Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město je v boji proti drogám neefektivní

  10:37aktualizováno  10:37
Praha - Jsou peníze, kterými město podporuje protidrogové projekty neziskových organizací, využívány účelně? Vedení města se v těchto dnech rozhodlo jednoznačně dát přednost primární prevenci, tedy podpořit projekty, které se starají o osvětu dětí a mládeže. Odborníci na drogovou problematiku z institucí, které pracují s drogově závislými lidmi, však upozorňují, že právě tato prevence zbytečně polyká peníze. Takové financování označují dokonce za černou díru.

"Stačí, že si někdo založí občanské sdružení, přijde na město s programem osvěty a má pro získání peněz úplně stejné podmínky jako zkušené profesionální organizace. Peníze tak mohou nekontrolovatelně téci neznámo kam," prohlašuje například ředitel neziskové organizace Sananim Jiří Richter.

Protidrogová koordinátorka města Nina Janyšková toto tvrzení odmítá. "Komise nebude podporovat programy nově vzniklých organizací či sdružení, pokud nebudou zásadním přínosem pro prevenci," cituje Janyšková nejnovější usnesení protidrogové komise města.

Přesto přiznává, že není možné kontrolovat, jestli byla dotace udělena dostatečně kvalitnímu projektu. "To je velký problém. Hodnocení efektivity u projektů primární prevence je obtížné. Jak se dají například osvětové programy zhodnotit? Chce to čas," podotýká. O důležitosti primární prevence je však přesvědčena. "Může ovlivnit vědomosti dětí, jejich postoje a chování," dodává.

Šéf Sananimu Jiří Richter považuje celkovou koncepci města za špatnou. Vadí mu, že již tak omezený rozpočet poslanci rozdělují mezi příliš mnoho organizací. "Potom nemá nikdo z nás pro svou práci dostatečné množství peněz," poznamenává Richter.

Jak tedy město rozhodne, že daný projekt si peníze zaslouží? Náměstek primátora Otto Kechner tvrdí, že při rozhodování zkoumá právní a ekonomické prostředí organizace. "Když se rozhoduji, vyslechnu odborné argumenty, zjistím, jaká ta organizace je, jaké dává vyúčtování. Nedělám si iluze, že každý projekt peníze stoprocentně využije," říká Kechner.

Společně s protidrogovou koordinátorkou Ninou Janyškovou si stěžuje, že projektů je příliš mnoho. "Mám z toho těžkou hlavu. Každý projekt je bohulibý, je potřebný. Finance jsou ale omezeny. V současnosti musíme dávat více na primární prevenci, je to politická objednávka," konstatuje Kechner. Městští poslanci se podle jeho názoru přiklonili k primární prevenci kvůli neustále se zvyšujícímu počtu nezletilých, kteří drogy berou.

K přístupu zástupců města má výhrady také Simona Sedláčková z organizace Drop In, která lidem závislým na drogách pomáhá."Myslím si, že politici mohou být neinformovaní. Střílí od boku, dělají to, co se lidem líbí. Besedy jsou také důležité, je třeba, aby děti viděly realitu, ale otevřít hřiště, povídat si s dětmi je krátkozrakost. Drogové závislosti se nedá zabránit. Je to psychiatrická diagnóza," míní.

Koordinátorka Janyšková slibuje, že město i nadále hodlá organizace jakými jsou například právě Sananim či Drop In, podporovat. Přesto zdůrazňuje: "Dotace nejsou nárokové. Sananim a Drop In jsou stěžejními organizacemi, ale nejsou jediné. Primární prevenci prostě nedělají."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz