Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Města UNESCO kritizují návrh zákona

  16:47aktualizováno  16:47
Výhrady k připravovanému památkovému zákonu má Sdružení deseti českých měst UNESCO - České dědictví UNESCO, jehož zástupci se sešli v prostorách Senátu v Praze na prvním řádném zasedání. "Sdružení není spokojeno například se zamýšlenou organizací památkové péče," řekl jeho předseda a senátor Václav Jehlička, který je starostou Telče.

Sdružení měst UNESCO návrh zákona obdrželo začátkem září a své připomínky mělo podle Jehličky ministerstvu kultury sdělit do jeho poloviny. "Tento termín je velmi, řekl bych, urážející. Nelze zodpovědně na tak závažnou normu reagovat. Nemůžeme zaujmout žádné stanovisko," uvedl Jehlička. Sdružení se podle něho vyjádří k zákonu při veřejném slyšení v Senátu před jeho projednáváním poslanci.

Zástupci deseti českých měst, zapsaných v seznamu světového kulturního dědictví, se věnovali i společné propagaci. Sdružení již připravilo padesát tisíc výtisků s informacemi o všech členech v češtině, němčině a angličtině. V zahraničí pak bude materiál podle Jehličky představen v říjnu v Madridu u příležitosti českých dnů. K dispozici bude co nejdříve i v Českém centru ve Vídni. Sdružení připravuje i jeho internetovou obdobu.

Sdružení deseti českých měst UNESCO vzniklo letos v červnu. Jeho členy jsou Český Krumlov, Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Lednice, Valtice, Olomouc, Telč, Žďár nad Sázavou a Holašovice na Českobudějovicku, na jejichž území se nacházejí památky ze seznamu světového kulturního dědictví. Organizace se snaží tato místa propagovat, přispívat k jejich zachování a trvalému využívání. Chce se podílet i na tvorbě zákonů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše policii o týden, tvrdí ČSSD

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz