Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město chce získat budovu a obchází pravidla

  10:37aktualizováno  10:37
P r a h a - Zatímco ještě před měsícem představitelé města tvrdili, že při nákupu budovy, do níž by se postupně měli přemístit úředníci magistrátu, bude nutné vypsat veřejnou obchodní soutěž, nyní hovoří jinak. Žádná soutěž nebude a město s největší pravděpodobností koupí objekt v Argentinské ulici od společnosti Merkuria, která je v likvidaci. A to za více než sto padesát milionů korun. Vyhlídnutý ho má již delší dobu. Proč náhle změnili zástupci města názor a nepokládají za nutné dodržet zákon o zadávání veřejných zakázek? Lapidárně by se dalo odpovědět, že ze zvyku.
Článek o budově Merkuria - téma.

Naposledy se o tom, že město tento zákon přehlíží, hovořilo zhruba před měsícem poté, co Úřad na ochranu hospodářské soutěže vydal předběžné opatření, týkající se způsobu pronájmu domu v Celetné ulici. Při něm město, stejně jako u ostatních pronájmů, rovněž nepostupovalo podle výše uvedeného zákona, což se úřadu nelíbí.

Tehdy se radní dušovali, že takový zákon se vztahuje pouze na případy, kdy město peníze vydává. A pronájmem domů je naopak získává, čímž argumentoval především radní Filip Dvořák.

Nyní hodlá město peníze vydat, a nikoli zanedbatelnou částku, a respektovat zákon se mu opět nechce. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček ještě před měsícem tvrdil, že soutěž při koupi budovy bude nutná. "Přitom máme zájem o jediný objekt v Holešovicích. Ale abychom formálně zákonu učinili zadost, budeme muset vypsat veřejnou obchodní soutěž," řekl Zajíček.

Po zasedání rady toto úterý ředitel uvedl, že se magistrát obrátil na realitní kanceláře a dostal od nich čtyři nabídky, z nichž pouze budova Merkurie je vhodná. Společnost je v likvidaci, takže by se podle Zajíčka nemohla zúčastnit veřejné obchodní soutěže. To je proto hlavní důvod, proč soutěž nebude vypsána.

"Kdybychom postupovali podle zákona o zadávání veřejných zakázek, tak by nám správce konkursní podstaty nemohl nic takového nabídnout," dodal primátor Jan Kasl.

Radní Dvořák míní, že výběrovým řízením by nakonec město nemuselo žádnou budovu získat za stejnou cenu jako nyní od Merkurie, ale za vyšší. Nikdo prý nemůže chtít, aby město utratilo víc jenom proto, že bude postupovalo podle zákona o zadávání zakázek.

Záměr nabytí holešovického objektu vyvěsil magistrát na úřední desce s žádostí, aby všichni případní zájemci zaslali nabídky, pokud budou domy splňovat stejná kritéria jako budova Merkurie a její okolí. Dal jim k tomu lhůtu spíše symbolickou či šibeniční, a nikoli třicetidenní, jak bývá dobrým zvykem. Reagovat mohou pouze do příštího čtvrtka odpoledne, kdy má zastupitelstvo koupi objektu v Argentinské ulici schválit.

Pražský magistrát pro své úředníky budovu Merkurie nezíská. Jeho nabídka 153 milionů skončila v soutěži až na čtvrtém místě.(20. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz