Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město muselo zrušit směrnici

  11:20aktualizováno  11:20
Prostějov - Po téměř pěti letech zrušili radní v Prostějově městskou směrnici pro pronajímání městských bytů. Platnost dokumentu totiž městu před několika měsíci pozastavil Okresní úřad v Prostějově, jehož právníci se domnívali, že směrnice odporuje zákonu o obcích a Listině základních práv a svobod. Okresní úřad míní, že se radní chovali protizákonně mimo jiné tím, když od občanů vybírali tisícikorunový poplatek za žádost o byt, a také proto, že právo přidělit body lidem v pořadníku měl ve výjimečných případech i starosta.

Podobnou směrnici jako Prostějov přijalo každé okresní město na střední Moravě, aby zprůhlednilo systém přidělování městských bytů. Většina měst chce po lidech také tisícikorunový příspěvek. Tamní okresní úřady však směrnice zatím nezkoumaly. Zda byl názor Okresního úřadu v Prostějově oprávněný nebo ne, mohl rozhodnout krajský soud. Prostějovští radní však nevyužili možnosti podat žalobu. "Doporučila jsem radě směrnici zrušit. Nyní připravujeme návrh jejího nového znění," řekla vedoucí právního a personálního oddělení Městského úřadu v Prostějově Květa Olašáková.

Okresní úřad tvrdí, že městští radní závažně překročili svou pravomoc, když do směrnice zahrnuli část, která upravuje zajišťování bytové náhrady. "Podle zákona o obcích účinného v době vydání směrnice tato problematika byla vyhrazena městskému zastupitelstvu," uvedli okresní právníci v odůvodnění jejich rozhodnutí.
Za odporující Listině základních práv a svobod okresní úřad označil povinnost Prostějovanů při podání žádosti o byt zaplatit tisíc korun hotově jako registrační poplatek. "Daně a polatky lze ukládat jen na základě zákona," upozornili právníci, podle nichž se město vybíráním poplatků bezdůvodně obohacovalo.

V novém návrhu městské směrnice zatím žádný poplatek není. "Poplatek jsme vybírali proto, aby žádost o byt měla vážnost a o byt nežádal ten, kdo jej nepotřebuje. Pokud je to ale v rozporu se zákonem, já na tom trvat nebudu a necháme to bez poplatku," prohlásil šéf bytové komise města Jaroslav Faltýnek.
Poplatky za podané žádosti o přidělení bytu vybírají všechna okresní města v kraji kromě Jeseníku.

U poplatků se shoduje i částka - jeden tisíc korun. Různí se však názvy těchto plateb, které radnice stanovují ve směrnicích či v pravidlech pro přidělení bytů. V Olomouci tak žadatelé o byt hradí příspěvek do fondu rozvoje bydlení, v Přerově zase jednorázovou paušální úhradu výdajů.

V Šumperku však po lidech chtějí také registrační poplatek. "Není to ošetřeno formou vyhlášky, ale je to součástí směrnice, což je výhradně záležitost samosprávy a nespadá to do kompetence okresního úřadu. Napadnutelné je ale samozřejmě všechno," řekl Josef Mikulec z Městského úřadu v Šumperku, který směrnici zavedl asi před třemi lety.

Během té doby okresní úřad platnost tohoto dokumentu nijak nezpochybnil. "Kde není žalobce, není soudce," odpověděl Vojtěch Němec z Okresního úřadu v Šumperku na dotaz, zda se vybíráním poplatků za žádosti o byt zabývali.
"Problém je v tom, že obce samy od sebe nám svá usnesení neposílají. Prostějovskou směrnici jsme posuzovali jen díky podnětu jednoho občana. Pokud se o opatřeních měst nedovíme, nemáme možnost soudit, zda jsou nezákonná," doplnil Ivo Černík z právního a kontrolního oddělení Okresního úřadu v Prostějově.

Takzvanou oznamovací povinnost mají města jen v případě obecně závazných vyhlášek, které schvalují městská zastupitelstva. Obce je musejí poslat okresnímu úřadu inhed po nabití jejich účinnosti. Nechat okres nahlédnout do směrnic mohou obce jen tehdy, když je o to požádá přednosta úřadu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz