Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Merkelová propadla ve volbách, ublížilo jí jádro. Slavit mohou Zelení

  12:42aktualizováno  12:42
Křesťanští demokraté německé kancléřky Angely Merkelové utrpěli hořkou porážku v zemských volbách v klíčovém Bádensku-Württembersku. K pádu přispělo i zemětřesení a následná jaderná havárie v Japonsku. Nahoru se vyšvihli protiatomoví Zelení. Prvně v německých dějinách mohou do čela zemské vlády.

Volby v Bádensku-Württembersku (27. března 2011) | foto: AP

Propad křesťanskodemokatické unie zrovna v Bádensku-Württembersku bolí její předáky o to víc už proto, že v největší spolkové zemí CDU vládne bez přestávky od roku 1953. Jen málokoho by napadlo, že bohatá jedenáctimilionová "nedobytná pevnost" konzervativců na jihozápadě Německa padne.

Stalo se a přispělo k tomu hlavně jádro. Nebo spíše averze Němců k jádru a nedávná havárie v japonské nukleární elektrárně Fukušima. Mnohé pak totiž zklamaly "nedůvěryhodné kroky" kancléřky.

Merkelová hned po tragédii pozastavila činnost sedmi starších reaktorů a u všech ostatních nařídila přísnou kontrolu. V zemi je celkem 17 jaderných zařízení. Většina k jádru skeptických Němců ale v nařízení viděla pouhý předvolební tah.

Ceny elektřiny letí v Německu vzhůru

Odpálila je výhra Zelených v Německu

"Kancléřka Angela Merkelová se o jaderné katastrofě ve Fukušimě vyjádřila jako o bodu zlomu, po němž už nic nebude takové jako dřív. Měla pravdu - přinejmenším s ohledem na svou koaliční vládu," postřehl list Süddeustche Zeitung. K prohře však přispěla i vládní politika v otázce eura, libyjské krize, daňové politiky nebo reformy armády, uvedl ekonomický list Financial Times Deutschland.

Do čela se dostanou Zelení

Ze současné krize těžili hlavně protiatomoví Zelení. Podle serveru EUobserver se počet jejich voličů takřka zdvojnásobil, získali přes 24 procent hlasů (na oficiální výsledky se ještě čeká). Bádensko-Württembersko tak zřejmě prvně v historii povedou Zelení se sociálními demokraty.

Jeden ze zakladatelů strany Zelených Winfried Kretschmann (27. března 2011)

Jeden ze zakladatelů strany Zelených Winfried Kretschmann (27. března 2011)

"Toto je den, který výrazně změnil politickou mapu Německa," řekla v Berlíně předsedkyně Zelených Claudia Rothová. Příštím zemským premiérem Bádenska-Württemberska bude s největší pravděpodobností jeden ze zakladatelů strany Winfried Kretschmann.

V opozici bude CDU s liberální FDP, kterou vede šéf diplomacie Guido Westerwelle.

Strana ekologů si vedla dobře i v sousedním Porýní-Falci. Pomůže u moci udržet SPD dosavadního zemského premiéra Kurta Becka. Obě programově blízké strany už zahájily koaliční rozhovory. CDU i zde zamíří do opozice.

Výsledek může ovlivnit volby do spolkového sněmu

"Tento výsledek je pro CDU nebezpečný i na spolkové úrovni, neboť síla na jihozápadě Německa byla vždy předpokladem pro vítězství ve spolkových volbách," napsal německý list Bild.

Německo má nový parlament volit za dva roky, připomněla ČTK. Z opozičního tábora se ale už ozvaly hlasy vyzývající kancléřku k předčasným volbám. Jejich konání však považují němečtí politologové za nepravděpodobné. Vládní koalice by totiž mohla dopadnout stejně jako v neděli v Bádensku-Württembersku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz