Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Města mohou opět začít boj s hlukem

  23:46aktualizováno  23:46
Města mohou do budoucna omezovat provozní dobu podniků, které budou rušit noční klid. Ústavní soud včera v průlomovém verdiktu potvrdil platnost vyhlášky města Písku, která zakazovala v době nočního klidu diskotéky a taneční zábavy, na nichž se prodávají alkoholické nápoje. Platnost podobné vyhlášky potvrdil Ústavní soud vůbec poprvé ve své historii. Dosud totiž postupoval přesně obráceně: všechny vyhlášky tohoto typu rušil. "Je to obrovské vítězství obecních samospráv," řekl starosta Písku Luboš Průša. Ústavní soud rušil obecní vyhlášky většinou s odůvodněním, že to, co je upraveno zákonem, nemohou obce upravovat odlišně.

Před rokem například zrušil vyhlášku města Kravař zakazující chov domácích zvířat a předtím vyhlášku města Šumperk, která zakazovala dělobuchy. Mnohé obce ani neriskovaly spor s Ústavním soudem a vyhlášky si raději samy zrušily, nebo je vůbec nepřijímaly.

Stav však považovaly za neúnosný, neboť neměly možnost se bránit: například obyvatelé obce Lipnice na Českobudějovicku museli strpět nepovolenou technoparty, na niž přijelo šest tisíc lidí, po kterých v obci zůstalo patnáct tun odpadu.  "Ústavní soud reflektuje vývoj, ke kterému došlo v roce 2000," vysvětlil změnu názoru soudce Vojen Güttler.

Od minulého roku totiž platí nový zákon, který obcím umožňuje upravovat v nezbytném rozsahu pořádání veřejně přístupných akcí včetně tanečních zábav, je-li to nutné kvůli veřejnému pořádku. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví mohou obce nově stanovit i konec provozní doby v hernách, barech a dalších provozovnách.

"Vyhláška města Písku byla sice přijata na základě již dnes zrušeného zákona, ale protože je v souladu s těmi zákony, které nyní platí, není důvod ji rušit," řekl soudce Güttler.

Kvůli opakovaným stížnostem na hluk a rušení nočního klidu přijala písecká radnice vyhlášku, jež nařizovala dopředu na radnici ohlásit každou zábavu či diskotéku, na které se prodávaly alkoholické nápoje.

Vyhlášce se však odmítl podrobit majitel jedné z místních diskoték, a když dostal několikasettisícovou pokutu za opakované porušování vyhlášky, obrátil se rozhořčeně na soud. Krajský soud pokutu zrušil a prohlásil, že zastupitelé přijetím vyhlášky překročili svou pravomoc.

Spor nakonec skončil u Ústavního soudu, který včera platnost vyhlášky potvrdil.
"Obce dostávají obrovskou pravomoc, ale trochu se mi honí hlavou obava, že by toho mohly zneužívat a bránit podnikání," řekl po verdiktu písecký starosta Luboš Průša.

Průlomový verdikt Ústavního soudu sice naznačil novou praxi, ale ještě neznamená, že všechny zrušené vyhlášky by dnes u Ústavního soudu obstály. Některé z nich totiž soud zrušil například proto, že byly v rozporu s Listinou práv a svobod.

"Nelze vyloučit, že některá zrušená vyhláška by dnes mohla platit, ale automaticky se to říci nedá," upozornil Güttler. Zda nový přístup Ústavního soudu nevyvolá vlnu obecních vyhlášek, není zatím vůbec jasné.

V minulosti se totiž starostové či radní jednotlivých obcí sami mezi sebou informovali, a když například Ústavní soud zrušil vyhlášku města Kravař o chovu domácích zvířat, ostatní obce a města začaly podobné vyhlášky houfně rušit.

Řadu sporných vyhlášek navíc nařídili zrušit přednostové příslušných okresních úřadů. Teprve v těch případech, kdy se vedení radnice s okresním úřadem nedohodlo a jeho pokyn nerespektovalo, skončil spor u Ústavního soudu. Ten pak obecní vyhlášky rušil definitivně.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz