Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město legalizovalo neoprávněné odměny

  9:51aktualizováno  9:51
Mohelnice - Neoprávněné odměny a dary, které si v minulých letech odsouhlasili, mohelničtí zastupitelé vracet nebudou. Zastupitelstvo se rozhodlo, že neoprávněně vyplacené odměny nyní označí jako dary za práci nad rámec jejich poslanecké funkce. S tímto krokem však nesouhlasí opoziční členové zastupitelstva (ČSSD, nezávislí a KDU-ČSL).

Zastupitelé nejprve zrušili svá usnesení z předchozích let, kdy o darech a odměnách hlasovali. Tehdy si totiž odkývali odměny mnohem vyšší, než jim umožňoval zákon, a korunovali to dary za práci v zastupitelstvu, které zákon rovněž nepřipouští. Poté odhlasovali nový návrh na udělení peněžitých darů ve stejné výši, jakou by museli vracet městu.

Opozice se postavila tvrdě proti. "Teď se vymýšlely důvody, aby se odměny nemusely vracet. Naše koalice zvolila tu nejhorší variantu, jak věc vyřešit," uvedl Jiří Hanák (ČSSD), který odměnu vrátil nedávno poté, kdy se ukázala jako neoprávněná. Kritizoval například, že všichni lékaři, kteří jsou členy zastupitelstva, dostali nyní dar za "práce spojené s řešením problematiky zdravotnictví ve městě". "To bychom taky mohli plošně odměňovat všechny prodavačky za zlepšování služeb," dodal sarkasticky.

Stejně se proti postavil i Jan Kubíček (KDU-ČSL), který dar loni odmítl a odměny za dřívější roky rovněž vrátil. "Z principiálních důvodů nesouhlasím, abych jako zastupitel dostával dary. Já si nepřeji, aby mi bylo vráceno něco, co jsem odmítl," dodal Kubíček.

Lékař Zdeněk Ambrož (ODS) odmítl, že by důvod jeho odměny byl vymyšlený. "Šlo o řadu schůzek se starostou a jednání, o kterých opozice neví. Nemohu připustit řeči, že jsem se obohacoval na úkor města," sdělil Ambrož. Podle něj celý problém mají na svědomí úředníci města. "Peníze jsem bral v dobré víře, že je vše v pořádku. Kompetentní úředníci měli upozornit, že to není v souladu se zákonem," tvrdí Ambrož.

{TEXT}Stejně věc vidí i Mariana Pevná (ODS), která dostala za tři roky pětadvacet tisíc za práci v sociální oblasti. "Nemohu se smířit s tím, že mě někdo označuje téměř jako zloděje. Kritizuje nás někdo, kdo nic nedělá," řekla Pevná.

Starosta Ladislav Kavřík (ODS) je přesvědčen, že kauza byla vyřešena nejlepším způsobem. "Snažili jsme se chybu napravit tak, aby lidé nebyli potrestáni. Řadě ze zastupitelů by vracení peněz způsobilo nemalé problémy," řekl starosta a tvrdí, že přijaté řešení není znovu v rozporu se zákonem, odpověděl zamítavě. "Konzultovali jsme to s ministerstvem vnitra, které to doporučilo," argumentoval Kavřík.

Okresní úřad způsob řešení kauzy nekomentuje. "My jsme radnici upozornili, že je třeba zjednat nápravu, a to se stalo. Dál nám nepřísluší, abychom to komentovali," řekla přednostka Anna Podhrázská.

Opozice svůj boj nevzdává. Její hlavní představitelka Jana Hamplová (ČSSD), která pracuje jako advokátka, je přesvědčena, že zastupitelstvo znovu pochybilo. "Občanský zákoník v paragrafu 39 říká, že neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází, anebo se příčí dobrým mravům. To zastupitelstvo svým většinovým rozhodnutím bohatě naplnilo," míní Hamplová. Je odhodlána dát znovu podnět na okresní úřad. "Nemohu se smířit s tím, že se tady z lidí dělají hlupáci," řekla.

Podobný způsob odměňování jako v Mohelnici jinde neznají. Místostarosta Šumperka Ivo Vykydal (KDU-ČSL) potvrdil, že šumperská radnice peněžní dary za práci zastupitelům nikdy nedala. "Dary vůbec nepřicházejí v úvahu. Ty náleží například za reprezentaci města nebo záchranu lidského života. Zastupitelé podle mě berou poslaneckou práci jako věc iniciativy a aktivity, která nemůže být plně ohodnocena," sdělil Vykydal.

Na neoprávněné odměny poukázala před časem kritička poměrů ve vedení města Martina Jeřábková, která se s radnicí soudila kvůli neposkytnutí informací. "Několikrát jsem upozorňovala kontrolní výbor i vedení města, že to není v pořádku. Když nereagovali, obrátila jsem se na okresní úřad, který mi dal za pravdu," vysvětlila Jeřábková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Najdete na iDNES.cz