USA hlásí první oběť eboly, úřady zpřísní kontroly na letištích

  17:33aktualizováno  17:33
Ve Spojených státech zemřel Liberijec, který se v dallaské nemocnici léčil po nákaze ebolou. O jeho smrti informoval mluvčí nemocnice. Americké úřady zpřísnily kontroly na letištích. Pasažéři letů z Libérie, Sierry Leone a Guiney směřující do Spojených států nově čeká po přistání lékařská prohlídka.

Liberijec, který se v Dallasu léčil s ebolou, zemřel. USA zpřísňuji opatření | foto: AP

„S hlubokým zármutkem a upřímným zklamáním vás musíme informovat o smrti Thomase Erica Duncana, který skonal v 7:51 (místního času, pozn.red.),“ uvedl v emailovém prohlášení mluvčí dallaské nemocnice Wendell Watson.

Dvaačtyřicetiletý Duncan přiletěl 20. září do USA z Libérie běžnou linkou přes Brusel (více o jeho příletu do USA zde). Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již předminulý pátek. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů.

Epidemie eboly

Duncanův synovec Josephus Weeks uvedl, že dva dny poté musel zavolat lékařům, neboť se „vážně obával, že se strýci nedostalo odpovídající péče“. Duncan do Spojených států přicestoval za svou rodinou, kterou mnoho let neviděl. Podle informací jeho příbuzných si v Americe chtěl vzít matku svého syna, kterou před lety poznal v Libérii. Plánoval také podat žádost o americké občanství.

V reakci na současné šíření eboly USA přistoupily ke zpřísnění opatření na letištích. Nařízení amerických úřadů počítá s lékařskými kontrolami cestujících, kteří do země přiletěli ze západoafrických států. V platnost by mělo vstoupit  už během tohoto týdne. Základní lékařské prohlídky, vyplnění dotazníku a měření tělesné teploty pak budou v případě potřeby operativně rozšířeny na další země, které se budou potýkat s šířením eboly, píše server BBC.

Západoafrické země, kde současná epidemie eboly řádí nejvíce, by už nyní měly provádět lékařské prohlídky a měření teploty předtím, než cestující opustí jejich území. To se však v mnoha případech neděje, což dokazuje i případ zemřelého muže z Libérie.

Británie vyšle vojáky do Sierry Leone

Do boje proti ebole se ve středu vydala také Velká Británie. Podle informací serveru BBC vyšle do Sierry Leone na 750 vojáků, kteří mají pomoci vybudovat zdravotnické centrum, kde se budou léčit nakažení pacienti. Zároveň zde bude také karanténa pro ty, u kterých mají lékaři podezření na nákazu.

Vojáky do západní Afriky nedávno vyslaly také Spojené státy. Vojáci mají na starosti výstavbu provizorních léčebných center tam, kde je nejvíce nakažených. Američané také poskytnou výcvik a školení místním lidem v tom, jak péči řídit. Školicím střediskem, které bude na místě nejméně půl roku, má projít každý týden 500 zdravotníků (více o vyslání pomoci z USA zde).

Ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Dosud nejhorší epidemie eboly v Africe zabila přes 3400 lidí, především v Libérii, Guineji a Sieře Leone. Dva lidé zemřeli ve Španělsku, kam byli ze západní Afriky evakuováni. Ve Španělsku je v současné době v izolaci zdravotní sestra, která se ebolou nakazila zřejmě v době, kdy o zmíněnou dvojici infikovaných pečovala.

V Africe pomůže mimo vojáků také americká humanitární organizace USAID. Ta spolu s Dětským fondem OSN UNICEF poskytne ochranné pomůcky pro 400 tisíc nejpostiženějších rodin v Libérii. Spojené státy na boj s virem dosud vyčlenily 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) a USAID hodlá poskytnout ještě 75 milionů dolarů na léčebná střediska.

O vyslání pomoci do ebolou zmítané Afriky v polovině září rozhodla také Česká republika (více zde). „Výše uvolněných prostředků pro OSN bude záležet na rozhodnutí vlády. Bez toho lze zaslat částku do výše tří milionů korun,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Šíření eboly přijde Afriku na miliardy dolarů

Současná epidemie eboly bude mít mimo jiné také obrovské dopady na hospodaření afrických států. Pokud se šíření eboly nepodaří zastavit, mohou do konce nadcházejícího roku západoafrické země přijít o 32,6 miliardy dolarů (přes 708 miliard korun). Ve své analýze to uvádí Světová banka.

„Obrovských ekonomických nákladů nynější nákazy pro postižené země a pro svět je možné se vyhnout dalšími rozumnými investicemi do zlepšování zdravotnických systémů,“ uvedl v prohlášení prezident Světové banky Jim Yong Kim.

Světová banka již v září varovala, že epidemie může být pro ekonomiku trojice nejpostiženějších zemí katastrofální. Podle tehdy zveřejněných nejhorších scénářů by řádění viru příští rok zpomalilo hospodářský růst Guineje o 2,3 procentního bodu, Siery Leone o 8,9 procentního bodu a v nejhůře postižené Libérii dokonce o 11,7 procentního bodu.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Migranti z Riace měli být vzorem integrace. Teď je italská vláda vyhání

Migrants demonstrate in support of the mayor of the town Domenico Lucano in...

Migranti přijatí do města Riace na jihu Itálie se musí přesunout jinam. Nařídilo to ministerstvo vnitra, které vydalo...

Bezdomovci v Paříži budou v zimě přespávat na radnicích, oznámila starostka

Budova radnice Hotel de Ville, Paříž

Pařížští bezdomovci budou letos v zimě přespávat na několika radnicích, včetně historické budovy Hotel de Ville v samém...

Letadlo v Hesensku při přistání vjelo do lidí, tři z nich zemřeli

Ilustrační snímek

Sportovní letoun Cessna vjel na letišti na hoře Wasserkuppe v německém Hesensku do lidí. Při nehodě zemřeli dva dospělí...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz