Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nebezpečný virus MERS se šíří na lidi z velbloudů, potvrdili vědci

  • 12
Vědci mají přímý důkaz, že za přenosem koronaviru MERS, který od roku 2012 zabil nejméně 284 lidi, skutečně stojí velbloudi. Nákaza se přenáší nosními výměšky velbloudů, dokázala nová studie případu zemřelého muže ze Saúdské Arábie.

Čtyřiačtyřicetiletý Saúdský Arab, který zemřel v listopadu 2013 na následky viru MERS (Middle East Respiratory Syndrome), se nakazil od velblouda ze svého stáda, potvrdili saúdští vědci ve studii zveřejněné ve středu v odborném časopise The New England Journal of Medicine.

Zoonotické šíření, tedy přenos ze zvířete na člověka, předpokládá tým vědců vedený Tariqem Madanim z dokumentace předtím zdravého chovatele velbloudů. Vědci odebrali genetické vzorky z těla pacienta, který později viru podlehl, a jednohrbého velblouda z jeho stáda. 

"Dle kamarádů zemřelého byly jeho čtyři velbloudi nemocní a chovatel aplikoval lék do nosu jednoho z nich sedm dní předtím, než propukla nemoc u něj," píše se ve studii. Muž byl hospitalizován v Univerzitní nemocnici krále Abdulazize v Džiddě s dýchacími potíži a po patnácti dnech zemřel.

Experti vítají novou studii, ale výzkum má pokračovat

Studie publikovaná v srpnu 2013 byla mezi prvními, které naznačovaly, že velbloudi nejspíše přenáší MERS na lidi. "Nový výzkum podpořil, co jsme si mysleli, že MERS se spíše přenáší na lidi z velbloudů než jiným způsobem," řekl Jake Dunning z centra dýchacích infekcí z Královské univerzity v Londýně.

Experti nicméně varují, že vědci z regionu by neměli přestat pátrat po dalších potenciálních zvířecích přenašečích či vyšetřovat přenos mezi lidmi. "Některé výzkumné týmy dokázaly, že virus může být nalezen u velbloudů a netopýrů a že přenos MERS mezi velbloudy a lidmi je pravděpodobný, ale jak vysvětlíme infekci u jiných pacientů, kteří se nakazili v nemocnici?" ptá se Dunning.

"Potřebujeme detailní epidemiologické studie v postižených zemí, včetně kontrolních případových studií. A měli bychom pokračovat v hledání jiných zvířat a přírodních zázemí viru," dodal.

Chorobou způsobenou koronavirem MERS se nakazilo 691 lidí a na její následky zemřelo nejméně 284 z nich v Saúdské Arábii. MERS může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a údajně i selhání ledvin. Sporadické případy nemoci, které byly způsobeny virem ze stejné rodiny známý jako SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), byly zaznamenány po Blízkém východě, ale i v Evropě, Asii a Spojených státech, připomíná agentura Reuters.

Saúdský ministr zdravotnictví, který byl opakovaně kritizován ze strany mezinárodních vědců a zdravotních expertů, řekl v neděli, že ustanovuje nového ředitele a žádá centrum, aby vyšetřovalo MERS více efektivně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video