Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město porušilo zákon o zakázkách

  13:02aktualizováno  13:02
Mohelnice - Město Mohelnice dostalo padesátitisícovou pokutu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po prověření zakázky na plynofikaci osmi obcí, které jsou součástí Mohelnice, dospěl k závěru, že porušení zákona bylo závažné. Město navíc zásadním způsobem porušilo zásadu transparentnosti zadávání veřejných zakázek.

"Zadavatel veřejné zakázky závažně porušil ustanovení zákona, když nabídku nehodnotil podle skutečné výše nabídkové ceny," uvádí v rozhodnutí Ústav pro ochranu hospodářské soutěže. Nemohl však zakázku zrušit, protože většina prací už byla dodavatelem provedena.

Porušena byla i transparentnost zadávání. Vítězné firmě Miroslava Vavrečky totiž starosta Ladislav Kavřík (ODS) podepsal smlouvu na vyšší částku, než byla v podmínkách soutěže. Ostatní účastníci soutěže o tom nemohli vědět, protože v podmínkách byla stanovena cena nižší.

Na porušení zákona upozornil před časem kritik radnice Jan Jeřábek, který podal Ústavu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k šetření, a zároveň podal trestní oznámení na starostu pro překročení pravomocí veřejného činitele.

"Nemám radost z toho, že město musí platit pokutu, ale také věci musí být v pořádku, protože z toho mohou vzniknout těžko řešitelné problémy," řekl Jeřábek. Nelíbilo se mu také, že si od firmy Vavrečka vzalo město na plynofikaci mnohamilionovou půjčku, aniž o tom rozhodla rada a zastupitelstvo. "Proto ani nebylo možné zjistit, zda by nebylo možné získat půjčku levněji než na jedenáctiprocentní úrok od firmy Vavrečka," vysvětlil.

Před porušením zákona při plynofikaci varovala dlouho opozice. "Nikdo to nechtěl slyšet. Byli jsme starostou napadáni z toho, že bráníme plynofikaci. My jí nebráníme, ale nelze plynofikovat za jakoukoli cenu, včetně porušování zákonů," uvedla šéfka opoziční skupiny v zastupitelstvu Jana Hamplová (ČSSD).

Podle ní je nyní ohrožena desetimilionová státní dotace, kterou si město na plynofikaci vzalo. "Zákon o zadávání veřejných zakázek jasně říká, že smlouva na veřejnou zakázku uzavřená v rozporu se zákonem je neplatná. Stejně tak jsou neplatné změny, které jsou v rozporu s podmínkami soutěže. Základní podmínkou pro státní dotaci je, že zakázka není v rozporu se zákonem," řekla Hamplová.

Starosta Kavřík sice přiznal pochybení, ale nepovažuje je za závažné. "Myslím, že i výše pokuty svědčí o tom, že není závažné, protože jsme mohli dostat až půl milionu," řekl. Nechtěl říct, zda sám nese na kauze vinu, ani dál případ nekomentoval. "Budeme to probírat na radě a v zastupitelstvu. Tam všechno vysvětlím," dodal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz