž ukazuje, jací vlastně jsou ti skvělí ex-komunističtí policejní odborníci, kteří právě díky personální politice ministra Grosse rychleji než dříve zaplevelují policejní sbory a ministerstvo vnitra a vnášejí sem své totalitní mravy. Nepochybně je třeba i v tom hledat příčiny obtížného objasňování některých kriminálních případů či občasných excesů, kritizovaných nyní Amnesty International.

V rozporu s některými jinými psavci nepovažuji Markétu Regecovou za jednoznačně kladnou hrdinku, byť v jejím postupu není po hlouposti ani stopy a právo je jednoznačně na její straně.

Hovořit o dobrých mravech v obchodě je dnes značně staromódní. Kdysi neplatil za slušného obchodníka ten, který zneužíval situace k požadování přemrštěné ceny či vymáhání vysokých úroků, protože se neslušelo zneužívat slabosti obchodního partnera. Zákazníci od těchto lidí kupovali a půjčovali si od nich, ale pohlíželi na ně s pohrdáním.

Tento postoj má tisíciletou tradici. Pokud jej z obecného povědomí nestačilo úplněvytlačit válečné období, prospívající "keťasům" ,  poválečný rozkvět "šmelinářů", těžících z přechodného nedostatku zboží,  ani čtyřicetileté potlačení svobodného obchodu, pak polistopadová doba se s tímto  mravním imperativem slušných obchodníků vypořádala se zázračnou lehkostí.

Proto soudy a policie dnes mlčky přihlížejí k nebývalému rozkvětu lichvy,  a proto Markéta Regecová sklízí potlesk na otevřené scéně za samozřejmost, s jakou vyhnala cenu svého pozemku do spekulační výše a za netečnost k  následkům, které nedohoda mezi ní a radnicí přinese celému městu. Je v právu, ale jedná proti dobrým mravům. Netleskám jí.

Martin Stin, Praha 10
mailto:martinstin@hotmail.comHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

ŽIVĚ: V Česku si lze objednat stíhání, řekl Babiš. Žalobce Zeman se ohradil

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Při jednání Sněmovny o tom, zda bude vydán k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, premiér Andrej Babiš řekl...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz