Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město prodává budovu školy

  8:22aktualizováno  8:22
Třebíč - Budovu, v níž sídlí střední odborná škola obchodu a služeb, nabídlo město k prodeji. Stalo se tak poté, co vedení školy žádalo úředníky o záruky, že budova zůstane zachována pro školské účely. Objekt chce totiž škola zmodernizovat za více než čtyři miliony korun, které zaplatí zřizovatel - ministerstvo školství.

Situace však nechává ředitelku školy, Libuši Kolářovou, klidnou. "Je to sice nepříjemná záležitost, ale není důvod k panice. Škola má nemovitost pronajatou za jednu korunu ročně na třicet let, tedy do roku 2025 a to přece záruka pro existenci školy, kterou dnes navštěvuje více než osm set žáků a studentů, je," řekla Kolářová s tím, že v příštím školním roce se dokonce počet žáků školy ještě zvýší.
Ministerstvo školství, hodlalo uvolnit prostředky na modernizaci, konkrétně na výměnu starých dřevěných oken za plastová, jen za předpokladu záruk buď v podobě prodloužení nájmu na dalších deset let nebo bezúplatný převod na zřizovatele. Bezúplatný převod jako variantu radní odmítli, protože myslí, že by se město takových objektů nemělo zbavovat.

Třebíčští zastupitelé ale zvolili úplně jinou variantu - prodej, a to i přes to, že město údržba objektu nic nestojí, protože vše hradí ze svých prostředků sama škola. "Objekt jsme sice dali do nabídky, což ale ještě neznamená, že ho prodáme. Uvidíme, jestli stát něco nabídne, či kdo jiný se přihlásí," vysvětlil záměr města starosta Miloš Mašek s tím, že když varianta prodeje nevyjde, zřejmě budou zastupitelé na dalším zasedání zvažovat prodloužení nájemní smlouvy.

Právě tuto variantu prosazovala již dříve ředitelka školy Kolářová a preferuje ji stále. Kromě toho se původní důvod, proč škola žádala město o záruky, ukázal jako bezpředmětný. Ministerstvo školství totiž kvůli chystaným změnám zřizovatelských funkcí k některým středním školám, které by měly přejít na kraje, odsunulo veškeré investiční akce až na rok 2007.

Stejně jako zřizovatelská funkce bude na krajský úřad postoupena i žádost vedení Střední odborné školy obchodu a služeb v Třebíči o investici na výměnu oken. "Kraj bude dávat prostředky na provoz školy, tohle je ale zhodnocení budovy, takže nevíme, jak se k našemu požadavku postaví," dodala ředitelka školy Kolářová, která epizodu prodeje školní budovy považuje za uzavřenou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz