Merkelová si plácla s Řeky a Španěly na vracení migrantů, Italové odmítli

  16:37aktualizováno  17:07
Španělsko a Řecko jsou připraveny převzít migranty zachycené na německo-rakouských hranicích, pokud u nich požádali o azyl. Po summitu v Bruselu to oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. Střediska pro vyloďování migrantů mimo EU podle ní mohou vzniknout jen se souhlasem dotčených zemí a za spolupráce UNHCR.

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU v Bruselu (29. června 2018) | foto: Reuters

„Dohoda nepředpokládá, že Itálie bude z Německa přebírat migranty,“ okomentoval závěry dvoudenního summitu italský premiér Giuseppe Conte. „Žádnou zvláštní dohodu s Merkelovou o vracení migrantů jsem nepodepsal,“ dodal.

Fotogalerie

Kancléřka si naopak veze domů dohodu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem a novým španělským ministerským předsedou Pedrem Sanchézem. 

Merkelová doufá, že podobnou věc, která odpovídá stávající podobě unijních azylových pravidel, ale zatěžuje jižní země bloku, se podaří domluvit i s dalšími státy, kde většina migrantů poprvé vstupuje na unijní půdu.

Bilaterální dohody o vracení migrantů představovaly pro německou kancléřku hlavní naději na vyřešení německé vládní krize. Šéf CSU a ministr vnitra Horst Seehofer totiž hrozil, že od začátku července začne vracet  migranty zadržené na hranicích Německa. 

Merkelová to odmítla, protože tušila, že by to spustilo dominový efekt a znamenalo by to kolaps schengenského prostoru volného pohybu osob. Pokud by ze summitu nepřivezla řešení, které by bavorské politiky uspokojilo a Seehofer by hranice skutečně uzavřel, musela by ho nejspíš sesadit, což by vedlo k pádu vlády.

Merkelové se tak zřejmě podařilo zajistit si krátký oddech. Bavorští politici už opatrně dali najevo, že se věci hýbají správným směrem. Seehofer by měl hovořit s Merkelovou o výsledcích summitu o víkendu a následně rozhodnout, zda začne odmítat některé migranty přímo na hranicích či nikoli.

Tusk: Ta snazší část je za námi

Merkelová před novináři upozornila, že při vzniku středisek mimo EU, kde by měli být vyloďováni migranti zachránění na moři, bude třeba spolupráce příslušných zemí, kooperace Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a také plný respekt k mezinárodnímu právu.

Vzniknou centra rychlé selekce migrantů, rozhodl klíčový summit EU

Šéf Evropské rady Donald Tusk na závěr summitu vypočetl tři základní prvky noční dohody, které považuje za důležité, a to „vyloďovací“ střediska mimo Evropu, specializovaný finanční nástroj v příštím dlouhodobém rozpočtu EU určený pro tuto problematiku a také posílení unijní podpory libyjské pobřežní stráže.

„Dohoda na summitu je ta snazší část ve srovnání s tím, co nás čeká, až ji začneme prosazovat přímo na místě,“ prohlásil Tusk. Vyslali jsme jednoznačnou zprávu všem lodím působícím ve Středozemním moři, včetně těch, které patří nevládním organizacím, že musejí respektovat zákony a nesmějí bránit činnosti libyjské pobřežní stráže,“ uvedl předseda Evropské rady.

Významnou částí kompromisu je podle Tuska francouzko-italský návrh na „kontrolovaná centra“ na území EU v těch zemích, které se pro jejich vybudování rozhodnou. Také v nich by mělo být rychle rozhodnuto, kteří z migrantů zachráněných ve Středomoří mají nárok na azyl a kdo patří mezi většinu, která se bude muset urychleně vrátit domů.

„Všechna opatření v kontextu těchto středisek, včetně přerozdělování a přesídlování, budou přijímána na dobrovolném základě,“ upozornil Tusk.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Sloužil jsem ze strachu z nacistů, říká bývalý dozorce SS z tábora smrti

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann Rehbogen je...

Čtyřiadevadesátiletý bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof, který je obžalován z napomáhání ke...

Tak vy jste paní Macronová? Stoletá žena si ji spletla s Merkelovou

Francouzský prezident Emmanuel Macron (uprostřed) mezi německou kancléřkou...

Německá kancléřka Angela Merkelová je možná dost dobře podobná manželce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona....

Řečtí archeologové objevili bohaté antické město Tenea staré přes 3000 let

Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v...

Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v nichž se podle nich nacházelo bohaté...

Najdete na iDNES.cz