Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Města hledají způsoby, jak vymoci dluhy

  18:03aktualizováno  18:03
Opava - Obyvatele městských bytů i nájemce nebytových prostor v Opavě, kteří řádně neplatí nájemné, zřejmě začnou už brzy obcházet vymahači dluhů. Zastupitelé totiž tento týden podpořili záměr radních najmout profesionální firmy, které mají dlužníky přimět, aby platili. Lidé už dluží městu na nájemném z bytů i nebytových prostor více než 17,5 milionu korun bez penále a úroků. Radní proto navrhli, aby město vypsalo výběrové řízení na firmy, které pohledávky odkoupí, a na firmy, které budou ochotny dluhy za provizi vymáhat pro radnici.

Najímají si vymahačskou firmu
Inspirovali se například v Berouně, kde od ledna působí pražská vymahačská firma, s níž je radnice spokojená. "Nejsem proti profesionálním firmám, které budou vymáhat dluhy zákonnými způsoby. Město musí udělat vše pro to, aby peníze získalo," míní nezávislý opavský zastupitel Jaromír Šimánek.

Tajemník opavské radnice Tomáš Elis uvedl, že správci městských bytů nejprve dlužníky vyzvou, aby zaplatili. "Zároveň je upozorní na záměr magistrátu postoupit pohledávky firmám, které budou peníze vymáhat," dodal.

Vymáhání nájemného prostřednictvím specializované firmy zvažují i radní v Ostravě-Jihu, kde dluhy dosahují téměř padesáti milionů korun. "Jde o závratnou sumu, kterou bychom mohli investovat do oprav městského majetku," řekl  mluvčí radnice Ostrava-Jih Jaroslav Hudeček. "A protože na dlužníky doplácejí poctivci, je nutné s tím něco dělat."

Radní teprve sbírají informace
Radnice teprve zjišťuje zkušenosti jiných měst. "Jsou různé možnosti. Vymahač najatý městem určitě nebude bouchač s baseballovou pálkou. Spíš člověk, který lidi tak dlouho otravuje, že raději zaplatí," míní Hudeček.

Stejnou  filozofií se řídí i radnice v Bílovci na Novojičínsku, která si na vymáhání dluhů najala důchodce - bývalého zaměstnance bytového podniku. "Lidé dluží na nájemném přes milion. Zvažovali jsme různé cesty, jak peníze získat. Řekli jsem si, že lepší než cizí firma bude člověk, který zná zdejší lidi a jejich problémy," uvedl místostarosta Bílovce Rudolf Říman. "Lidé jsou různí. Někteří neplatí, protože jsou bez práce a bez peněz. Ale mnozí na tom nejsou tak špatně, a přesto neplatí."

Bílovecký důchodce obchází dlužníky a vytrvale jim klepe na dveře už třetí měsíc. "Někteří jsou naštvaní a nadávají," řekl Říman. Důchodci, který pracuje na provizi, se zatím podařilo získat pro město každý měsíc zhruba třicet tisíc korun. "Není to mnoho, ale někde se začít musí. Zatím to zkusíme a čas ukáže," dodal místostarosta.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz