Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město loni utratilo 163 toulavých koček z Troji

  14:08aktualizováno  14:08
Troja - V rámci dlouhodobého programu snižování populace pražských toulavých koček bylo loni v trojském útulku utraceno 163 dospělých koček a koťat, dalších 56 zvířat uhynulo. Útulek, známý péčí o psy, začal s městem spolupracovat v případě toulavých koček v květnu. Od té doby jím prošlo 882 koček, z nichž 556 bylo odchyceno. Městská správa nechává zdivočelé kočky odchytávat a v útulku kastrovat. Zpět do ulic se loni vrátilo 340 koček, 275 jich našlo nového majitele. Podle odhadu městského veterináře Ivana Štáchy nyní v Praze žije přibližně 40.000 toulavých koček, většina z nich obývá vnitřní bloky starého města.

Odchytová služba většinou chytne spíš oslabené či nemocné jedince. Podle zákona je potom možné zvíře usmrtit v případě nevyléčitelné choroby nebo pokud by mělo trpět. Povoleno je i utracení z důvodů snižování populace.

"Uspáváme pouze ty, které by se dlouho trápily," řekla na tiskové konferenci pracovnice útulku Alena Černá. Zvířata jsou podle ní do útulku přivážena často v zuboženém stavu. Problematický je také odchov koťat v útulku, protože jsou
náchylná k nejrůznějším infekcím.

Další útulek pro pražské kočky, který podporuje magistrát, je v Dolních Měcholupech. Mohou se tam postarat o 170 psů a 120 koček. Pražský Spolek ochránců zvířat provozuje útulek v Radlické ulici, další otevřel v Holešovicích.

Předseda spolku Vladimír Smejkal s usmrcováním koček v Tróji nesouhlasí "Úmrtnost koček v péči dobrovolníků spolku dosahuje jednoho procenta," uvedl Smejkal. Loni se podle něj spolek postaral o 1000 koček, z nichž většina byla umístěna k novým majitelům. Čísla spolku ale Štácha zpochybňuje, stejně jako úředníci města.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz