Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město má návrhy nízkonákladových domů

  10:40aktualizováno  10:40
Uherské Hradiště - Nízkoenergetický a nízkonákladový bytový dům vycházející z jednoduchých tvarových i výrazových forem bude možná stát na Sadské výšině v Uherském Hradišti mezi čtvrtěmi Sady a Mařatice. Alespoň pokud budou tamní radní přihlížet k výsledkům soutěže, kterou na projekt a realizaci domu vyhlásilo Středisko pro efektivní využívání energie. Účelem soutěže je vyhledat zajímavá a nápaditá řešení nízkoenergetického a nízkonákladového domu v podmínkách České republiky.

"Výsledky soutěže zatím vstřebáváme. Sdělíme je Radě města, ale vázáni  jimi nejsme, protože jsme soutěž nevypisovali," vysvětlil městský  architekt Aleš Holý.

Vyhlašovatel soutěže, nevládní nezisková organizace, si městem  nabídnutou lokalitu vybral v konkurenci jiných nabídek z celé  republiky. Celoročně slunný chráněný jižní svah má pro stavbu  nízkonákladového domu s deseti byty ideální podmínky. Energetická  náročnost domu musí být totiž ve srovnání se standardní výstavbou o  čtyřicet až šedesát procent nižší.

Porota vybírala z osmnácti soutěžních návrhů, první místo neudělila. Za nejlepší označila společný návrh čtyř architektů.

Ti chtějí v Sadské výšině postavit objekt, jehož svislou nosnou  konstrukci tvoří zděný systém z nepálené hlíny. Jeho dispoziční  varianty umožňují postavit několik typů bytů s různými možnostmi  uspořádání. Devět bytů má mít rozlohu třiasedmdesát metrů čtverečních,  jeden bude o sedm metrů větší.

"Účastníci soutěže ale předpokládají, že tady bytových domů bude  několik, minimálně dva," tvrdí městský architekt Holý.

Pražský architekt Jiří Železný už radním v otevřeném dopise, s nímž se  mohli seznámit i návštěvníci výstavy soutěžních návrhů, připomněl, že  je dobré parcelu v Sadské výšině hospodárně využít. Zároveň upozornil,  že v podmínkách soutěže nebylo upřesněno, co se rozumí pojmem "bytový  dům".

"Má to být objekt tradičního typu izolovaných nájemních domů či  vil, nebo mimoblok řadových rodinných domů, nebo snad atriový či jinak  rozlehlý objekt exportovaný do našich podmínek?" ptá se Jiří Železný.

Na typu stavby je závislý také podíl radnice na dalších investicích.

"Město je majoritním vlastníkem pozemku. Z toho lze usoudit, že by  mohlo být i investorem, pokud se bude stavět bytový dům. U řadové  výstavby by to ale určitě bylo jinak," uvažuje městský architekt Aleš  Holý.

Výstava návrhů nízkonákladových bytových domů, který se zapojily do radnicí vyhlášené soutěže v Uherském Hradišti. (28.6.2001)

Návrh nízkonákladového bytového domu, který se zapojil do radnicí vyhlášené soutěže v Uherském Hradišti. (28.6.2001)

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

V mešitě jsem byl až v Česku, na Kavkaze jsou lidé vřelejší, říká Čerkes

Murat Temirov s rodinou (27. července 2018)

Ve zdejší národnostně velmi pestré muslimské menšině žije i několik desítek Čerkesů. Murat Temirov, jeden ze synů...

Městská hromadná sauna. V tramvaji naměřili 36 stupňů, u řidiče i padesát

Největší horko bylo v jedné ze starších tramvají, skoro 36 stupňů. Rekordních...

Letošní léto zažíváme rekordně dlouhou vlnu veder. Znatelně pociťují nezmary počasí zejména cestující a řidiči v MHD....

O křeslo v Senátu se uchází 236 kandidátů, největší konkurence je v Praze 8

Ilustrační snímek

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 kandidátů, kteří byli v pátek zaregistrováni k volbám do horní...Najdete na iDNES.cz