Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město legalizovalo neoprávněné odměny

  9:51aktualizováno  9:51
Mohelnice - Neoprávněné odměny a dary, které si v minulých letech odsouhlasili, mohelničtí zastupitelé vracet nebudou. Zastupitelstvo se rozhodlo, že neoprávněně vyplacené odměny nyní označí jako dary za práci nad rámec jejich poslanecké funkce. S tímto krokem však nesouhlasí opoziční členové zastupitelstva (ČSSD, nezávislí a KDU-ČSL).

Zastupitelé nejprve zrušili svá usnesení z předchozích let, kdy o darech a odměnách hlasovali. Tehdy si totiž odkývali odměny mnohem vyšší, než jim umožňoval zákon, a korunovali to dary za práci v zastupitelstvu, které zákon rovněž nepřipouští. Poté odhlasovali nový návrh na udělení peněžitých darů ve stejné výši, jakou by museli vracet městu.

Opozice se postavila tvrdě proti. "Teď se vymýšlely důvody, aby se odměny nemusely vracet. Naše koalice zvolila tu nejhorší variantu, jak věc vyřešit," uvedl Jiří Hanák (ČSSD), který odměnu vrátil nedávno poté, kdy se ukázala jako neoprávněná. Kritizoval například, že všichni lékaři, kteří jsou členy zastupitelstva, dostali nyní dar za "práce spojené s řešením problematiky zdravotnictví ve městě". "To bychom taky mohli plošně odměňovat všechny prodavačky za zlepšování služeb," dodal sarkasticky.

Stejně se proti postavil i Jan Kubíček (KDU-ČSL), který dar loni odmítl a odměny za dřívější roky rovněž vrátil. "Z principiálních důvodů nesouhlasím, abych jako zastupitel dostával dary. Já si nepřeji, aby mi bylo vráceno něco, co jsem odmítl," dodal Kubíček.

Lékař Zdeněk Ambrož (ODS) odmítl, že by důvod jeho odměny byl vymyšlený. "Šlo o řadu schůzek se starostou a jednání, o kterých opozice neví. Nemohu připustit řeči, že jsem se obohacoval na úkor města," sdělil Ambrož. Podle něj celý problém mají na svědomí úředníci města. "Peníze jsem bral v dobré víře, že je vše v pořádku. Kompetentní úředníci měli upozornit, že to není v souladu se zákonem," tvrdí Ambrož.

{TEXT}Stejně věc vidí i Mariana Pevná (ODS), která dostala za tři roky pětadvacet tisíc za práci v sociální oblasti. "Nemohu se smířit s tím, že mě někdo označuje téměř jako zloděje. Kritizuje nás někdo, kdo nic nedělá," řekla Pevná.

Starosta Ladislav Kavřík (ODS) je přesvědčen, že kauza byla vyřešena nejlepším způsobem. "Snažili jsme se chybu napravit tak, aby lidé nebyli potrestáni. Řadě ze zastupitelů by vracení peněz způsobilo nemalé problémy," řekl starosta a tvrdí, že přijaté řešení není znovu v rozporu se zákonem, odpověděl zamítavě. "Konzultovali jsme to s ministerstvem vnitra, které to doporučilo," argumentoval Kavřík.

Okresní úřad způsob řešení kauzy nekomentuje. "My jsme radnici upozornili, že je třeba zjednat nápravu, a to se stalo. Dál nám nepřísluší, abychom to komentovali," řekla přednostka Anna Podhrázská.

Opozice svůj boj nevzdává. Její hlavní představitelka Jana Hamplová (ČSSD), která pracuje jako advokátka, je přesvědčena, že zastupitelstvo znovu pochybilo. "Občanský zákoník v paragrafu 39 říká, že neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází, anebo se příčí dobrým mravům. To zastupitelstvo svým většinovým rozhodnutím bohatě naplnilo," míní Hamplová. Je odhodlána dát znovu podnět na okresní úřad. "Nemohu se smířit s tím, že se tady z lidí dělají hlupáci," řekla.

Podobný způsob odměňování jako v Mohelnici jinde neznají. Místostarosta Šumperka Ivo Vykydal (KDU-ČSL) potvrdil, že šumperská radnice peněžní dary za práci zastupitelům nikdy nedala. "Dary vůbec nepřicházejí v úvahu. Ty náleží například za reprezentaci města nebo záchranu lidského života. Zastupitelé podle mě berou poslaneckou práci jako věc iniciativy a aktivity, která nemůže být plně ohodnocena," sdělil Vykydal.

Na neoprávněné odměny poukázala před časem kritička poměrů ve vedení města Martina Jeřábková, která se s radnicí soudila kvůli neposkytnutí informací. "Několikrát jsem upozorňovala kontrolní výbor i vedení města, že to není v pořádku. Když nereagovali, obrátila jsem se na okresní úřad, který mi dal za pravdu," vysvětlila Jeřábková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz