Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Měření penisů uprchlíky zachránilo, oponuje Česko kritice eurokomisařky

  20:12aktualizováno  20:12
Česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová se ohradila proti výtce eurokomisařky Cecilie Malmströmové, že falometrie, kterou Praha testuje uprchlíky, je degradující. Vyšetření bylo použito jen v několika případech v roce 2008 a 2009 se souhlasem žadatelů o azyl, navíc se tak podařilo odvrátit hrozbu jejich návratu do vlasti, uvedla Vicenová.

Česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Falometrie je metoda, při které se měří průtok krve v penisu v návaznosti na obrazový materiál. Praha je používala v případě, že o azyl požádali homosexuální uprchlíci, kterým by kvůli orientaci hrozila v domovských zemích perzekuce. Ve středu Malmströmová ve své kritice uvedla, že tuto metodu ČR používá i nadále a "je vážným narušením soukromí a lidské důstojnosti".

Falometrie

Slouží k měření fyziologických reakcí penisu (objem, obvod, teplota) v závislosti na různých sexuálních podnětech, například při ukazování aktů mužů, žen, dětí (v případě určování pedofilních preferencí). Užívá se k diagnostice sexuální orientace nebo sexuálních dysfunkcí.

Tato slova ale rozčílila českou velvyslankyni. "Své vážné obvinění, sdělené velice silným jazykem, postavila na nepravdivých tvrzeních. Při informování evropské veřejnosti tak hrubě překroutila skutečnost," uvedla Vicenová na webu ministerstva zahraničí.

Falometrie se podle ní už dávno nepoužívá. K testování české úřady přistoupily jen v méně než deseti případech v letech 2008 a 2009. "Zcela zásadní je skutečnost, že vyšetření bylo vždy provedeno s výslovným písemným souhlasem žadatelů, někdy dokonce na jejich přímou žádost," píše politička s tím, že to navíc byla vždy až poslední možnost, jak ověřit věrohodnost jejich výpovědi.

"Díky tomu se podařilo hrozbu navrácení do země odvrátit. Ve všech případech, kdy byla odlišná sexuální orientace u těchto žadatelů prokázána, a to mimo jiné i provedením sexuologického vyšetření, Česká republika azyl udělila," dodala.

Evropská unie prý tyto informace má. "O to více nás mrzí, že komisařka Malmströmová tato fakta překrucuje," uzavřela Vicenová.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Politické kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Starostové a nezávislí odmítli nabídku KDU-ČSL, aby kandidovali na lidoveckých...

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde politické kluby hovoří o dnešním dění v dolní komoře. Ta by měla...

Den rozhodnutí o menšinové vládě ANO a žádosti policie o vydání Babiše

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně úplně příjemný den. Poslanci odmítnou jeho menšinovou vládu a měli by rovněž...

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Najdete na iDNES.cz