Německá kancléřka Angela Merkelová při jednání vlády v Berlíně (17. srpna 2016)

Německá kancléřka Angela Merkelová při jednání vlády v Berlíně (17. srpna 2016) | foto: Reuters

Merkelovou v Praze čekají ovace i pískot na devíti demonstracích

  • 765
Před příjezdem německé kancléřky Angely Merkelové do české metropole se přes sociální sítě svolávají příznivci i odpůrci výrazné evropské političky. Vítání a „antivítání“ chce uspořádat podle seznamu magistrátu hned devět skupin. Merkelová se 25. srpna sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou i s prezidentem Milošem Zemanem.

Merkelovou v příštím týdnu čeká několik zahraničních cest, podívá se například do Itálie, Polska nebo Estonska. „Do Česka přiletí ve čtvrtek po poledni z Estonska,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. S premiérem Sobotkou má hovořit o budoucnosti Evropy, dopravním propojení, oproti očekávání nebude v programu prostor pro otázky migrační krize (více čtěte zde).

19.srpna 2016 v 11:59, příspěvek archivován: 19.srpna 2016 v 12:01

S kancléřkou Merkelovou,která přijede 25.8. do ČR na mé pozvání, budeme hovořit o budoucnosti Evropy, doprav.propojení,navštívíme @CVUTPraha

Příznivci Merkelové si už na její vítání zamluvili například nábřeží Edvarda Beneše, Václavské náměstí nebo cestu z letiště.

„Libí se nám, že (Merkelová) při řešení uprchlické krize odmítá dehumanizující cynismus, a to navzdory popularitě takového přístupu,“ stojí v prohlášení pořadatelů akce Vítej v ČR, Angelo, kteří chtějí sympatie k německé kancléřce projevit máváním vlajkami EU a Německa kolem areálu ČVUT, kam má politička rovněž zamířit.

Jednání s Merkelovou

25. srpna, Praha
Merkelová se v Praze sejde se s premiérem i prezidentem, zavítá na ČVUT. Na programu jsou témata: budoucnost EU, pokračování v Česko-německého strategického dialogu a spolupráce ve vědě, výzkumu a moderních technologiích. Hlavním účelem návštěvy je příprava summitu 27 zemí EU v Bratislavě, který se uskuteční 16. září.

26. srpna, summit V4 ve Varšavě
Příprava summitu bude zřejmě dominovat také schůzce V4, kde budou kromě Sobotky s Merkelovou hovořit také polská premiérka Beata Szydlová, předseda slovenské vlády Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán. Pětice předsedů vlád se bude ve Varšavě věnovat také konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, sankcím vůči Rusku, vztahům EU a Běloruska nebo situaci v Turecku a souvislostem s bezpečnostními riziky migrační vlny.

Mnohem větší účast však podle počtu přihlášených očekávají pořadatelé demonstrací odporu proti politice německé političky. Ti se chtějí sejít na Loretánském náměstí poblíž Hradčan či Malostranském náměstí.

„Pojďme přivítat Angelu jak se patří! Ukážeme německé kancléřce, co si myslíme o její vítačské politice!“ svolává své příznivce k Pražskému hradu také Blok proti islamizaci. Další lidé chtějí v rámci Protestu proti Merkelové operativně sledovat, kde se politička pohybuje, počkat si na ni a vypískat ji.

Odpůrci i příznivci Merkelové měli zájem o shromáždění na Hradčanském náměstí. „Vzhledem k tomu, že se jedná o názorově protichůdná shromáždění, nezbylo než později oznámené shromáždění svolavatelem zakázat,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na Hradčanském náměstí se tak oficiálně sejdou příznivci kancléřky, kteří shromáždění oznámili o čtyři dny dříve. Podle informací na facebooku se tam ale přesto chystají i její odpůrci.

Na stejný den je naplánované také shromáždění na podporu českého prezidenta. Pražská policie zatím podle jejího mluvčího Tomáše Hulana nechystá mimořádná opatření.

„V tuto chvíli nevím o tom, že bychom museli přijímat jakákoli zásadní mimořádná opatření. Do návštěvy je ale téměř celý týden, takže budou ještě probíhat různé koordinační porady, kde budeme vyhodnocovat veškeré dostupné informace,“ řekl Hulan.

Dlouho očekávaná návštěva

Návštěva kancléřky v Česku se plánovala delší dobu. Česká diplomacie o ni usilovala v době českého předsednictví visegrádské skupině, které skončilo letos v červnu. Podle některých zdrojů Merkelová nepřijela také kvůli tomu, že země Visegrádu (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) neprojevily dostatečnou solidaritu s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení podle kvót.

Český prezident opakovaně prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, a vyzývá českou vládu, aby žádné migranty na své území nepouštěla. Miloš Zeman o tom chce s Merkelovou mluvit.

Merkelová naopak vede Německo k vstřícnosti vůči vlně běženců a požaduje totéž od dalších členských států Unie. Ve středu kancléřka prohlásila, že uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video