Německá kancléřka Angela Merkelová s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem (29. března 2010)

Německá kancléřka Angela Merkelová s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem (29. března 2010) | foto: AP

Merkelová: Turci, učte se německy, ale Unii teď vzdejte

  • 20
Německá kancléřka Angela Merkelová je po čtyřech letech na ožehavé misi v Turecku. Rána pro Turky je, že Němci nepodpoří jejich plné členství v EU. Berlín a Ankara se neshodnou ani na tom, jestli v Německu, kde žije 2,7 milionu Turků, mají být turecké střední školy, nebo jestli se mají na Írán uvrhnout sankce.

Návštěva německé kancléřky v Turecku přinesla probuzení do reality. Turecko do Evropské unie vbrzku prostě nedojde a ani se nedá čekat, že by se v Německu otevřely turecké střední školy.

Německá kancléřka Angela Merkelová už na počátku dvoudenní návštěvy, po položení věnce u památníku zakladatele země Mustafa Kemal Atatürka, zopakovala, že se přiklání k "privilegovanému partnerství" s Unií.

Vstup do Unie není na pořadu dne

Nepomohl ani fakt, že v Německu žijí takřka tři miliony Turků. "Vstup do Unie není na pořadu dne," řekla Merkelová. Turci se bouří, že v roce 2005 podepsali jednání o vstupu a ne partnerství. Také přece přešívají zákony na evropskou míru.

Merkelová včera zmínila, že Unii a členským zemím se nelíbí pomalost reforem nebo že Turecko brání kyperským lodím a letadlům ve vstupu do země.

Přitom Kypr je členská země EU, jenže Turecko se hádá s Řeckem o rozdělení ostrova. Německo je s Francií hlavním odpůrcem vstupu Turecka s 69 miliony obyvatel muslimského vyznání do EU.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan i prezident Abduláh Gul je osočují z porušování principu rovného zacházení s kandidáty na členství.

Vláda mění ústavu, prý dle EU

Kancléřka přijela do země v neklidnou dobu. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje právě mění ústavní pořádek. Soudcům se to nelíbí, uvádí televize CNN.

Vláda namítá, že reformy, které mění složení Ústavního soudu a ztěžují mu zakázat politickou stranu, mají posílit demokracii. Jsou prý šité podle EU.

Kritici míní, že vláda se snaží posílit moc strany před volbami, které budou za rok. A že má skrytý islamistický program, na což je země citlivá. Obavám nahrává i nedávná série zatýkání vojenských velitelů, které vláda podezírá z přípravy puče. Oni to odmítají, i když právě armáda je v Turecku pojistkou proti islamizaci.

Turecký premiér včera promluvil i k sousednímu Íránu. Odmítá, aby svět znovu zavedl hospodářské sankce vůči Íránu kvůli jadernému programu.

"Sankce nejsou zdravá cesta... tou nejlepší je diplomacie," prohlásil.
Ještě před příjezdem kancléřky vyslal do světa několik prohlášení. Třeba ať se v Německu otevřou turecké střední školy. "V Turecku máme německá lycea, proč by to nešlo i opačně?" ptá se.

Kancléřka to odmítá s tím, že je důležité v Německu mluvit tamní řečí a respektovat tamní zákony. "Školy jen pro přistěhovalce by ochromily jejich integraci," odpověděl také poslanec CDU Wolfgang Bosbach.
Merkelová však dále vybízí Turecko k reformám, protože jsou v zájmu jeho samého i Unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video