Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Merkur přechází přes Slunce

  8:10aktualizováno  8:10
Vzácným přechodem Merkuru přes sluneční kotouč začal měsíc stínů: trojího zatmění Měsíce a Slunce. Pokud se chcete pokochat obtížně pozorovatelnou planetkou Merkur, pak máte příležitost od čtvrt na osm přibližně do půl jedné, kdy probíhá jakési miniaturní zatmění. Merkur má totiž průměr asi 170krát menší než Slunce.

snímky Merkuru na webu Astronomického ústavu.

"Ve srovnání s ním je to tečička. Ale se slušným triedrem překrytým filtrem, aby si lidé nepoškodili zrak, dobře viditelná tečička," říká Jakub Rozehnal ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Protože se Merkur nalézá v blízkosti Slunce, není mnoho příležitostí ho spatřit. Dokonce ani speciálními hvězdářskými dalekohledy. Merkur se navíc nalézá vždy velmi nízko nad obzorem.

"Jeho obraz je proto velmi špatný, takže ani největší hvězdářské dalekohledy neukážou na povrchu planety podrobnosti," vysvětluje Rozehnal.

Zkoumat Merkur však nebudeme moci ani nyní, můžeme si jen vychutnávat jeho černou siluetu, tedy stranu odvrácenou od Slunce. Poslední, dobře pozorovatelný přechod Merkura přes Slunce nastal v bývalém Československu 10. listopadu 1973.

"Podobný úkaz se nabízí jen asi třináctkrát za století. Škoda ho tedy propást," míní Rozehnal. Naposledy mohli Češi v jediném měsíci sledovat přechod malé planety Merkur přes Slunce, zatmění Měsíce a nakonec i Slunce v roce 1789.

"Takhle pěkně 'pohromadě' jsme to opravdu neměli několik set let," říká astronom Rozehnal. Efektnější astronomické úkazy, než je přechod "tečky" Merkuru, nastanou 16. května - úplné zatmění Měsíce, a pak 31. května - zatmění Slunce.

Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do stínu, který Země vrhá do kosmu. Měsíc se proto musí nacházet na druhé straně oblohy, než je Slunce. Při zatmění je Měsíc vždy v úplňku.

Slunce zase ztemní v okamžiku, kdy našemu výhledu na něj zkříží Měsíc cestu. První písemný záznam o slunečním zatmění lze najít v čínské kronice Šu-King v souvislosti se zatměním z roku 2137 před Kristem. Zápis se však věnuje spíše setnutí hlavy královskému astrologovi.

Ten zanedbal svoji povinnost, když zapomněl upozornit panovníka na blížící se úplné zatmění Slunce, takže lid nebyl připraven zahnat saň, jež dle jejich představ chtěla hvězdu pozřít. Přestože se Slunce po chvíli objevilo, astrolog byl už o hlavu kratší.

Astronomie, hvězdárna - ilustrační foto.

Náčrt zveřejněný NASA ukazuje zakrytí Slunce planetou Merkur. K této vzácné astronomické události dochází jen několikrát za sto let. (7. května 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Evropské vlády jsou spoluviníky mučení migrantů v Libyi, tvrdí organizace

Migranti sedí v libyjském detenčním centru. Tito lidé byli zadrženi libyjskými...

Vlády evropských zemí podporují libyjské úřady v omezování migrace přes Středozemní moře, přestože dobře vědí, jakému...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz