Výzvu Mirka Topolánka obejít se bez sociálních demokratů v řadě měst ignorují.

Výzvu Mirka Topolánka obejít se bez sociálních demokratů v řadě měst ignorují. | foto: Dan Materna, MF DNES

Města ignorují šéfa ODS, chtějí vládnout s ČSSD

  • 28
Velkou politiku děláme bez ČSSD, ale na nižší úrovni se se sociálními demokraty dohodneme. To je heslo, které by mohla převzít do svého programu ODS. V řadě měst tak ignorují výzvu předsedy Mirka Topolánka obejít se bez sociálních demokratů.

Ve víkendových komunálních volbách zvítězila v 96 ze 133 měst nad deset tisíc obyvatel. V řadě z nich si mohla pro další vládnutí vybrat, kterou stranu pozve do městské rady. A v řadě měst si vybrala sociální demokraty.

"Je to stabilní a máme to vyzkoušené"
"Velká koalice je optimální cesta. Toto uspořádání je stabilnější a vyzkoušené," říká například starosta Prostějova Jan Tesař (ODS). Jeho strana přitom mohla ve městě vládnout klidně s lidovci a zelenými.

Na mnoha místech republiky tak nyní, tři dny po obecních volbách, uzavírá ODS a ČSSD dohody o "komunálním" vládnutí na příští čtyři roky. To je případ Strakonic, Pelhřimova, Karlových Varů, Opavy...

Všude tam se místní ODS rozhodla ignorovat výzvu předsedy strany Mirka Topolánka, který řekl: "Osobně nevěřím na velkou koalici s ČSSD tam, kde je možné jiné uspořádání. Zavání to rozparcelováním moci, která není kontrolovatelná."

Rozhodně to však neznamená vnitrostranickou rebelii proti Topolánkovi. To jen osobní vazby a minulé zkušenosti jsou pro některé komunální politiky ODS silnějším motivem než snaha vedení strany srazit sociální demokraty na kolena. Pokud by totiž lidé z ČSSD museli opustit své "zabydlené" funkce na radnicích, mohlo by se to ve straně dřív nebo později obrátit proti Jiřímu Paroubkovi, a tak oslabit jeho vliv. To je přání špiček ODS.

Zatím se politici ČSSD musí stěhovat ze svých pozic náměstků a členů městských rad například v Praze, Hradci Králové, Mladé Boleslavi či Děčíně. Všude tam bude nyní díky vítězství ve volbách vládnout ODS sama nebo s jedním menším koaličním partnerem.

Měst, kde naopak ODS chystá další spolupráci s ČSSD, je také celá řada. Například Ústí nad Orlicí. Tam by mohla ODS vládnout s lidovci a nezávislými - jenže: "Přizvali jsme do koalice i sociální demokraty. Budou mít jednoho místostarostu. Nechtěli jsme, aby někdo řekl, že jsme si to upekli sami," říká starosta z ODS Richard Pešek.

Podobné je to i v Pelhřimově. Většinu v městské radě by dala dohromady ODS s lidovci, ODA a nezávislými. Přesto přijdou na řadu i sociální demokraté. "Komunální politika není o politických stranách," říká k tomu lídr místní ODS Leopold Bambula. ODS i ČSSD si spolupráci na radnici v minulém období velmi pochvalovaly a na nové koalici se domluvily hned o víkendu.

Topolánkovu reakci na vyjednávání s ČSSD v těchto městech se nepodařilo získat. Podle mluvčího Martina Schmarze zrušil kvůli nemoci veškerý program a na dotazy novinářů nereagoval.

Nicméně je možné očekávat, že ačkoliv mu uzavírání místních koalic s ČSSD bude vadit (zvlášť před druhým kolem senátních voleb se to ODS příliš nehodí), nebude nejspíš hlasitě protestovat. Za měsíc je totiž kongres ODS, na němž hodlá Topolánek obhájit funkci šéfa strany. A rozeštvat si mezitím jednotlivé delegáty z místních buněk ODS by pro něj nebylo příliš taktické.


ODS a ČSSD spolu

Kde všude nevyslyšeli výzvu Mirka Topolánka

Strakonice - Tady by mohla ODS vládnout s lidovci a nestraníky, ale přesto vyjednává s ČSSD.

Karlovy Vary - "Máme rádi stabilní partnery," řekl šéf místní ODS Petr Keřka, proč jedná s ČSSD, a ne jen se zelenými a nestraníky.

Olomouc - Také zde se schyluje k velké koalici, ačkoliv by mohla vládnout ODS jen s lidovci.

Chomutov - I zde by stačila ODS k většině hlasů jen spolupráce se zelenými. K jednání přizvali ČSSD.

Příbram - Většinu by měla ODS společně s SNK ED. Lídr ODS Ivan Fuksa říká: "Vyšachovat ČSSD by bylo špatné."

Opava - Místo vyjednávání s lidovci a nestraníky pozval ke stolu lídr ODS Zbyněk Stanjura lidi z ČSSD.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video