Mertlík: Neměl jsem podporu premiéra

P r a h a - Odstupujícího ministra financí Pavla Mertlíka vedla k rezignaci především nedostatečná podpora od premiéra Miloše Zemana. "Ministr financí je pravou rukou premiéra a potřebuje jeho podporu. V posledních měsících nebyla její míra dostatečná," prohlásil Mertlík. Zemanova nepřízeň mu prý zabránila prosadit důležité návrhy, které pokládal za nezbytné pro fungování ekonomiky.

Mertlík zároveň důrazně popřel úterní informace internetové verze deníku Právo, podle která uvedla, že rezignaci po Mertlíkovi požadoval osobně premiér Zeman.

"Žádné ulitmátum do konce týdne jsem nedostal, mé rozhodnutí bylo svobodné," tvrdí odstupující vicepremiér, který je uznáván jako ekonomický odborník.

Jako další důvody svého odchodu potvrdil dlouhodobý spor o hospodářskou koncepci s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem, o kterém spekulovala média bezprostředně po úterním oznámení rezignace.

VÍCE INFORMACÍ

Co teď s privatizací? Nikdo neví

Mertlík: Premiér na mě nenaléhal

S Mertlíkem odchází i Havel

Z nedostatečné podpory ze strany premiéra pak podle Mertlíka pramenila také malá schopnost ovlivnit zásadní rozhodnutí vlády.

Odmítl se také ztotožnit se způsobem, jakým v poslední době proběhla některá výběrová řízení na státní zakázky. Jejich průběh označil za netransparentní.

Věčný souboj s Grégrem
V pondělí při jednání vlády Mertlík neuspěl s návrhem urychlit privatizaci čtyř distributorů elektřiny a plynu. Tady se odehrála poslední neúspěšná bitva ve vleklém boji se Zemanovým oblíbencem Grégrem.

Ten často ve vládě prosazoval projekty, které podle Mertlíka kladly nebezpečně vysoké nároky na státní rozpočet a také veřejné finance, jejichž deficit se neustále zvyšuje.

Svůj pondělní návrh na jednání vlády zdůvodnil vicepremiér právě tím, že usiloval o rychlé načerpání peněz do veřejných fondů, například Fondu bydlení.

Mertlík se rozhodoval dlouho
"Rozhodnutí odejít v něm zrálo dlouho, ale pondělí vše urychlilo," řekl Mertlíkův blízký spolupracovník.

Ministr dokonce loni na podzim dvakrát nabídl Zemanovi svoji demisi, nakonec ale pokaždé ve funkci setrval. "Premiér mé nabídky neakceptoval," upřesnil Merltík.

Domnívá se, že právě teď je příznivá doba k odchodu, protože už dokončil důležité projekty, které na podzim byly ještě rozpracované. Jeho odchod také nepoškodí sociální demokracii.

"Senátní volby proběhly, do dalších je relativně daleko. Můj nástupce bude mít dost času k tomu, aby se etabloval," myslí si Mertlík.

Dodal, že příští ministr, jehož jméno premiér Zeman zatím tají, převezme fungující resort a může plynule pokračovat v jeho práci.

REAKCE ANALYTIKŮ

Klacků, které Mertlíkovi házeli pod nohy jeho kolegové, bylo příliš. (Petr Chvojka, ČSOB)
Pracovat tři roky v podmínkách permanentních věcných názorových rozporů s člověkem, který by mu měl být partnerem, a sledovat jeho neukojené ambice asi není zcela jednoduché. (Petr Zahradník, Conseq Finance, adresováno ministru Grégrovi)
Mertlík rozhodně patřil k lepším ministrům sociálně demokratické vlády. (Jiří Kunert, generální ředitel Živnostenské banky)

Mertlíkův odchod? To není dobrá zpráva 
Právě hledání Mertlíkova nástupce bude nyní nejvíce ovlivňovat kurs koruny, která včera oslabila k dolaru o šedesát haléřů na 39,05. Investoři začali ve velkém vyprodávat i státní dluhopisy. Jejich cena klesla o procento.

Řada politiků, včetně prezidenta Havla, označila odchod Mertlíka za špatnou zprávu a ztrátu. Jeho soupeř Grégr se pouze podivil a řekl, že když někdy prohrál on, "také z okna neskákal."

Odchod z funkcí po Mertlíkovi oznámili i šéf FNM Jiří Havel a náměstek zodpovědný za privatizaci Jan Mládek. "Jestliže odchází Mertlík, neumím si představit, že já bych tady zůstal," řekl Mertlíkův osobní přítel Jiří Havel.

Mládkovo působení na ministerstvu financí premiér Zeman Mertlíkovi několikrát vyčetl. "Já jsem určitým hromosvodem a je jasné, že když odchází Mertlík, jdu také," uvedl Mládek.

Demise ministra financí přitom není žádným velkým překvapením. O odchodu z vlády vážně uvažoval už na podzim. V posledních týdnech byl navíc přesvědčen, že premiér chystá jeho odvolání.

Nedávným oznámením, že bude na sjezdu kandidovat na post místopředsedy, se snažil Zemanovi vzít vítr z plachet. "Zeman si přece jen nedovolí odvolat před sjezdem ministra v situaci, kdy hodlá kandidovat na stranickou funkci," zdůvodnil Mertlíkovu předsjezdovou taktiku jeden z jeho spolupracovníků.

Zeman však včera výslovně odmítl, že by sám dal Mertlíkovi ultimátum a k demisi jej vlastně dohnal. Už před dvěma týdny v rozhovoru pro deník Právo dostal otázku, zda je pravda, že chce ministra financí odvolat. Řekl na to: "Nevím o tom, že by post ministra Mertlíka byl ohrožen. Pravda je, že pro něj stejně jako pro ostatní ministry platí výkonnostní kritéria, a že mu tedy vytýkám, pokud je neplní. Například, když nedostatečně vybírá daně, což je prvořadá povinnost ministra financí. Ale tato kritika vůbec neznamená, že bych ho chtěl odvolat."

Bezprostředně poté, co se o Mertlíkově rozhodnutí dozvěděli předseda strany Vladimír Špidla a místopředseda Stanislav Gross, snažili se ministra přesvědčit, aby si to rozmyslel. "Za každou cenu chtěli, aby demisi stáhl. Mertlík to však postavil tak, že buď půjde z vlády Grégr, nebo on. Zeman pak dal jasně najevo, že Mertlíka nijak přemlouvat nebude, a pak už nebylo co řešit," popsal vyjednávání jeden ze sociálních demokratů.

Vladimír Špidla nepopřel, že s Mertlíkem mluvil: "Byla to ale jednání důvěrná a nebudu o jejich obsahu mluvit."

S Mertlíkem včera odpoledne telefonicky hovořil prezident Václav Havel. "Pan Mertlík panu prezidentovi podrobně vysvětlil motivy, jež ho vedly k podání demise," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Prezident zprávu o Mertlíkově demisi nepovažuje za dobrou. Podle ústavy prezident demisi obdrží od premiéra. Mluvčí vlády Libor Rouček však zatím nedokázal říci, kdy Zeman prezidentovi Mertlíkovu rezignaci předá.

Podle Ústavy prezident demisi obdrží od premiéra, jemuž ji členové kabinetu předávají. Mluvčí vlády Libor Rouček však zatím neví, kdy Zeman prezidentovi Mertlíkovu rezignaci předá. "Tu informaci nemám. Až to prezident dostane do rukou, tak to bude mít v rukou," uvedl vládní mluvčí.

Působení Pavla Mertlíka ve vládě

* Pavel Mertlík je už druhým ministrem financí, který opouští menšinovou sociálnědemokratickou vládu premiéra Miloše Zemana. Celkově se jedná už o devátou personální změnu v tomto kabinetu.
* Původně byl místopředsedou vlády pro ekonomickou politiku, v červenci 1999 převzal resort financí po Ivo Svobodovi. V době jmenování do vlády mu bylo 37 let a byl tak jedním z nejmladších ministrů v historii.
* Média ho mnohokrát zmiňovala v souvislosti se spory, které při jednáních vlády vedl s ministerem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem. Týkaly se hlavně jejich rozdílných představ o způsobu privatizace důležitých polostátních podniků. Mertlík byl často nakonec ostatními ministry přehlasován.
* Veřejnost také silně vnímala Mertlíkovy úvahy o nezbytnosti zvyšování daní.
* Pondělní neúspěch na jednání vlády, která odmítla Mertlíkův způsob prodeje elektroenergetiky a plynárenství, byl pravděpodobně poslední kapkou do číše jeho trpělivosti, ačkoli výsledný projekt má nakonec blíž k Mertlíkovu plánu
. "Ta pondělní
vláda, po které pan ministr rezignoval, byla o tom, že na jedné straně ministři chtěli peníze a na druhé straně nebyli ochotni podpořit ani privatizaci minoritních podílů ve čtyřech
distribučních společnostech," řekl Mertlíkův náměstek Jan Mládek, který sám zvažuje podání demise.

MERTLÍK BYL KRITIZOVÁN ZA

MERTLÍK BYL CHVÁLEN ZA

* způsob řešení krize v IPB (ODS - výzva k rezignaci, předseda vyšetřovací komise a menšinoví akcionáři - trestní oznámení)
* návrhy postupů při privatizaci polostátních podniků
(ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr)
* podpis pod dopisem, který podnikatelům doporučo-

val informační systém soukromé firmy Direkta
* podpora někdejšího předsedy výkonného výboru
Fondu národního majetku Jana Stiesse, který se prokazoval zfalšovaným lustračním osvědčením.

Mertlík byl ze zákona předsedou prezídia FNM.

 * působení v roli ministra financí z obecného hlediska
* nepříliš levicovou politiku, dokončování deregulací a privatizace (Ivan Pilip)
* vyvážený a kvalifikovaný postoj k Evropské unii (analytici)

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci vysvětluje důvody své rezignace, 11. dubna 2001

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci vysvětluje důvody své rezignace, 11. dubna 2001

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci vysvětluje důvody své rezignace, 11. dubna 2001

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci vysvětluje důvody své rezignace, 11. dubna 2001

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci vysvětluje důvody své rezignace, 11. dubna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video