Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město překvapivě ruší zahrádky

  9:05aktualizováno  9:05
S t a r é M ě s t o - Staroměstské náměstí bude letos v létě poprvé po několika letech prostorem, kde zahraniční turisté budou jen stěží hledat posezení pod širým nebem u kavárenských stolků. Městští radní letos nepovolí dvě velké předzahrádky u Staroměstské restaurace a provozovny U kamenného stolu. Proti tomu hodlá protestovat radnice první městské části, která se postavila na stranu restauratérů. Zatímco magistrát si představuje Staroměstské náměstí jako klidné místo, kde se davy lidí nebudou muset proplétat mezi stolky s labužníky, radnice Prahy 1 vnímá předzahrádky jako oživení památkové rezervace.

"Tyhle dva případy ale nejsou klasické předzahrádky přiléhající k restauraci. Zabírají už jinak volný prostor náměstí a lidé se pak musí proplétat uličkou mezi stolky. Je to stísňující pocit," uvedl náměstek primátora Otto Kechner důvody, proč město nyní neobnovilo nájemní smlouvu na prostory před těmito dvěma restauracemi. První městská část se však obává, že to může být trend nemající konce.

"Nevím, co městskou radu napadne příště. Třeba bude padat jeden program za druhým. Pět let to fungovalo a bylo to osvěžení památkové rezervace," prohlásil starosta první městské části Jan Bürgermeister. Radnice Prahy 1 navíc magistrát osočila z toho, že si radní města počínají svévolně, když rozhodnutí nekonzultovali. "Ohradíme se proti takovému postupu. Ani nás na jednání rady nepozvali, ač je to v jiných případech běžné, že se zve radnice spravující území, o kterém se jedná. Předzahrádky jsou oživením parteru města a jsou přínosem pro turistický ruch," dodal starosta Bürgermeister.

Náměstek primátora Kechner však tvrdí, že městu záleží především na zájmech Pražanů a turistů. "Centrum je přetížené a přecpané. Na Staroměstské náměstí či na Můstek se tlačí kdekdo. S občerstvením a s tak neuvěřitelnými akcemi, jako je třeba seskok padákem. Ale já zůstanu pevný, ačkoliv tlaky provozovatelů těchto restaurací jsou velké," prohlásil Kechner. Podle městského radního Filipa Dvořáka se tentokrát magistrát rozhodl ve prospěch krásy, a nikoliv městské kasy.

"Nikomu to tu nevadilo deset let a najednou to vadí. Turisté chtějí sedět jedině venku na předzahrádce, ačkoliv vevnitř máme levnější ceny. Jíst venku na Staroměstském náměstí, to je krásné," podotkl majitel Staroměstské restaurace Josef Kříž. Ten naznačil, že v pozadí může být snaha jiných provozovatelů o získání tohoto lukrativního prostoru v budoucnu. Na náměstí se už několik let pořádají vánoční a velikonoční trhy, které organizuje podnikatel Šmerda, a uvažuje se o celoročním provozu jeho tržiště." Aby to bylo spravedlivé, měla by se ubrat stejná plocha všem. Předzahrádkám i stánkovému prodeji," sdělil člen městského zastupitelstva Michael Hvížďala.

Ještě loni hostily zahrádky na Staroměstském náměstí zástupy turistů. Restauratér Josef Kříž už letos stolky a židle před podnik nevyndá, zakazuje mu to rozhodnutí městské rady. Ani představitelé prvního obvodu se zákazem zahrádek nesouhlasí a chtějí přimět magistrát ke změně rozhodnutí. (7. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz