Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město prodalo vlastní radnici

  20:59aktualizováno  20:59
H r a d e c n a d M o r a v i c í - Budova radnice, o kterou vede Hradec nad Moravicí soudní spor už osm let, městu nepatří. Zastupitelstvo totiž před časem souhlasilo s tím, aby ji starosta prodal. Soud přitom krátce poté rozhodl, že město musí vilu vrátit potomkům bývalého majitele. "Soud už loni rozhodl, že město musí budovu vydat mým klientům," potvrdil právní zástupce dědiců bývalého vlastníka Michal Rezek z Brna. "Starosta ale budovu prodal. Proto jsme na něj podali podnět k trestnímu stíhání."
Dům sloužil jako zástava na úvěr
Starosta Josef Vícha netají, že městu posloužil dům jako zástava na půjčku přes tři miliony korun. "Zastupitelé to schválili v době, kdy budova právoplatně patřila městu," řekl. "Potřebovali jsme nutně peníze na výstavbu nových bytů."

Spory o budovu hradecké radnice se táhnou už osm let. V roce 1992 požádal bývalý vlastník Svatopluk Parák o vydání domu v restituci. Tvrdil, že ho počátkem šedesátých let musel prodat za nápadně nevýhodných podmínek. To radnice vyvrací dokumenty, podle kterých dostal majitel přes šedesát tisíc korun, ačkoli odhadní cena domu byla poloviční.

"Proto soudci okresního i krajského soudu postupně zamítali návrhy rodiny na vydání budovy. Shodně potvrdili, že dům patří městu," připomíná starosta Hradce nad Moravicí Josef Vícha.

Majitel zemřel, potomci se soudí
Bývalý vlastník zemřel, jeho potomci se nesmířili s rozhodnutím soudů a obrátili se na Nejvyšší soud. Případ se vrátil Krajskému soudu v Ostravě, a ten loni rozhodl, že město musí vilu vydat. Dosud v ní ale sídlí úředníci.

"Soud  neřeší, jak se máme s majiteli dohodnout na náhradě investic, které jsme  do domu vložili. Zhodnotili jsme budovu novými rozvody plynu, elektřiny i počítačových sítí. Nemůžeme se toho všeho jen tak vzdát," řekl starosta. "Odvolali jsme se a podali ústavní stížnost."

Právník právoplatných majitelů budovy Michal Rezek tvrdí, že město sice využilo mimořádných opravných prostředků, ale ty nemají vliv na účinnost rozsudku. "Město by nám mělo budovu neodkladně vydat, ale nemůže, protože ji prodalo pražskému Bytovému družstvu Hanzelli. Obrátili jsme se už v té souvislosti na soud," líčí Rezek.

Jménem klientů podal také trestní oznámení na starostu. "Vyšetřovatelé v Opavě i Ostravě smetli záležitost ze stolu, proto jsme se obrátili na Vrchní státní zastupitelství," dodal.

Policista vyslýchá představitele města
Odvolání vyšlo. Zastupitelství vrátilo případ k došetření. Znovu se ocitl u opavského vyšetřovatele Karla Petrušky. "Poprvé jsem případ odložil s odůvodněním, že starosta nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu. O prodeji domu jednal v době, kdy platil rozsudek, který nárok restituentů zamítl," líčí Petruška.

Vyšetřovatel, který nyní znovu vyslýchá představitele města i firmy Hanzelli, naznačil, že teoreticky může hrozit starostovi, případně zastupitelům obvinění z trestného činu. "Imunitu nemají a starosta je povinen dbát na to, aby rozhodnutí zastupitelů odpovídala právnímu řádu," uvedl. "Ale zatím není jasné, z jakého trestného činu by byli obviněni," přiznal.

Starosta Vícha řekl, že město už si vyhlíží jiný objekt, přesto se budovy, která slouží jako radnice už téměř čtyřicet let, nechce vzdát. "My jsme radnici prodali formou zástavy v dobré víře, že nám patří. S Hanzelli máme dohodu o užívání i smlouvu, že jakmile splatíme poslední splátku, budova bude zase patřit městu," vysvětlil.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz