Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obří zlodějina made in KSČ. Reforma obrala lidi o miliardy, říká historik

  0:01
O celoživotní úspory oškubali komunisté obyvatele Československa, když přesně před 65 lety oznámili utajovanou měnovou reformu. „Lidé házeli peníze ve vzteku do kanálů. Po výměně neměli na cestu domů z práce,“ řekl iDNES.cz historik Zdeněk Jirásek. V rozhovoru zpochybnil, že by prezident Antonín Zápotocký reformu zapíral bezprostředně před jejím spuštěním.

Komunistický režim prezentoval měnovou reformu, kterou oznámil 30. května 1953 a spustil o dva dny později, jako nutný úder proti „kapitalistickým živlům“. Jaký byl ale její pravý důvod?
Opravdový důvod tkvěl v rozvoji ekonomiky po roce 1948. Ekonomika se vyvíjela takzvanou ocelovou cestou – obrovské investice a nedostatečné proporce. Vznikala ohromná zadluženost uvnitř národního hospodářství. Všechny tyto ekonomické tlaky nutně vedly ke znehodnocení měny a k měnové reformě, která měla v podstatě formu státního krachu.

MĚNOVÁ REFORMA V RUDÉM PRÁVU

Podívejte se, jak o měnové reformě informovalo 31. května 1953 Rudé právo

Jak fungoval přídělový systém, který měnová reforma zrušila?
Přídělový systém zaváděla už roku 1939 nacistická okupační správa. Přetrval do konce války a posléze plynule navázal na poválečné období. Zrušení přídělového systému, tedy odstranění vázaného hospodářství, to byl snad jediný pozitivní výsledek měnové reformy. Systém fungoval tak, že na jednoho obyvatele připadalo určité množství potravin. V roce 1948 komunisté zavedli vedle vázaného trhu také trh volný. Produkty na něm ale byly velmi drahé.

Bylo zavedení měnové reformy vzhledem ke stavu ekonomiky racionální krok?
Ekonomika byla v těch časech především zoufale iracionální. Vedla se s ohledem na politické cíle a ideologické představy. Hospodářství došlo do stavu, kdy situaci patrně nebylo možné řešit jinak než tak drastickou měnovou reformou.

Kdo vypracoval její koncept?
Koncept vypracovala skupina ekonomů vedená Václavem Hůlou. Již od roku 1951 se začaly připravovat určité koncepce, které se zaměřily na zrušení lístkového hospodářství. V roce 1952 se úvahy rozšířily o zamýšlené měnové zásahy.

Nové peníze se vyrobily v Sovětském svazu a Československo za ně muselo zaplatit přibližně 15 milionů rublů. Nakolik byla reforma vnucená Moskvou?
Sovětští poradci zasedali v bankovní radě. Sověti měli určitě zájem na provedení reformy, jelikož koruna byla po roce 1945 svázána s dolarem a nikoli s rublem jako měny všech ostatních satelitů Sovětského svazu. Žádný přímý příkaz nicméně z Moskvy nepřišel.

Zdeněk Jirásek (1957)

Historik a politik. Zaměřuje se na nejnovější české politické a hospodářské dějiny, česko-polské vztahy a dějiny Slezska. S Jaroslavem Šulou napsal knihu Velká peněžní loupež v Československu 1953 aneb 50:1 (1992). V letech 2001 až 2007 působil jako rektor Slezské univerzity v Opavě, mezi roky 2010 a 2014 zastával post opavského primátora.

Opavský primátor Zdeněk Jirásek při slavnostním zahájení stavby nového pavilonu

Když Antonín Zápotocký v proslulém projevu 29. května lživě tvrdil, že měnová reforma nebude, tak jeho cílem bylo zamezit panice?
Na mnoha místech se uvádí, že Zápotocký vystoupil den před oznámením měnové reformy, ale já musím říct, že na žádný takový projev jsem při zkoumání problematiky nenarazil.

Žádný takový projev tedy nebyl?
Faktem je, že Zápotocký promluvil o tom, že koruna je pevná, několik týdnů před provedením měnové reformy. Pravděpodobně kvůli zamezení paniky. Byla to samozřejmě čistá lež. Zápotocký byl dokonale informován o tom, co se připravuje a jak to bude probíhat. Ale pronést podobný projev jen těsně před provedením reformy, to by postrádalo sebemenší logiku.

I když se komunisté snažili připravovanou loupež ututlat, zprávy o reformě prosákly mezi lid o pár dní dříve. Jaké byly reakce?
Občané začali vykupovat, co se vykupovat dalo. Ze špatně zásobených obchodů zmizelo prakticky všechno zboží. Po provedení reformy se začalo na mnoha místech protestovat proti vládním krokům.

Které město bylo největší baštou odporu?
Nejmohutnější protesty proběhly v Plzni. Obyvatelé ovládli střed města, krajský soud, chvíli dokonce vysílali městským rozhlasem. V souvislosti s měnovou reformou se po celé republice zatkly stovky lidí. Ne každého ale čekal soud.

Titulní strana Rudého práva 31. května 1953. Všech šest stran čísla bylo věnováno měnové reformě.

Rudé právo 31. května 1953. Na straně 4 byly prezentovány nové bankovky.

Lidé ze vzteku házeli peníze do kanálů

V jakém poměru se peníze měnily?
Pro částky do 300 korun existoval kurz 5:1, vyšší částky se měnily v poměru 50:1. Potíž byla v tom, že některá aktiva se škrtla úplně bez jakékoli náhrady. Například státní dluhopisy. Lidé v podobných aktivech ztratili řádově desítky miliard. Obrovské částky.

Jak výměna peněz probíhala?
Lidé mohli měnit finance v různých střediscích. Ze začátku se výměna zpomalovala, jelikož nová platidla měla jiné rozměry než ta stará. Počítací prkna je proto nemohla sečíst. Každý halíř byl tedy odpočítán ručně, což zabralo nějaký čas. Samotnou výměnu peněz ale neprovázely žádné konfliktnější situace. Když si ale lidé peníze vyměnili a vrátili se na pracoviště, často zjistili, že jim hotovost nestačí na zpáteční jízdenku domů. Neměli peníze, aby si koupili svačinu a podobně.

Auto nebude, věno je pryč. Lidé se dřeli nadarmo

  • „Dělník Jiří Furo měl doma uloženo 37 000 Kčs, které šetřil na nákup nové ložnice, která měla státi 40 000 Kčs. Při výměně obdržel za ně 740 Kčs, ač hodnota ložnice reformou klesla sotva na polovici."
  • „V sousední obci měla jedna rodina ušetřeno 560 000 Kčs na nákup osobního auta, které mělo státi asi 600 000 Kčs. Měnová reforma jim tento plán dokonale změnila a na místo 600 000 Kčs bylo jim vyplaceno za ně 11 200 Kčs, zatímco hodnota auta klesla na 40 000 Kčs.“ 
  • „Tesařský dělník František Tichý, který pobýval po řadu let v obecním baráku čp. 20 v jedné světnici, která byla kuchyní, ložnicí a prostě vším, měl ku dni 1. listopadu 1945 na úsporách 80 000 Kčs. Bylo to připravované věno pro dceru i zajištění na stáří. Dne 1. listopadu 1945 mu byly tyto vklady zavázány. Ku dni 1. června měl společně se svojí manželkou, zemědělskou dělnicí, opět ušetřeno 36 000 Kčs, které si uschovával doma. Dnem 1. června přišel o celý vázaný vklad v částce 80 000 Kčs a za ušetřené, ale doma uschované 36 000 Kčs si přinesl domů jen 720 Kčs. Dřel se tudíž po celý život nadarmo.“

Zdroj: Velká peněžní loupež v Československu aneb 50:1

Jak moc z reformy profitovala komunistická strana?
Měnová reforma postihla veškeré obyvatelstvo. Nehledě na politickou orientaci, náboženství nebo cokoli jiného. Někteří vysocí představitelé komunistické strany ovšem zvýhodněni byli – dostali výhodnější kurz. Šlo například o špičky bezpečnosti. Ale to se týkalo opravdu velice úzké skupiny lidí.

Znamenala reforma pro normálního občana nějaké pozitivum?
Kdo byl bohatší, kdo měl větší úspory, prodělal na tom mnohem více než chudý člověk. Když jsme psali knihu o reformě, napsal nám jeden pamětník, který tehdy dělal v Praze u čističů kanálů. Lidé do nich ve vzteku házeli peníze, za které si čističi kupovali alkohol. Byli věčně opilí. Tak to bylo asi jediné pozitivum.

Co se stalo se starými platidly?
Peníze byly naprosto znehodnoceny. Pravděpodobně putovaly do různých drtiček, do sléváren a podobně. Některé zůstaly mezi lidem v soukromých sbírkách.

Reagoval na dění v Československu Západ?
Západ reflektoval událost samozřejmě svým zpravodajstvím. Ale že by reagoval například diplomaticky, tak o tom nejsou záznamy.

Vzpoura Škodováků v Plzni:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Rusko znovu udeřilo na Dnipro, útoky zabily čtyři lidi a zničily několik domů

Sledujeme online

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu na platformě Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak,...

29. března 2025  10:23,  aktualizováno  15:59

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt tří lidí

Pardubičtí kriminalisté se od sobotních ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Policisté zadrželi dva podezřelé...

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  15:43

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil 1600, další se pohřešují

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě stoupl už na 1 644, oznámilo podle agentur barmské vojenské vedení. Předchozí sobotní bilance čítala 1 002 mrtvých. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  15:22

Záchranář i statečný mladík. Připomeňte si Čechy, kteří padli při obraně Ukrajiny

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se do obraných řad napadeného státu rozhodlo připojit i několik českých dobrovolníků. Někteří z těch, kteří byli přesvědčení, že konflikt na východě neovlivní jen...

29. března 2025  14:53

Ledový kámen z Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

V Rusku velí k rasové čistotě. Bereme jen lidi slovanského vzhledu, hlásí firmy

Tamní zákony to sice zakazují, ale to nevadí. Ruské firmy, ale i úřady si do svých inzerátů a výběrových řízení bez servítek píšou, jací zájemci se mají hlásit – Slované. Požadavky na slovanské...

29. března 2025  14:12

Barma po zemětřesení požádala o pomoc, v pohotovosti jsou i čeští záchranáři

Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení, obdrželo ji i české velvyslanectví v Rangúnu. Radiožurnálu to řekl vedoucí tamního úřadu Petr Starý. Ministerstvo zahraničí...

29. března 2025  13:35

Marihuana je na ústupu i kvůli hraní na počítači, říká o závislosti terapeut

Premium

Kratom, nikotinové sáčky, nadměrné hraní počítačových her. To je jen pár závislostí, které dnes s dětmi řeší terapeuti Adiktologické ambulance Kolping na Vysočině. V Česku jsou všechny návykové látky...

29. března 2025

Obří hotel v Adršpachu? Místní děsí projekt v chráněné oblasti za 1,5 miliardy

Je březen, turisticky mrtvý měsíc, ale parkoviště v Adršpachu už se plní. „Czy to nie jest za darmo?“ diví se Polák ve stříbrné oktávce, že musí zaplatit 220 korun. Kdyby přijel v létě, bez předchozí...

29. března 2025  12:17

Podezřelý, který v Amsterdamu pobodal pět lidí, je Ukrajinec z Doněcké oblasti

Muž podezřelý z útoku v centru nizozemské metropole je třicetiletý Ukrajinec z Doněcké oblasti, uvedla v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou policii. Motiv jeho činu stále není jasný.

29. března 2025  12:14

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

29. března 2025

Policie pátrá po seniorovi z Příbramska, doma nechal dopis na rozloučenou

Policisté pátrají po devětašedesátiletém Milanu Labudovi z Březnice na Příbramsku. V pátek odjel z domova osobním autem, nemá s sebou mobilní telefon ani doklady. Doma zanechal dopis na rozloučenou.

29. března 2025  11:14